Máte v záhrade elektrický stĺp? Ak k nemu nepustíte energetikov, riskujete súd

Každý chce mať elektrinu k dispozícii 24 hodín denne doma, v práci aj na chalupe. Kým sú stĺpy a transformátor u suseda v záhrade, všetko je v poriadku. Ak ich máte na pozemku vy, možno rozmýšľate, že by ich elektrikári mohli dať inde.

Dostať sa k poruche nie je vždy jednoduché. Dostať sa k poruche nie je vždy jednoduché.

Milan Šimek podniká v cestovnom ruchu. V Demänovej pri Liptovskom Mikuláši vlastní penzión. Hosťom ponúka ubytovanie, stravu, wellness či posedenie v záhrade. Nachádza sa v nej altánok s grilom, detské preliezačky, transformátor vysokého napätia a pol tucta elektrických stĺpov s úsekovými vypínačmi.
Stretáva sa tu totiž viacero liniek elektrického vedenia vysokého napätia. Preto sa v záhrade okrem ubytovaných hostí občas zjavia aj elektrikári zo Stredoslovenskej energetiky – Distribúcie (SSE-D), ktorá elektrickú sieť prevádzkuje.
„Keď som pozemok kupoval, transformátor tu už bol. Počítal som s tým, že ho preložia, ale je tu dodnes. Netušil som, aké je to pre energetikov strategické miesto,“ skonštatoval podnikateľ. Samotná prítomnosť energetických zariadení v záhrade mu až tak neprekáža, ale ich vzhľad áno. „Vyzerá to neesteticky. Transformátor by sa dal skryť do kiosku a vedenie zakopať do zeme,“ konkretizoval svoje predstavy. Napriek tomu dodal, že s občasnými návštevami elektrikárov nemá problém a vychádza s nimi dobre. „O svoje zariadenia sa starajú, v tomto smere je všetko v poriadku,“ uzavrel.

SkryťVypnúť reklamu


Nikto nie je doma


Vzťah s Milanom Šimekom si pochvaľujú aj energetici. Vyzdvihujú hlavne jeho ochotu. Do areálu penziónu ich pustí vždy keď treba. Zdôrazňujú, že je to aj v jeho záujme, aby sa k týmto zariadeniam dostali a mohli ich udržiavať v spoľahlivej a bezpečnej prevádzke.
Lenže všade to tak nefunguje. Ľudí, ktorí majú na svojich pozemkoch elektrické vedenie, stožiare, trafostanice a podobne, je veľmi veľa. Niekto ich má na poli, na lúke a niekto v záhrade alebo pri dome. Nie všetci to tolerujú tak ako spomínaný majiteľ penzió-nu.
Jeden Banskobystričan upozornil energetikov na zlý stav dreveného stĺpa vo svojej záhrade. Bál sa, aby nespadol, preto žiadal výmenu. Energetici súhlasili. Ale keď prišli na miesto, brána bola zamknutá a z domu sa nikto neozýval. Museli odísť. Nakoniec sa od majiteľa dozvedeli, že ich na svoj pozemok pustí len v prípade, ak stĺp nielen vymenia, ale aj premiestnia mimo záhrady.
Viedlo to k zdĺhavému sporu. Vyriešil ho až súd. Pretože bol stĺp v kritickom stave, súd majiteľovi pozemku prikázal, aby k nemu elektrikárov pustil. Vďaka tomu ho vymenili za nový, pričom zostal na pôvodnom mieste.
Preložka energetických zariadení je technicky aj finančne náročná a zaplatiť ju musí ten, kto o ňu požiada. V tomto prípade to majiteľ pozemku odmietol.

SkryťVypnúť reklamu


Vyhrážal sa sekerou


Hovorca Stredoslovenskej energetiky – Distribúcie Miroslav Gejdoš skonštatoval, že evidujú viacero prípadov, keď majitelia zabránili ich zamestnancom vstúpiť na pozemok a dostať sa tak k energetickým zariadeniam v správe SSE-D. Väčšinou majú podľa neho podobné dôvody – žiadajú ich bezplatné preloženie alebo nájomné, hoci zákon o energetike hovorí, že na to nemajú právo.
„Najčastejšie potrebujeme vykonať bežnú údržbu, odstrániť poruchu alebo manipulovať so zariadením priamo na mieste. Niektorí vlastníci pozemkov to rázne odmietajú. Sú medzi nimi kreatívni ľudia, ktorí zamurujú vchod do trafostanice alebo k nej navozia toľko hnoja, aby sa tam nedalo dostať. Nájdu sa aj agresívni jednotlivci,“ priblížil hovorca. Spomenul kuriózny prípad, keď staršiemu mužovi prekážal na poli elektrický stĺp. Preto ho vykopal a neskôr, počas riešenia konfliktu s energetikmi, neváhal vytiahnuť sekeru.

