Piatok, 20. júl, 2018 | Meniny má Iľja Eliáš

Nad anjelkami viedli o 13 bodov, ale v predĺžení prehrali

Basketbalistky MBK Ružomberok svoju púť Európskym pohárom FIBA zavŕšili minulú stredu, keď vo svojej hale podľahli Good Angels Košice 56:59 po predĺžení.

Hráčky Košíc zvíťazili nad Ružomberkom.(Zdroj: TASR/AP)

RUŽOMBEROK. Slovenský šampión mal už pred posledným kolom B-skupiny účasť v play-off vo vrecku. V Koniarni mu však motivácia nechýbala, do postupovej dvadsaťštvorky chcel ísť z čo najvyššej pozície v absolútnom poradí. Na druhej strane Ruža veľmi túžila pripísať si po piatich prehrách aspoň jedno víťazstvo. K svojmu plánu sľubne nakročila, v 13. min. sa dostala do 13–bodového brejku (25:12), ale v dramatickej koncovke, ktorá vyústila aj do predĺženia, napokon slávili úspech väčšie skúsenosti východniarok.

„Hovorí sa mi ťažko, lebo je mi do plaču,“ odkryl svoje bezprostredné pocity na pozápasovej tlačovke kouč nášho pohárového zástupcu Juraj Suja. „Za to, čo sme predviedli, sme si zaslúžili vyhrať. Z družstva, ktoré pred mesiacom a pol bolo v Euro Cupe fackovacím panákom, sa stal takto tvrdo pracujúci tím. Hlavne kvôli babám je mi ľúto, že sme nedokázali zvíťaziť, aj keď treba rešpektovať silu súpera. Košičanky v rozhodujúcich chvíľach ukázali svoju rutinu, vyhratosť a dokázali premeniť strely, ktoré premeniť mali.“

V 3. min. bol na ukazovateli stav 8:9, do polovice úvodnej štvrtiny hostiteľky sedembodovou minišnúrou odskočili na 15:9 a začali dominovať na palubovke. Medzi 8. a 13. min. nastrieľali desať bodov v rade a svoje vedenie natiahli na 25:12. Potom anjelky pridali najmä v obrane a spustili stíhaciu jazdu. Do polčasu sa domáci náskok, aj pre pár hlúpych chýb, scvrkol na tri body – 30:27.

V 24. min. bolo vyrovnané (34:34) a vzápätí Košice preklopili stav na 35:36. Nasledovala veľká bitka o každý bodík. V 33. min. po trojke M. Páleníkovej MBK strácal štyri body (43:47), no ešte sa zápas nelámal, Brownová anjelky stopla. Medzi 36. a 38. min. Ružomberčankám padlo sedem bodov, čím otočili skóre zo 45:49 ma 52:49. Američanka Morrisová spoza oblúka najprv vyrovnala a vzápätí pridala aj dvojku – 52:54. Riadny hrací čas pečatili dve šestky domácej Campbellovej.

Veľká dráma za štyridsať minút nepriniesla rozuzlenie (54:54), a tak nasledovalo 5 – minútové predĺženie. V ňom asi aj viac síl mali skúsenejšie a ostrielanejšie hostky. Bálintová trojkovým košom upravila na 54:57, Ruža zareagovala trestnými hodmi Campbellovej, no posledné slovo mala košická pivotka Jurčenková.

Ružomberok – Good Angels Košice (21:12, 30:27, 41:44, 54:54) po predĺžení

Body MBK: Kováčiková 13, Mištinová, Brownová a Campbellová po 9, Janoščíková 6, Bozókiová 5, Bartánusová 4. 800 divákov. Štvrtiny: 21:12, 9:15, 11:15, 13:12. Predĺženie: 2:5.

1. Špeciálna príloha: Krížovky na leto