LIPTOV. V biotope svišťa vrchovského tatranského sa tak stratili najmä tradičné zvukové prejavy – pískanie, ktorým sa medzi sebou dorozumievajú.
„Aktivity nášho glaciálneho reliktu, ako každý rok po vegetačnom období, nebude badať až do polovice apríla budúceho roka,“ svoje pozorovania potvrdil Pavol Ballo, ktorého nazývajú „svištím mužom“. Na vysokohorských lúkach si letné nory svište vyhrabávajú plytšie než zimné.
„Rodinný sprievod do nory, keď sa svište idú uložiť na zimu, uzatvára dospelý jedinec. Chorých a veľmi starých už dnu nepustí, otvor zapchá pripravenou suchou trávou, skalami,“ prezradil P. Ballo.
Pol roka, v čase studených mesiacov, každá svištia rodina hibernuje v zimných norách. Prežívajú len z tukových zásob, ktoré nadobudli počas leta. Vtedy sa pasú svište dvakrát za deň – ráno a podvečer. Jedálniček si spestrujú rastlinnými korienkami, ale aj hmyzom – lúčnymi koníkmi, larvami a pod..
„Svište v zimných norách počas hibernácie pred mrazmi chráni sneh. Na miestach s nedostatočnou snehovou nádielkou, alebo tam, kde sneh celkom chýba, svište prezimujú iba zriedkavo,“ povedal P. Ballo, ktorý sa venuje výskumu a ochrane populácie týchto vzácnych zvierat už niekoľko rokov.
Stavy svišťov vrchovských tatranských sa v uplynulých desiatich rokoch zvýšili. Návštevníci Tatier ich berú tak ako kamzíky – ako tatranský symbol. Správa Tatranského národného parku na svojej webovej stránke hneď pod orlicou Aničkou na bočnej lište v krátkosti edukačne rozpráva príbeh endemita – svišťa, ktorého stále treba chrániť najmä pred pytliakmi. Pokračuje monitoring, výskum svišťov. Časť z nich sa podarilo v rámci unikátnej reštitúcie premiestniť najmä zo Západných do Belianskych Tatier.
„Najbližšie pískanie svišťov budeme počuť až na jar, asi v druhej polovici apríla. Svište sa oddýchnuté po zime následne pária,“ dodal P. Ballo.
Na povrchu, na lúkach, medzi kamením, pod tatranskými štítmi pulzuje život aj v zime ďalej. Náš endemit kamzík tatranský vrchovský musí prekonať náročnú tatranskú zimu a v jej závere sú už kamzice vysoko gravidné. I to je jeden z dôvodov sezónnych uzáverov turistických chodníkov, ktoré v Tatranskom národnom parku trvajú od 1. novembra do 15. júna.