VAŽEC. Vo Važci plánujú do konca tohto roka otvoriť bitúnok. Bude súčasťou miestnej farmy, ktorá sa zaoberá chovom oviec, hovädzieho dobytka a výrobou bryndze.
Steaky z bitúnka s prívlastkom bio by podľa agronóma farmy Matúša Hoška mali byť v ponuke už v predvianočnom období.
„Suché aj mokré zretie mäsa dodáva steakom inú kvalitu. Aby boli naozaj chutné, musíme zmeniť aj plemeno dobytka. Začíname teda s prirodzeným krížením plemena býka Limousine na Aberdeen,“ vysvetľuje agronóm.
Podľa jeho slov rozhodnutie na prechod k mäsovému typu Aberdeen nie je náhodné, tento bezrohý dobytok, ktorého domovom je severné Škótsko, má vysokokvalitné mäso, vyznačujúce sa mramorovaním, krehkosťou a šťavnatosťou. Mäso nechcú pred zrakmi zákazníkov skrývať.
V dokončovanom show-roome vedľa bitúnka bude môcť každý sledovať za sklom zretie tohto mäsa v polovičkách, a dokonca si vybrať, ktorú časť mu má mäsiar odrezať a následne predať.
Výborné podmienky pre živočíšnu výrobu
Farma vo Važci sa nachádza v nadmorskej výške približne1 000 metrov nad morom, čo vyhovuje viac živočíšnej výrobe.
„Obhospodarujeme 1 700 hektárov trvalo trávnych porastov a 450 hektárov ornej pôdy. Ekologické hospodárstvo vyzerá v praxi ako prirodzený kolobeh – zvieratá sa pasú na čistých horských pasienkoch, prikrmované sú krmivom dopestovaným na vlastných lúkach a poliach, majú dostatok pohybu a sú spokojné. A všetko je bez akýchkoľvek chemikálií,“ dodáva riaditeľka farmy Petra Maľaková.
V rámci výroby sa venujú výrobe bryndze z čisto ovčieho mlieka.
„Ovečky sa pasú na lúkach nedotknutej prírody, nepoznajú stres, umelú výživu ani antibiotiká. A preto je táto bryndza jedna z najlepších,“ dodáva s tým, že okrem Slovenska a pár okolitých krajín bryndzu nikde nepoznajú, pritom má obrovské blahodarné účinky na zdravie, keďže v jednom grame bryndze sa nachádza približne miliarda pro-biotických baktérií, čo je niekoľko stonásobne viac ako v jogurtoch.
Oceňovaná na súťažiach kvality
„Bryndza je skvelá na prevenciu rakoviny, cievnych ochorení, pri zažívacích problémoch, rednutí kostí, cukrovke, posilňuje imunitu, stimuluje hladinu cholesterolu v krvi a znižuje krvný tlak. Ale tieto fenomenálne účinky má len bryndza vyrobená zo surového nepasterizovaného mlieka,“ vysvetľuje Maľaková.
Bryndza z farmy vo Važci už získala viacero ocenení. Na celoslovenských ovčiarskych slávnostiach vo Východnej Ovenálie získala 100-per-centná ovčia bryndza ocenenie v minulom aj v tomto roku. Stala sa najobľúbenejšou biopotravinou roka 2016 u spotrebiteľov.