Juhoázijské dobrodružstvo na dvoch kolesách

Pred troma týždňami sa vrátila štvorica Mikulášanov z Ázie. Po juhovýchode najľudnatejšieho kontinentu cestovali motorkami mesiac a pol. Aj napriek tomu, že s jazdením na motorke nemali žiadne skúsenosti, prešli vyše 5 000 kilometrov.

Na snímke zľava Jakub Sedláček, Miloš Prokop, Matej Guoth a Denis Kutnár. FOTO: LE NGUYEN LONG VUNa snímke zľava Jakub Sedláček, Miloš Prokop, Matej Guoth a Denis Kutnár. FOTO: LE NGUYEN LONG VU

Všetci štyria sa stretli až v hlavnom meste Vietnamu. „Denis tam už bol o týždeň skor, my sme prileteli každý iným lietadlom. Mne neprišla batožina. Povedal som si, že už to asi horšie nemôže byť, niekedy veru aj bolo,“ povedal s úsmevom Miloš Prokop, ktorý študuje v škótskom Edinburghu. Hneď na ďalší deň si zaobstarali motorky a vyrazili z Hanoja.

„Boli to čínske napodobeniny. Je ich plný Vietnam, no Vietnamca by ste na nich hľadali márne. Medzi Hanojom a južným Sajgonom sa premávajú ako jojo. Vždy sú naoko opravené a predané ďalšiemu nevedomému turistovi,“ vysvetlil 19-ročný absolvent Gymnázia M. M. Hodžu, ktoré navštevovali aj jeho traja kamaráti na cestách.

SkryťVypnúť reklamu


Motorku vedeli opraviť aj v malej dedine


Prvé kilometre boli dosť zaujímavé, pretože sa so strojmi museli zžiť vo veľmi hustej premávke. Podľa slov štvorice cestovateľov sa dodržuje len jedno pravidlo – ide ten, kto je väčší alebo viac trúbi. Po opustení rušných ulíc sa dostali na sever od hlavného mesta. Cesta, ktorú plánovali na dva dni, napokon trvala štyri dni.

„Denisovi sa pokazila motorka, išla mu len jednotka a štvorka. Výhodou bolo, že motorky vedeli opraviť doslova aj v tej najmenšej dedine,“ povedal Jakub Sedláček. Dostali sa do oblasti Sapa, známej nádhernými údoliami a rozsiahlymi ryžovými poliami.

„Na noc nás prichýlili Čierni H'mongovia, domorodí obyvatelia. Porozprávali nám o spôsobe ich života. Zväčša pestujú ryžu a tkajú.

Zaujímavosťou bolo, že väčšina prác je na ženách. Na vydaj sú za sedem byvolov. Boli mimoriadne šikovné, nebáli sa roboty a ja by som teda ich cenu určite zdvihol,“ pousmial sa Miloš.

SkryťVypnúť reklamu


Na hraniciach ich do Laosu nepustili


V Sape sa skončil výlet pre Mateja Guotha, ktorý sa musel vrátiť na Slovensko. Následne sa vybrali do Laosu. Na hranici boli kvôli motorkám s pomocou Google prekladača otočení. Musela prísť nedobrovoľná zmena plánu. „Sklamanie rýchlo opadlo návštevou významnej krasovej oblasti Phong Nha-Ke Bang s najväčšou jaskyňou sveta Hang Son Doong. Osobne ma to veľmi potešilo, pretože som v Liptove týmto smerom aktívny. Aj vzhľadom na to som vnímal jaskyne inými očami,“ uviedol Miloš Prokop. Liptáci navštívili jaskyňu Paradise Cave. Každým okamihom im pripomínala Demänovskú jaskyňu slobody vo väčšom.
Po celej rezervácii sa roz-prestierala džungľa s množstvom zarastených chodníčkov, vodopádov a jaskynných vstupov.
„Je to doslova povinnosťou pre ľudí, ktorí chcú zažiť skutočne prerastený, horúci a dusný Vietnam,“ zhodla sa partia.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia boli aj napriek chudobe pohostinní


Už len v trojici sa pobrali južným smerom. V daždi, mokrom oblečení a doštípaní od hmyzu prekonali v niektorých dňoch aj 300 kilometrov.
„Po prekročení kambodžskej hranice sme veľmi rýchlo pocítili rozdiel oproti Vietnamu. Cesty boli menej vyťažené, čo bolo výhodou, ale na druhej strane sme museli kvôli defektu tlačiť motorku cez dve dediny. Príjemnou zmenou bolo zistenie, že oproti Vietnamu bola angličtina celkom rozšírená dokonca aj v menších dedinách. Napriek veľkej chudobe, ktorú bolo cítiť na každom rohu, boli ľudia prekvapivo veľmi pohodoví, pohostinní a priateľskí.
Cestovanie krížom cez Kambodžu v takmer nulovej premávke s plným plynom spravilo po pár hodinách z mojej motorky dymostroj. Zakotvili sme na území bývalého najväčšieho mesta sveta predindustriálnej éry – v meste Siem Reap. V oblasti sa nachádza niekoľko stoviek chrámov na území vyše 400 kilometrov štvorcových. Na prebádanie nám zďaleka nestačil ani trojdňový lístok. Času by sa na tomto mieste dalo stráviť omnoho viac a stále by to bolo zaujímavé. Dôkladne zdobené chrámy s hinduistickými a budhistickými prvkami obrastene džungľou nám veľmi živo pripomínali filmového Indiana Jonesa.“
Nemohli vynechať ani najväčší chrámový komplex Angkór Vat. Oproti normálnej návšteve si zážitok okorenili východom slnka.


Vyučovali angličtinu v miestnej škole


Kambodža je podľa nich doslova krajinou silných kontrastov. Deravé bambusové domy s provizórnou strechou mali často za suseda murované stavby s veľkou garážou.
„Upútali nás mále deti na veľkých bicykloch v čistých bielych košeliach. Vychádzali aj z tých najskromnejších príbytkov. Inšpirovalo nás to k návšteve miestnej školy, kde sme sa pokúšali učiť angličtinu. Po pár neúspešných pokusoch sme to radšej vzdali a nebrali im čas,“ opísal krátku učiteľskú kariéru Denis. „Do Vietnamu sa nám na prvý pokus nepodarilo vrátiť. Prichýlila nás milá dedinčanka. Aj napriek pokročilej hodine nám poskytla nocľah a jedlo,“ vyzdvihol pohostinnosť Jakub.
Napokon sa im podarilo vrátiť späť do Vietnamu. Ich ďalším cieľom bolo vidieť ústie Mekongu do oceánu.
„Plány nám však skazil vysoký plot, cez ktorý nebolo vidno. Po vyše 5000 kilometroch sme predali motorky v Ho Chi Minhovom meste. Za môj dymový stroj som nedostal ani polovicu ceny. Kubovi dokonca nebolo ponúknutých viac ako 25 dolárov. Odtiaľto sme odleteli na Filipíny.“


Výlet bol veľmi zaujímavou skúsenosťou


„Aj napriek častým predsudkom som sa cestou cítil veľmi bezpečne. Ľudia boli priateľskí a nápomocní. Kvalita ciest ma dosť prekvapila, máme skutočne čo doháňať. Premávka bola síce vo veľkých mestách extrémne hustá, no na vidieku sa jazdilo výborne. Paradoxne, absencia pravidiel citeľne prispela k väčšej ostražitosti vodičov. Napriek tomu sme sa krízovým situáciám nevyhli. Spomenul by som azda tu najzaujímavejšiu. Išiel som asi dvesto metrov za Denisom, keď sa zo zákruty vyrútil autobus. Bokom sa šmýkal celou šírkou cesty. Asi 15 motorkárov spolu s Denisom vybehlo mimo cesty do poľa. Keď autobus prešiel, bez náznaku prekvapenia dotlačili motorky späť na cestu. Pre nich asi teda bežná vec. Celkovo sa mi výlet motorkou veľmi pozdával. Myslím si, že je to veľmi zaujímavá skúsenosť a určite to odporúčam všetkým nadšencom dobrodružstva,“ zhodnotil mesačné putovanie motorkami Miloš.


Cestu ukončili na Filipínach a v Dubaji


Výlet sa vo Vietname neskončil. Mikulášania sa rozhodli ísť na Filipíny. Zvolili nádherný ostrov Palawan. Pred návratom do Európy si chceli dopriať relax pri mori. Vyskúšali nočné potápanie, surfovanie alebo kajakovanie. V hlavnom meste Manile nestrávili veľa času. Odleteli do Dubaja.
„Stále to bola Ázia, no z biedy sme sa zrazu dostali do absolútneho prepychu. Ďalší kontrast. Po mesiaci a pol nám v suchom počasí začali konečne schnúť veci,“ uzavreli s úsmevom pútnici.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 460
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 239
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 096
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 842
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 466
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 163
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 931
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 140
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (23. - 29.5.1925)
  2. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  3. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  4. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  5. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  6. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  7. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  8. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 075
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 043
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 104
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 059
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 617
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 235
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 874
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 417
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Medzinárodný deň detí je tu a s ním prichádza deň plný smiechu, hier a milých prekvapení. Pripravili sme pre vás prehľad zaujímavých podujatí a tipy na darčeky, ktoré zaručene potešia malých oslávencov.


Most ponad rieku Revúca je mimoriadne vyťažený.

Radnica dostala na realizáciu dotáciu.


David Púchovský.

David Púchovský roky pracoval pod ľuďmi zo Smeru.


3
Dievčatá dosiahli skvelý úspech.

Juniorky MBR Ružomberok skvelým spôsom ovládli majstrovstvá Slovenska v basketbale dievčat junioriek (U 19) v Košiciach.


Ján Svrček
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (23. - 29.5.1925)
  2. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  3. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  4. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  5. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  6. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  7. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  8. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 075
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 043
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 104
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 059
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 617
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 235
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 874
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 417
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu