Pondelok, 28. november, 2022 | Meniny má Henrieta

Prvý koniec Československa: 1938-39

Nepriateľskí susedia a nenásytné menšiny. To bola príčina konca prvej československej republiky.

Príslušníci nemeckej menšiny v Československu strhávajú hraničné označenia po podpise Mníchovskej dohody v roku 1938. (Zdroj: TASR)

Malý štát uprostred Európy nemal šťastie na susedov. Každý z nich požadoval kus územia Československa. V roku 1938 tieto plány naplnilo fašistické Nemecko.

Politické dôsledky hospodárskej krízy, ktorá trvala prvú polovicu 30. rokov, postupne zvýraznili všetky problémy, s ktorými Československá republika zápasila už od svojho vzniku. Čoraz viac sa radikalizovala politická scéna a zároveň sa čoraz viac zostrovali národnostné rozpory v štáte.

Krízou zbedačená nemecká a maďarská menšina začali čoraz hlasnejšie vyjadrovať svoju nespokojnosť. Radikalizáciou prechádzala aj Hlinkova slovenská ľudová strana, najsilnejšia politická sila na Slovensku. V roku 1935 pre chorobu abdikoval prezident T. G. Masaryk (zomrel v roku 1937) a nahradil ho jeho blízky spolupracovník Edvard Beneš, ktorému však chýbala Masarykova autorita.

Mníchovská dohoda

Prvým krokom k rozbitiu medzivojnovej Československej republiky sa stalo ovládnutie Nemecka nacistami v roku 1933. Plánom Adolfa Hitlera sa stala likvidácia Československa a ovládnutie jeho územia. Na to využíval nestabilnú národnostnú situáciu v republike. V druhej polovici 30. rokov začalo Nemecko čoraz ostrejšie upozorňovať na údajný rastúci útlak Nemcov žijúcich v českej časti republiky a začal požadovať pripojenie československých území s nemeckou väčšinou k Nemecku.

Keď Československo odmietalo nemecké ultimáta, obrátil sa Hitler na vlády Veľkej Británie a Francúzska. Posmelený pasivitou veľmocí po nemeckej anexii Rakúska (12. a 13. marca 1938), požadoval úpravu československých hraníc, ktorú vydával sa jedinú možnosť, ako predísť vojne v regióne.

V snahe zabrániť vojenskému konfliktu britský premiér Neville Chamberlain a francúzsky predseda vlády ÉdouardDaladier súhlasili so zvolaním konferencie v Mníchove za účasti A. Hitlera a talianskeho diktátora Benita Mussoliniho, ale bez prizvania československého zástupcu.

Dňa 29. septembra 1938 zástupcovia európskych veľmocí rozhodli, že Československá republika musí Nemecku postúpiť pohraničné územia, kde žije viac ako 50 % nemeckého obyvateľstva. Česká časť republiky tak prišla o tretinu územia a takmer tri milióny obyvateľov.

Autonómia

Rezignácia Veľkej Británie a Francúzska na dianie v strednej Európe vydala oklieštenú Československú republiku na milosť Nemecku. Z hľadiska plánov A. Hitlera znamenali výsledky Mníchova len prvý krok plánu na likvidáciu Československa. Pred priamou vojenskou agresiou však dal prednosť ďalšiemu nahlodávaniu súdržnosti štátu.

Dočítajte tento článok
s predplatným MYregiony.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Hádanky, hry a hlavolamy pre všetky zvedavé deti od päť do sedem rokov sú súčasťou zošita s názvom Tešíme sa do školy, ktorý vychádza na 32 stranách.


3 h
Najlepším liptovským brankárom sa stal brankár lídra z Palúdzkej, Japonec Suguru Ieda.

Liptovský futbalový zväz zverejnil aj mená najlepších, trénerov a rozhodcov. Najlepším hráčom uplynulého roka 2022 sa stal Martin Labaška.


6 h

Až osem percent všetkých výpovedí bolo z Liptova.


27. nov

Mestské Verejnoprospešné služby (VPS) v Liptovskom Mikuláši spustili tento týždeň pohotovosť zimnej údržby.


TASR 26. nov

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu