ČERNOVÁ. „Škoda, že trať nebola suchá, bola by to úplná nádhera. Dian z Opatoviec, ktorý skončil druhý, ma dosť potrápil, dal som ho až v poslednom kole. Zvládnuť bolo treba aj zvýšený potok, no s rozumom. Nechýbal však ani „šľapavý“ úsek po asfaltovej ceste, ktorý kompenzoval blato v teréne,“ hodnotil absolútny víťaz zaberáka Ružomberčan Jozef Martiška.
Dávid Dian, ktorý ako druhý v cieli pred ZŠ Andreja Hlinku hlásil hotovo, k 2,6 km okruhu s prevýšením takmer 80 m (ten pretekári ukrojili päťkrát) podotkol: „Kamarát Milan Blaháč, ktorý je majster Európy medzi telesne hendikepovanými, vyhlásil, že u nich ani na majstrovstvách sveta nie je taká ťažká trať. Veru, počasie urobilo svoje. Ale teší ma, že na záver sezóny sme tieto preteky objavili.“
Aj tretí Daniel Kristofčák z Nižnej na Orave černovský premiérový počin našiel na internete. „Počas roka som skoro týždeň čo týždeň absolvoval nejaký maratón, no chcel som prvý raz v živote ešte sprobovať aspoň jednu klasickú súťaž v cross country a zistiť tak, čo všetko obnáša. Keďže v posledných dňoch sme trénovali iba v daždi, počasie nás nezaskočilo. Trať bola perfektná, hoci dačo bolo treba preskákať aj na nohách,“ konštatoval 39-ročný Oravčan.
Preteky zorganizovali členovia mladého klubu Cyklisti Černová. „Prvého apríla sme pripravili vydarený Beh ku krížu, no keďže v prvom rade sa venujeme cyklistike, od leta sme dumali aj nad takouto akciou. Na stole boli dve varianty. Rozhodovalo sa, či zvolíme cross country, alebo cyklomaratón. Možno tieto disciplíny budeme striedať. Trať si zobral na starosť – kto iný ako Branislav Kovalčík. Určite nechceme zostať len pri nultom ročníku,“ dal sa počuť riaditeľ pretekov a predseda hostiteľského klubu Tomáš Bačkor.
Z výsledkov – absolútne poradie: 1. Martiška (KNAC Ružomberok) 46:56,18, 2. Dian (Opatovce nad Nitrou) 47:03,00, 3. Kristofčák (MXM Team Nižná na Orave) 48:58,96, 4. B. Kovalčík (CKC Černová) 49:10,72.