KALAMENY. Odhalenie pamätnej tabule Václavovi Hanuliakovi spojil organizátor, Občianske združenie Castrum Liptov, so spomienkou na jeho nedožité 70. narodeniny a 28. výročie vyhlásenia hradu Liptov za národnú kultúrnu pamiatku.
Hanuliak pracoval ako odborný výskumný pracovník Liptovského múzea v Ružomberku. Od roku 1972 realizoval záchranné a predstihové archeologické výskumy, ktoré dopĺňali poznatky o pravekom, ranohistorickom a stredovekom osídlení Liptova.
K najväčším výskumom v regióne patrilo odkrývanie zaniknutého hradu Liptov z 13. až 15. storočia v katastri obce Liptovská Sielnica.
Prišla aj najbližšia rodina
Na odhaľovaní pamätnej tabule na hrade Liptov sa zúčastnila manželka V. Hanuliaka pani Marta spolu s deťmi Veronikou a Matúšom. Prišli aj ďalšie osobnosti slovenskej histórie a archeológie, ako Michal Slivka, Jozef Moravčík, Martin Furman a mnoho ďalších hostí.
„Pri tejto príležitosti sme si spoločne s úsmevom pospomínali na časy, keď sa na hrade Liptov prevádzali archeo-logické a konzervačné práce pod vedením V. Hanuliaka. Na záver milej slávnosti bolo spevácke vystúpenie spojené s posedením a občerstvením. Na akcii si bolo možné zakúpiť pamätné výrobky súvisiace s hradom Liptov,“ opísal Juraj Lovich z Občianskeho združenie Castrum Liptov.
Chceli by vytvoriť tradíciu
Milovníci histórie zo združenia a ďalší organizátor Červený kríž z Kalamien by chceli z tohto stretnutia urobiť tradíciu, aby sa posledný septembrový víkend stretávali na hrade Liptov turisti a obyvatelia okolitých obcí regiónu. Okolie Liptovského hradu zveľaďujú členovia a sympatizanti občianskeho združenia už tretí rok.
Hrad čistia, skultúrňujú jeho okolie. Osadili napríklad mostíky, naposledy pribudol pre turistov príjemný posed.