Dokument Pán rektor mal premiéru v Ružomberku

Film Pán rektor o bývalom rektorovi Katolíckej univerzity v Ružomberku Tadeuszovi Zasępovi po prvý raz predstavili verejnosti 17. novembra.

Profesor Tadeusz Zasepa.Profesor Tadeusz Zasepa. (Zdroj: ARCHÍV SME)

RUŽOMBEROK. Takmer 60-minútový dokument Pán rektor zachytáva Zasępu nielen v rektorskom úrade univerzity, ktorú šesť rokov viedol, ale aj pri výstavbe univerzitnej knižnice a po jeho rezignácii v máji 2014.

Film je dielom autorskej trojice Matúš Demko, Jakub Krška a Ján Zborovjan, ktorá už pripravila viaceré dokumentárne filmy ako 22 hláv, Organ v nebi a 869 dní, uviedol dnes pre médiá PR manažér Martin Buzna.

Kto iní, ak nie jeho študenti

„Pána rektora sme navštevovali s kamerou či s diktafónom prakticky počas celého jeho pôsobenia v Ružomberku, ale boli sme s ním aj v časoch choroby, keď bol v tichu a ústraní. Vtedy sme ešte netušili, že si už zbierame materiál na náš nový film. Až po jeho smrti som zistil, že mám nespočetné jedinečné zábery. Preto by bolo hanbou, keby sme tento film nespravili my. Kto iní, ak nie práve jeho študenti a žurnalisti,“ hovorí autor námetu Jakub Krška.

S realizáciou dokumentárnej snímky začali už koncom roka 2016 krátko po smrti profesora Zasępu. „Pán rektor bol pre mňa človek, ktorý doslova žil vierou a láskou. Vedel, že sa často môže aj mýliť, ale v danom momente vždy chcel konať podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Bola to silná osobnosť a som vďačný, že mi bolo dopriate o ňom natočiť film,“ myslí si režisér Matúš Demko.

SkryťVypnúť reklamu

Bol výnimočná osobnosť

Na premiéru dokumentu zavítali do Ružomberka aj bývali rektorovi študenti. „Poznal som ho ešte predtým, ako som sa dostal na univerzitu. Išiel som na film s očakávaním, že bude skvelý, lebo pán rektor bol výnimočná osobnosť, ale aj preto, že poznám obidvoch tvorcov filmu. Vedel som, že je ich práca kvalitná, no aj teraz ma dokázali prekvapiť. Tak, ako vykreslili pána rektora, som ho poznal aj ja,“ zhodnotil absolvent ružomberskej žurnalistiky Miroslav Gejdoš.

Film uvedú aj v ďalších mestách a obciach, v ktorých Zasępa pôsobil. Vidieť ho tak budú môcť diváci v Lúčkach, Švošove, Nitre, Trnave, Košiciach, Bardejove a ďalších.

Profesor Tadeusz Zasępa bol rektorom Katolíckej univerzity v Ružomberku v rokoch 2008 až 2014. Pôsobil aj ako profesor na Katedre žurnalistiky Filozofickej fakulty KU. Od mája 2014 sa podrobil trom ťažkým operáciám srdca. Až do svojej smrti bol v opatere ružomberských Milosrdných sestier sv. Vincenta – satmárok. Tadeusz Zasępa zomrel 18. septembra 2016.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 206
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 321
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 081
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 468
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 298
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 034
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 970
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 477
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Hlavná cesta je úzka a krajnice sú minimálne.


5
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Medvede pri Liptovskej Kokave.

Medvedici nasadili sledovací obojok.


2

Uvažujete nad kúpou nového auta? Tak práve teraz prichádza tá pravá chvíľa premeniť svoje myšlienky na činy.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu