TURÍK. V dedinke so štýlovým kaštieľom pri Ružomberku žije už takmer 280 ľudí, ich počet za posledné dve dekády narástol o stovku. Ľudia hovoria, že je to hlavne preto, lebo sa im v malej obci dobre žije. Starostom je pätnásť rokov Stanislav Krakovský, postupný nárast obyvateľov je podľa neho pre zdravý rozvoj obce prirodzenejší.
Dedinu poznajú Liptáci cez legendu o pustovníkovi, ktorý žil v jaskyni za dedinou. Známa je ale aj kvôli lyžiarskemu vleku bez umelého zasnežovania.
„Stačí, keď napadne aspoň 20 centimetrov snehu a ľudia si lyžovačku nevedia vynachváliť,“ doplnil starosta.
Robili len bežnú údržbu
S. Krakovský hovorí, že obec žije rovnakými problémami ako iné malé samosprávy. Napriek malému rozpočtu sa neboja a púšťajú sa aj veľkých projektov.
„Najväčšiu finančnú injekciu potrebuje kultúrny dom. Postavili ho v sedemdesiatych rokoch a odvtedy sa do neho neinvestovalo. Robili sme len bežnú údržbu a z vlastných zdrojov sme financovali výmenu okien,“ opísal situáciu starosta.
Komplexná rekonštrukcia by zhltla podľa odhadu asi 100-tisíc eur, čo je takmer dvojnásobok rozpočtu malej obce. Dali si vypracovať projekt a požiadali o finančnú podporu prostredníctvom grantov.
Fondy prihrajú často len väčším
„Ak budeme úspešní, pôjde o jednu z najväčších investícií v obci za posledné desaťročia. Kľúč pri rozdeľovaní grantov nie je ale veľmi prehľadný, malé samosprávy často predbehnú veľké obce, takže uvidíme,“ konštatoval starosta.
Na kultúrnom dome potrebujú zatepliť fasádu, vymeniť elektroinštaláciu a najhoršie je na tom krov a strešná krytina.
Rovnako riešia aj situáciu s hasičskou zbrojnicou, ktorá je súčasťou budovy kultúrneho domu, tam je ale situácia pri rozdeľovaní prehľadnejšia.
„Ministerstvo vnútra vypísalo výzvu pre dobrovoľných hasičov, strop je pre každého žiadateľa 30-tisíc eur. Vraj podporia každého, no záujemcov je veľmi veľa. Ak dostaneme aspoň 10-tisíc, viem si predstaviť, že si rozdiel dokážeme postupne pokryť z vlastných zdrojov,“ povedal starosta.
Ak neuspejú, investujú z vlastného
Ďalšou veľkou investíciou by mohla byť cesta pri kostole. Na komplexnú rekonštrukciu asi tristometrového úseku obecnej komunikácie by potrebovali 50-tisíc eur. Tu sa tiež samospráva spolieha na granty. Ak ale neuspeje, cestu z vlastných prostriedkov aspoň vyasfaltuje.
To však bude musieť urobiť po etapách, čo môže trvať aj niekoľko rokov. V Turíku však nečakajú len na granty, obec stále žije drobnými investíciami. Postupne v spolupráci s vodohospodárskym podnikom opravujú koryto miestneho potoka, opravili osvetlenie.