SkryťVypnúť reklamu


Sused na nezaplatenie


Igor Lenčo, elektrikár SSE-D s tridsaťročnými skúsenosťami, priznáva, že sa počas svojej práce dostal do rôznych situácií, ale vzťahy so zákazníkmi hodnotí pozitívne. „S väčšinou ľudí sa dá porozprávať a dohodnúť. Stane sa, že niekedy reagujú prudšie, ale je to skôr kvôli nedostatočnej informovanosti. Keď im vysvetlíme, ako sa vecí majú a prečo to robíme takto a nie inak, všetko je v poriadku,“ skonštatoval.
Za veľa kritických situácií môžu podľa skúseného elektrikára aj zlé susedské vzťahy. „Aby sme odstránili poruchu u jedného odberateľa, niekedy sa potrebujeme dostať aj k susedom. Keď sú rozhádaní, majú s tým problém. Vtedy sa nechcene stávame súčasťou konfliktu aj my elektrikári,“ vysvetlil Lenčo.


Pokuta aj väzenie


Povinnosť vlastníka strpieť na svojom pozemku umiestnenie elektroenergetického zariadenia zákon definuje ako vecné bremeno. Každý, kto ich má na svojom pozemku, ich musí strpieť, nijako do nich nesmie zasahovať a je povinný sprístupniť ich v prípade potreby energetikom.
Ak sa majiteľ rozhodne pozemok predať, ťarcha vecného bremena prechádza na nového vlastníka.
„Pri nerešpektovaní práva energetikov vstúpiť na jeho pozemok môže majiteľ dostať pokutu od Slovenskej obchodnej inšpekcie. Pri závažných situáciách ohrozujúcich bezpečnú prevádzku sústavy alebo distribúciu elektriny ostatným odberateľom môže v krajnom prípade skončiť aj vo väzení,“ priblížil Roman Brxa, právnik Stredoslovenskej energetiky – Distribúcie.
Elektrické vedenie je strategická časť infraštruktúry krajiny vybudovaná vo verejnom záujme a so všeobecným prospechom, preto je zákon taký prísny.


Čo sa raz postavilo...


Od roku 1957 platil elektrizačný zákon, ktorý umožňoval v mene rozvoja elektrickej sústavy stavať vedenie aj na súkromných pozemkoch a bez súhlasu majiteľa.
Každý, komu štát zaťažil pozemok, mal možnosť požiadať o jednorazovú finančnú náhradu. Ak pozemok neskôr predal, nový majiteľ už nemal nárok na žiadnu kompenzáciu.
Takto to fungovalo do roku 1998, keď prišiel nový zákon. Lenže aj ten ochraňoval všetky dovtedy vybudované vedenia. Naďalej im garantoval status vecných bremien a garantuje im ho aj aktuálny zákon o energetike z roku 2012.
Dnes je postup pri výstavbe nových vedení iný. Viac rešpektuje súkromné vlastníctvo. V prípade zastavaného územia obce potrebujú energetici súhlas majiteľa pozemku. Ak prikývne, k majetku mu pribudne vecné bremeno a ako kompenzáciu dostane primeranú jednorazovú náhradu. V prípade nesúhlasu musia energetici hľadať iné technické riešenie.


Doba sa zmenila


Mimo zastavaného územia obce má prevádzkovateľ distribučnej sústavy právo umiestňovať vedenie na súkromných pozemkoch aj bez súhlasu majiteľa. Väčšinou ide o polia, lúky a lesy. Pre ilustráciu, Stredoslovenská energetika – Distribúcia v súčasnosti prevádzkuje v Žilinskom, Banskobystrickom a časti Trenčianskeho kraja zhruba 35-tisíc kilometrov elektrického vedenia.
„Ak by sme potrebovali súhlas všetkých majiteľov aj v takýchto prípadoch, zrejme by sme nevybudovali žiadne vedenie. Existuje napríklad množstvo nevysporiadaných pozemkov, kde má meter štvorcový stovky vlastníkov. Snaha vypátrať všetkých by bola márna, nehovoriac o získaní súhlasu od každého,“ vysvetlil hovorca SSE-D M. Gejdoš a dodal, že aj v extraviláne majú vlastníci pozemkov nárok na primeranú jednorazovú kompenzáciu .
V žiadnom prípade teda majiteľovi nevzniká nárok na nájomné. Čo sa týka žiadosti o preloženie zariadenia, majiteľ oň môže požiadať. Distribučná spoločnosť ju posúdi z technického aj právneho hľadiska. Musí ale počítať s tým, že preložku hradí ten, kto ju vyvolal. Tiež sa môže stať, že preloženie nebude možné, napríklad z technického hľadiska alebo pre nevhodný terén.


