ČIERNY VÁH. Výstavba dnes najväčšej prečerpávacej a najväčšej vodnej elektrárne na Slovensku sa začala v roku 1976. Dokončená bola o päť rokov neskôr. Projektu ľudia spočiatku príliš neverili a báli sa vplyvov na životné prostredie. Roky ukázali, že jej projektanti urobili dobrú prácu a napokon okolitá príroda veľkú ranu nedostala.
Hornú nádrž vypúšťajú každých päť rokov
Prečerpávaciu vodnú elektráreň (PVE) Čierny Váh tvoria dve nádrže. Horná s objemom 3,7 milióna kubických metrov vody je v nadmorskej výške 1150 metrov, spodná je o 425 metrov nižšie. Prepojené sú tromi podzemnými potrubiami. Elektráreň v špičkových hodinách dňa dodáva do siete potrebné množstvo energie.

Počas noci pracuje ako čerpadlo a odoberá prebytočnú elektrinu.
Samotná elektráreň je situovaná pri dolnej nádrži. V energetike plní úlohu regulácie odchýlok v sieti. Do turbínovej prevádzky v prípade nedostatku energie nabehne za rekordných 70 sekúnd. Z vody v hornej nádrži dokážeme vyrobiť až 3800 MWh elektriny už za päť a pol hodiny.
Obvykle v noci, keď je elektrickej energie dostatok alebo prebytok, prečerpjú za osem hodín vodu späť do hornej nádrže.
O technický div Slovenska sa musia pravidelne starať. Naposledy nádrž vypustili po piatich rokoch uplynulé leto. Množstvo ľudí vyšlo na Turkovú autom, na bicykli, ale aj pešo kvôli pohľadu na asfaltovú dieru.
„Príprava odstávky takéhoto rozsahu trvá až rok. V minulosti sme hornú nádrž vypúšťali každé dva roky. Merania však preukázali, že ich stačí robiť raz za päť rokov,“ vysvetlil na webe spoločnosti riaditeľ Vlastimil Majerčák.
Urobili zaujímavé video
Práve vypustenie hornej priehrady z leta je zachytené v časozbernom videu, ktoré zverejnili energetici na svojej webovej stránke. Zachytáva celý proces vypustenia a opätovného napustenia. Video približuje, aká je ťažká údržba a zložitá prevádzka.