Jedna z volebných miestností v Liptovskom Mikuláši sa nachádza v Základnej škole Márie Rázusovej-Martákovej. Práve túto školu navštevovalo hneď niekoľko veľkých mien slovenského športu. Vyšli z nej päťnásobný olympijský medailista vo vodnom slalome Michal Martikán či hokejisti Milan Jurčina, Martin Cibák, Ján Laco alebo Marek Uram. Na liptovskomikulášskej hokejovej škole bolo v čase našej návštevy rušno, priebeh je napriek tomu pokojný.

Rázovitá obec Bobrovec pod Západnými Tatrami patrí medzi väčšie liptovské obce. Bez dvoch stoviek v nej žije takmer dve tisíc ľudí, tí dnes volia v dvoch volebných miestnostiach. Miestnosť v základnej škola bola prázdna, aj keď, ako povedali členovia komisie, ľudia chodia priebežne.
„Očakávame, že najviac ich príde pred obedom a po obede. Starší ľudia aj mladé rodiny spoja voľby s nákupom alebo s vychádzkou.“

V Kvačanoch, liptovskej obci známej najmä navštevovanou Kvačianskou dolinou, majú zapísaných približne 400 voličov. Komisia predpokladá, že najviac ľudí príde po dopoludňajšej omši. Volebná miestnosť sa nachádza v obecnom úrade, budova je spojená s kultúrnym domom. Popoludní tam chystajú podujatie, takže viacerí voliči spoja voľby s jeho návštevou. Účasť bude pravdepodobne vyššia ako pri posledných voľbách do vyšších územných celkov v roku 2013.

Volí sa aj v liptovskej podhorskej obci Pavčina Lehota. Ľudia môžu odovzdať hlasy svojím kandidátom už tradične v takzvanej starej škole. Voliči sa do volebnej miestnosti zatiaľ veľmi nehrnú i keď, ako nám povedali členovia komisie, záujem je vyšší ako pri posledných župných voľbách. Najväčší nápor očakáva volebná komisia poobede alebo podvečer.

V najmenšej dedine ružomberského okresu Potok žije približne stovka ľudí s trvalým bydliskom. K voľbám sa zatiaľ veľmi nehrnú. Vo volebnej miestnosti nám povedali, že zatiaľ prišli dvaja ľudia. Väčší záujem ale predpokladajú skôr podvečer.
Keď sme sa prešli dedinou, vo dvoroch sme natrafili na viacerých chatárov. Tí nám povedali, že voliť už boli, ale v mieste svojho trvalého bydliska.

V Liptovskom Trnovci, známej liptovskej obci pri brehu Liptovskej Mary hlásili dopoludnia pokojný priebeh. „Ľudia chodia priebežne, nenudíme sa,“ povedali nám z liptovskotrnoveckej volebnej komisie.

Najväčšia obec regiónu Liptov, takmer štvortisícové Liptovské Sliače, počas volieb do vyšších územných celkov zriadila tri okrsky v Nižných, Stredných a Vyšných Sliačoch. Podľa koordinátora volieb Pavla Bartíka je účasť uspokojivá, očakávajú dokonca percentuálne vyššie čísla ako v okolitých obciach dolného Liptova. Tento rok chodí voliť aj veľa mladých ľudí, v minulosti to boli skôr občania v strednom veku alebo starší.
Pretekom v behu na chatu Červenec pod Babkami v Západných Tatrách sa dnes liptovskí bežci lúčia so sezónou. „Po pretekoch si zabehneme odvoliť,“ smiali sa pretekári. Dnes bola na horách inverzia, počasie bežcom aj voličom praje.

Odvolené majú aj v najvyššie položenej osade na Slovensku. Magurka pod Nízkymi Tatrami patrí pod liptovskú obec Partizánska Ľupča. Každé voľby prídu členovia komisie s prenosnou urnou k voličom v osade. Z ôsmych zapísaných voličov využili túto možnosť štyria.
Odvolila aj známa rodáčka z Magurky, dôchodkyňa Margita Elízová. „Zúčastňujem sa na každých voľbách, vždy prídu s urnou ku mne domov,“ povedala. Medzi voličmi na Magurke sme stretli aj konateľa ľupčianskeho komposesorátu Martina Nogeho, ktorý odvolil v romantickom prostredí horárne.
Komisia s prenosnou urnou navštívila ľudí v osade Magurka a potom aj Železnô, kde sa nachádza detská ozdravovňa. Volila tam hŕstka domácich a zamestnancov.

