ZÁVAŽNÁ PORUBA. Záchranu židovských rodín obyvateľmi Závažnej Poruby v jaskyni v horách od vlaňajška pripomína aj tabuľa, ktorú osadila obec Závažná Poruba spolu s Ústredným zväzom židovských náboženských obcí v SR. Udalosti si pripomenuli aj tento rok, potomkovia zachránených a záchrancov 27. augusta vystúpili k jaskyni a k tabuli položili veniec.
„Pamätná tabuľa pred jaskyňou predstavuje dokument doby, svedectvo utrpenia a nádeje, doklad odvahy a hrdinstva občanov Závažnej Poruby, no najviac vyjadruje memento pre dobu prichádzajúcu,“ povedal počas spomienkovej udalosti Dušan Migaľa, zástupca starostu Závažnej Poruby.
Pavel Frankl, predseda Židovskej náboženskej obce Žilina, záchrancom zo Závažnej Poruby vyslovil slová poďakovania za pomoc, ktorú poskytli prenasledovaným v čase vojny.
Maroša Piatku nazvali Mojžišom
Jaskyňu v Poludnici miestni obyvatelia poznajú aj pod názvom Židovská jaskyňa. Nachádza sa vo výške viac ako 1200 metrov nad morom. Dlhá je asi 35 metrov a široká štyri až päť metrov. Na prelome rokov 1944 – 1945 sa tu ukrývalo asi 45 židovských utečencov zo Slovenska a Poľska. Prenasledovaným pomohli prežiť obyvatelia Závažnej Poruby.Odvážni obyvatelia prinášali Židom do jaskyne jedlo, ošatenie a najnutnejšie potreby na prežitie. Sami však pritom riskovali svoje životy. Jaskyňu chránil iba vchod zatarasený a zamaskovaný kameňmi, drevom, čečinou a snehom. Oheň mohli klásť a zohrievať sa len v noci. Koncom januára 1945 sa front začal približovať k Závažnej Porube. Začiatkom februára sa česko-slovenskí vojaci pokúšali prelomiť nemeckú obranu. Boje o Liptovský Mikuláš trvali až dva mesiace. Bojová línia južne od Liptovského Mikuláša bola medzi Iľanovom, ktoré ovládali nemecké vojská, a Závažnou Porubou, kde už boli česko-slovenské vojská.Do susedného Liptovského Jána, ktorý bol už definitívne oslobodený, previedol ukrývaných Maroš Piatka. Postupovali opatrne, vpredu pred skupinou asi 50 až 100 metrov išiel Maroš Piatka, ktorý palicou dával znamenie, aby sa ukrývaní presúvali za ním. Všetci boli zachránení a Maroša Piatku nazvali Mojžišom. Žiaľ, Maroš Piatka sa konca vojny nedožil, lebo tragicky zahynul.
Pavel Frankl, Predseda ŽNO Žilina