Piatok, 25. jún, 2021 | Meniny má TadeášKrížovkyKrížovky

Urobili dôstojnú bodku za Európou

Basketbalistky MBK Ružomberok svoju púť Európskym pohárom FIBA zavŕšili minulú stredu, keď vo svojej hale podľahli Good Angels Košice 56:59 po predĺžení.

Na snímke zľava Taijah Campbell (Ružomberok) a Marta Páleníková (Košice) počas zápasu B-skupiny Európskeho pohára FIBA v basketbale žien MBK Ružomberok - Good Angels Košice.Na snímke zľava Taijah Campbell (Ružomberok) a Marta Páleníková (Košice) počas zápasu B-skupiny Európskeho pohára FIBA v basketbale žien MBK Ružomberok - Good Angels Košice. (Zdroj: TASR/Branislav Račko)

RUŽOMBEROK. Slovenský šampión mal už pred posledným kolom B skupiny účasť v play-off vo vrecku. V Koniarni mu však motivácia nechýbala, do postupovej dvadsaťštvorky chcel ísť z čo najvyššej pozície v absolútnom poradí. Na druhej strane Ruža veľmi túžila pripísať si po piatich prehrách aspoň jedno víťazstvo. K svojmu plánu sľubne nakročila, v 13. min. sa dostala do 13-bodového brejku (25:12), ale v dramatickej koncovke, ktorá vyústila aj do predĺženia, napokon slávili úspech väčšie skúsenosti východniarok.

Ruža si zaslúžila si vyhrať

„Hovorí sa mi ťažko, je mi do plaču,“ odkryl svoje bezprostredné pocity na pozápasovej tlačovke kouč nášho pohárového zástupcu Juraj Suja. „Za to, čo sme predviedli, sme si zaslúžili vyhrať. Z družstva, ktoré pred mesiacom a pol bolo v Euro Cupe fackovacím panákom, sa stal takto tvrdo pracujúci tím. Hlavne kvôli ´babám, je mi ľúto, že sme nedokázali zvíťaziť, aj keď treba rešpektovať silu súpera. Košičanky v rozhodujúcich chvíľach ukázali svoju rutinu, vyhratosť a dokázali premeniť strely, ktoré premeniť mali.“

V 3. min. bol na ukazovateli stav 8:9, do polovice úvodnej štvrtiny hostiteľky sedembodovou minišnúrou odskočili na 15:9 a začali dominovať na palubovke. Medzi 8. a 13. min. nastrieľali desať bodov v rade a svoje vedenie natiahli na 25:12. Potom „anjelky“ pridali najmä v obrane a spustili stíhaciu jazdu. Do polčasu sa domáci náskok, aj pre pár hlúpych chýb, scvrkol na tri body – 30:27.

Posledné slovo mala košická pivotka

V 24. min. bolo vyrovnané (34:34) a vzápätí Košice preklopili stav na 35:36. Nasledovala veľká bitka o každý bodík. V 33. min. po trojke M. Páleníkovej MBK strácal štyri body (43:47), no ešte sa zápas nelámal, Brownová anjelky stopla. Medzi 36. a 38. min. Ružomberčankám padlo sedem bodov, čím otočili skóre zo 45:49 na 52:49. Američanka Morrisová spoza oblúka najprv vyrovnala a vzápätí pridala aj dvojku – 52:54. Riadny hrací čas pečatili dve šestky domácej Campbellovej.

Veľká dráma za štyridsať minút nepriniesla rozuzlenie (54:54), a tak nasledovalo 5- minútové predĺženie. V ňom asi aj viac síl mali skúsenejšie a ostrieľanejšie hostky. Bálintová trojkovým košom upravila na 54:57, Ruža zareagovala trestnými hodmi Campbellovej, no posledné slovo mala košická pivotka Jurčenková.

Ružomberok – GA Košice 56:59pp (21:12, 30:27, 41:44, 54:54)

Body MBK: Kováčiková 13, Mištinová, Brownová a Campbellová po 9, Janoščíková 6, Bozókiová 5, Bartánusová 4. 800 divákov. Štvrtiny: 21:12, 9:15, 11:15, 13:12. Predĺženie: 2:5.