V známej Bešeňovej pri Ružomberku nemajú spravidla núdzu o ruch pri voľbách. Pri parlamentných alebo prezidentských voľbách, keď môžu voliť ľudia s voličskými preukazmi, stoja pred volebnou miestnosťou aj v radoch. Teraz je situácia iná, pokojnejšia. Na priebeh dohliada aj polícia, ktorá hliadkuje v okolí volebných miestností.
Z približne 400 oprávnených voličov prišlo zatiaľ 50 ľudí. Zo skúseností členov komisie ale možno usúdiť, že ľudia prídu najmä podvečer.

V najmenšom liptovskom meste v Liptovskom Hrádku sa dnes volí v siedmych volebných okrskoch. Volia v bývalom Soľnom úrade, ktorý po prestavbe funguje ako Národopisné a ovčiarske múzeum. Voľby vďaka tomu prebiehajú v naozaj dôstojnom prostredí, komisia sedí priamo v priestoroch výstavnej miestnosti. Čas si môžu nielen oni, ale aj voliči, vyplniť napríklad pohľadmi na originálne liptovské kroje a modrotlač.
„Účasť je zatiaľ určite podstate vyššia ako v posledných župných voľbách,“ povedali nám členovia komisie. Ľudia nechodia v návaloch, ale priebežne celý deň od rána.

Ako volebná miestnosť poslúžili voličom z Liptovského Hrádku aj priestory Výskumného ústavu včelárskeho, jediného ústavu tohto zamerania na Slovensku. Volebnú atmosféru tak dotvárajú vystavené úle.
Voliť prišla aj asi 40-ročná Hrádočanka. „Priznám sa, že ani poriadne neviem, na čo župy sú, myslím, že majú na starosti aj naše nemocnice. Prišla som preto, lebo voľby beriem ako povinnosť.“

Miroslav prišiel voliť po pracovnej sobote, rodinnej rýľovačke. Z ružomberského Baničného, kde sa volí v základnej škole, zatiaľ hlásia priemernú účasť, k večeru sa ale viacerí vydali smerom k volebným miestnostiam.
„Zarazila ma anketa alebo prieskum pred volebnou miestnosťou. Anketárka mi povedala, že ide o prieskum ktorú si robí jeden z ružomberských mestských poslancov,“
Podľa Miroslavových slov priamo na chodbe dostával otázky o tom, koho teraz volil, ako dlho sa rozhodoval alebo či bol voliť v parlamentných a komunálnych voľbách. „Pýtali sa ma aj, že koho budem voliť za ružomberského primátora.“

Vo liptovskomikulášskom volebnom okrsku číslo 6 v Starom meste sme stretli dve mamičky s malými deťmi. Dohodli sa, že voliť pôjdu spoločne. Členovia komisie im otvárali dvere, pretože obe tlačili kočíky. Hovorili, že volebný deň je pokojný, ľudia chodia priebežne a účasť je celkom dobrá. „Teraz na večer chodí ale viac ľudí,“ povedali nám.
„Bol pre mňa problém vybrať šiestich poslancov. Voliť som šla ale s tým, že musím svoje právo využiť naplno, aby body nezískali tí, ktorých v župnom parlamente nechcem a myslím, že tam ani nemajú čo hľadať,“ povedala jedna z mladých žien.
„Najprv sme nechceli ísť, lebo tomu veľmi nerozumieme, ale deti nás presvedčil,“ krčil plecami starší manželský pár, ktorý vychádzal zo supermarketu neďaleko volebnej miestnosti.

V liptovskej obci pod Barancom čakali približne 40-percentnú účasť. Komisia je mierne sklamaná, pretože aktuálne prišlo voliť 25 percent oprávnených voličov obce. Veria, že do uzavretia miestností si Smrečanci cestu nájdu.
