Nedeľa, 23. september, 2018 | Meniny má Zdenka
BASKETBALOVÁ KVALIFIKÁCIA ME 2019

Slovenky v Koniarni zdolali Island

Slovenské basketbalové reprezentantky zvíťazili vo svojom druhom zápase A-skupiny kvalifikácie majstrovstiev Európy 2019, keď v Ružomberku zdolali Island 78:62.

Radosť hráčok Slovenska po kvalifikačnom zápase na ME 2019 v basketbale žien Slovensko - Island v Ružomberku. (Zdroj: (TASR))

RUŽOMBEROK. Zverenky Petra Kováčika prehrali v úvodnom stretnutí v Sarajeve s domácou Bosnou a Hercegovinou 67:79. Na Slovenky najbližšie čaká v sobotu 10. februára o 19.00 h duel v Podgorici proti Čiernej Hore, o štyri dni neskôr nastúpia doma proti Bosne a Hercegovine.

Skóre stretnutia otvorila Bartánusová, úvod priniesol ofenzívne ladený basketbal. Mierne navrch mali v ňom najskôr Slovenky, na ich strane boli väčšie nasadenie a lepšia defenzíva, ktorá nútila Islanďanky k častým chybám. Lenže, hosťujúce hráčky sa strelecky chytili, družstvo ťahala najmä Sverrisdóttirová.

K výraznejšiemu náskoku sa však neprepracovali, po prvej štvrtine viedli 17:15. V druhej desaťminútovke sa podarilo Slovenkám takmer okamžite otočiť zápas na svoju stranu, Island sa však stále držal nadostrel. Darilo sa najmä Hruščákovej a Oroszovej, ktoré doviedli domáce reprezentantky k náskoku 37:32 po prvom polčase.

Po prestávke pokračovala vyrovnaná bitka, Slovenky mali mierne navrch, ale Islanďanky stále držala v hre o víťazstvo Sverrisdóttirová. Pred záverečnou štvrtinou bolo skóre zápasu 57:51 pre domáce hráčky.

Zlomový sa ukázal hneď úvod poslednej časti, Slovenky v ňom odskočili šnúrou siedmich bodov za sebou do trinásťbodového trháku. Súperky sa strelecky odmlčali, čím len uľahčili slovenskú cestu za dvoma bodmi do tabuľky.

Kvalifikácia ME 2019 - 2. kolo: Slovensko – Island 78:62 (37:32)

SR: Hruščáková a Oroszová po 17, Mištinová 12, Bartánusová 4, Jelenčíková 0 (Felixová 12, Kováčiková 9, Dudášová 7, Hašková, Jakubcová a Janoščíková 0)

Island: Sverrisdóttirová 22, Kjartansdóttirová 9, Thrastardóttirová 4, B. Gunnarsdóttirová a T. Jónsdóttirová po 3 (Ámundadóttirová 9, Ágústdóttirová 8, E. Gunnarsdóttirová 4, Benonysdottirová, H. Jonsdottirová a Sverrisdottírová 0)

TH: 22/18 – 16/11, fauly: 15:22, trojky: 6:9, rozhodovali: Mitrovski (Mac.), Anderssonová (Fín.), Romanov (Rus.), 1600 divákov