JAMNÍK. V areáli kasární Mokraď pri Jamníku sa nachádzali pre potreby vojska čerpacie stanice. Tie neboli poriadne odizolované a do pôdy a podzemných vôd sa dostali škodlivé látky.
Aby sa mohlo územie s plochou 800-tisíc metrov štvorcových v budúcnosti využívať, musí sa vyčistiť od zdrojov znečistenia. To bude mať na starosti ministerstvo obrany, ktoré areál využívalo.
Vysoká priorita
„V mieste prečerpávania pohonných hmôt do podzemných nádrží je súvislá hladina vody, cítiť tam zreteľný zápach a miestami bolo vidieť tenkú vrstvu olejového filmu na hladine,“ uvádza sa v hodnotení environmentálnej záťaže, ktorú si nechalo spracovať ministerstvo životného prostredia.
Znečisťujúce ropné látky sa dostali do podzemnej vody a reálne hrozí, že sa dostanú aj do okolitých pramenísk. Pre viaceré zdroje znečistenia zaradili kasárne medzi záťaže s vysokou prioritou.
Z eurofondov
Pri odstraňovaní enironmentálnych záťaží sa zisťuje jej pôvodca. Ten ju potom musí na vlastné náklady odstrániť. Vláda Slovenskej republiky na svojom minulotýždňovom rokovaní určila, že v prípade kasární Mokraď je to ministerstvo obrany.
Okrem kasární vláda určila zodpovedných za ďalšie štyri envirozáťaže na území Slovenska.
„Na odstránenie všetkých záťaží sa využijú peniaze z operačného programu Kvalita životného prostredia, kde je na tento účel vyčlenených 180 miliónov eur,“ povedal Tomáš Ferenčák, hovorca ministerstva životného prostredia.
Neúspešný predaj
Ministerstvo obrany musí do jedného roka predložiť na schválenie plán prác na odstránenie environmentálnej záťaže Okresnému úradu v Žiline.
Po odstránení envirozáťaže ministerstvo obrany ponúkne nevyužívaný areál na predaj. Naposledy sa Mokraď snažili predať v roku 2013 za 2,5 milióna eur vo verejnej dražbe.