Elektrikári na návšteve


Pokiaľ sa energetici potrebujú pohybovať po cudzej pôde, platia isté pravidlá aj pre nich. „Pred plánovanou údržbou vedenia na súkromnom pozemku pošleme majiteľovi poštou oznámenie s 15-dňovým predstihom. V prípade, že mu termín nevyhovuje, môže si dohodnúť náhradný,“ opísal postup distribučnej spoločnosti hovorca.
Ak potrebujú zamestnanci SSE-D vstúpiť naraz na väčší počet pozemkov v jednej lokalite, oznámenie doručia mesiac vopred samospráve. Tá by sa mala postarať o to, aby sa dostalo ku všetkým dotknutým.
Výnimkou sú nečakané poruchy, tie treba odstrániť okamžite. Môžu ohrozovať majetok, ale aj život a zdravie osôb, preto v takomto prípade môžu energetici prísť na miesto bez predošlého upozornenia. „Aj v takých situáciách sa však snažia naši zamestnanci upovedomiť majiteľa,“ dodal Gejdoš.


Zbytočné odstávky


Keď pošlú energetici oznam a vlastník sa neozve, počítajú s tým, že s termínom vstupu súhlasí. Niekedy ale prídu na miesto, no k svojmu zariadeniu sa nedostanú. Zatvorená brána, pustené psy, nikto nie je doma, s nikým sa nedá spojiť. Elektrikári odchádzajú a znovu posielajú oznámenie s ďalším dátumom. Ak sa situácia opakuje, začínajú to riešiť právnici.
„Každý zbytočný výjazd ide do nákladov. Problémom sú aj plánované odstávky elektriny. Niekedy musíme kvôli bezpečnosti práce odstaviť prúd stovkám domácností. Plánujeme to niekoľko týždňov vopred. Ak našich zamestnancov niekto nepustí na pozemok, odstávka bola zbytočná. A keď sa elektrikári k zariadeniu napokon jedného dňa dostanú, znova bude nutné prerušiť dodávku,“ vysvetlil hovorca SSE-D.
Upozornil, že všetky spomínané komplikácie a škody môže prevádzkovateľ distribučnej sústavy následne vymáhať od toho, kto ich zapríčinil.


Doživotie


Podobných sporov riešili energetici už niekoľko a vždy s tým istým výsledkom: majiteľ pozemku dostal od súdu príkaz, aby zariadenie sprístupnil.
„Niektorí nerešpektujú ani rozhodnutie súdu. V takom prípade je nevyhnutné pristúpiť k exekučnému konaniu, pričom výška nákladov sa pre vlastníka môže vyšplhať na tisícky eur,“ povedal právnik SSE-D Roman Brxa. „Ak majiteľ pozemku úmyselne spôsobí poruchu či haváriu distribučnej sústavy, pre ktorú sa niekto dostane do nebezpečenstva ťažkej ujmy na zdraví alebo ohrozenia života, prípadne dôjde k veľkej škode na majetku, vinník môže skončiť vo väzení až na desať rokov,“ dodal Brxa s tým, že ak sa ohrozenie týka viacerých osôb, trest sa zvyšuje na 20 až 25 rokov alebo na doživotie.
Avšak v súvislosti so vstupmi na cudzie pozemky majú určité povinnosti aj energetici. Okrem spomínaného ohlásenia vstupu s predstihom je ich povinnosťou dať všetko do pôvodného stavu. Keď niečo rozkopú, musia to zakopať, alebo ak niečo poškodia, musia to opraviť,alebo nahradiť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 100 747
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 259
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 002
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 464
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 232
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 095
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 977
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 462
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Hlavná cesta je úzka a krajnice sú minimálne.


4
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Medvede pri Liptovskej Kokave.

Medvedici nasadili sledovací obojok.


2

Uvažujete nad kúpou nového auta? Tak práve teraz prichádza tá pravá chvíľa premeniť svoje myšlienky na činy.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu