LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Najznámejší slovenský zbojník sa narodil v Terchovej, väznili, súdili a napokon aj popravili ho v Liptovskom Mikuláši.
Kým Terchová jánošíkovskú históriu naplno využíva, v Liptovskom Mikuláši na ňu nadväzujú skôr sporadicky. Spojenie slávneho zbojníka s mestom pripomína názov nábrežia, hotela a pamätná tabuľa v jeho parku.
Stojí pred zabudnutým kaštieľom
Pred zabudnutým vranovským kaštieľom, na ktorého fasáde svieti názov Jánošíkovo väzenie, sa nachádza zbojníkova pieskovcová socha.
Kaštieľ sa nevyužíva, nachádza sa na okraji mesta a turisti ho obchádzajú bez toho, aby si ho čo i len všimli. V súčasnosti je v ponuke realitnej kancelárie, ktorá sa ho pokúša predať.
Nápadité sochy majú úspech
Atmosféru turistických centier vo svete bežne dotvárajú sochy, ktoré súvisia s ich históriou či legendami. Pokiaľ sa citlivo zapracujú do verejného priestranstva, mesto získa zaujímavú atrakciu.
V uliciach Bratislavy sa návštevníci fotografujú so známym čumilom alebo Schöne Nazim, námestie v Topoľčanoch má nápaditú sochu ležiaceho žochára. Liptovský Mikuláš sa spája s Jánošíkom po Terchovej azda najviac. Turistom v centre mesta chýba o ňom akákoľvek zmienka, socha, pri ktorej by sa mohli na pamiatku odfotografovať.
Pripravujú povolenia na osadenie
V záhrade mestského Múzea Janka kráľa niekoľko týždňov stojí asi dvojmetrová socha Jánošíka.
Socha zbojníckeho kapitána sa stane súčasťou hlavného mikulášskeho námestia. Radnica pripravuje potrebné povolenia na to, aby mohli pol- tonovú sochu ukotviť do zeme.
„Pred umiestnením však musíme splniť všetky náležitosti platnej legislatívy, a preto vybavujeme potrebné povolenia. Ide o železobetónovú sochu, ktorá už niekoľko týždňov skrášľuje záhradu Múzea Janka Kráľa. Socha tiež vzhľadom na použitý materiál odolá nástrahám počasia, vonku zostane počas celého roka. Pri diele pribudne aj informačná tabuľka,“ informoval Ján Sokolský z liptovskomikulášskej radnice.
Zaslúžili by si ju aj iné osobnosti
Osadenie sochy by väčšina Mikulášanov, ktorých sme oslovili, privítala. Našli sa však aj takí, ktorí hovoria o zromantizovanom lúpežníkovi.
„Oživilo by to námestie,“ povedal Michal.
„Každý umelecký počin je dobrý,“ pridala sa Mikulášanka Andrea. Martina napísala: „Pokiaľ to nebude gýč a bola by vhodne umiestnená, tak prečo nie.“
„Konečne to niekomu napadlo. Možno to aj priláka viac turistov,“ uzavrel Ivan.
Medzi ľuďmi sa opakoval názor, že Jánošík nie je ani zďaleka jediná osobnosť, ktorá by si zaslúžila sochu. Vedeli by si predstaviť aj sochu vynálezcu Aurela Stodolu alebo Eduarda Penkalu.
Sochu vytvoril Košičan na vlastné náklady
Socha Jánošíka v múzejnej záhrade má zaujímavý príbeh. Vytvoril ju košický sochár, ktorý má v Liptovskom Mikuláši blízku rodinu. Sochu Jánošíka vytvoril z vlastnej iniciatívy a na vlastné náklady, sám zariadil aj prevoz do Liptovského Mikuláša a zloženie v mestskom múzeu.