LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Mikuláša majú radi najmä deti, pretože im nosí sladké maškrty a čakanie na Ježiška je tak o niečo príjemnejšie.
Z mikulášskej tradície by mohlo mesto čerpať a zviditeľniť sa tým nielen vo svete, je predsa Mikulášovo mesto. Čerpať môže aj z blízkosti najnavštevovanejšieho lyžiarskeho strediska strednej Európy.

Dokonca internetová encyklopédia wikipédia opisuje život a odkaz svätca Mikuláša, ktorý pochádzal z Turecka aj s odkazom na Slovensko, na mesto Liptovský Mikuláš. Škoda, že Liptáci z toho nevedia vyťažiť viac.
Úspešným vzorom by Liptákom mohlo byť napríklad 60-tisícové mestečko Rovaniemi v Laponsku. Pred takmer tridsiatimi rokmi sa tamojší odborníci na marketing rozhodli zviditeľniť sa ako mestečko Santa Klausa. Podarilo sa, dnes ho navštívia ročne státisíce turistov, dokonca do Laponska mieria aj listy detí so želaniami. A každé z nich dostane aj odpoveď.
Medzinárodne známy
Spojenie mesta Liptovský Mikuláš, ktoré sa rado chváli titulom mesto turizmu, s historickou postavou ale akosi nefunguje.
Pritom turisti k nám prichádzajú z krajín, kde je Mikuláš tiež veľmi obľúbený a u nich sa mesto s podobným názvom nenachádza. Netreba ho ani prekladať, pretože význam je všeobecne známy.
Nebyť takmer 600-ročnej tradície Mikulášskeho jarmoku, sviatočné obdobie by sa zrejme nelíšilo od ostatných miest.
Múzeom prevedie Mikuláš
Obrátili sme preto priamo na oddelenie marketingu, ktorého úlohou je propagovať mesto.
Spýtali sme sa, prečo mesto Liptovský Mikuláš neprispôsobuje svoj imidž k obľúbenému svätcovi, postave, legende.

„Mesto každoročne na Mikuláša, teda aj dnes, poriada aktivitu pre deti Mikulášsky domček na námestí s postavou Mikluláša, anjela a čerta,“ opísala mikulášsku aktivitu Sona Višňovská, vedúca oddelenia.
„Takisto v zimnej turistickej sezóne je pripravený večerný program pre turistov každú stredu v rámci oživenia historického centra mesta, kde turistov prevedie históriou mesta v Múzeu Janka Kráľa práve postava Mikuláša,“ spresnila Višňovská.
Program pripravuje ale mestské Múzeum Janka Kráľa, ktoré patrí pod mesto, ale marketing si riešia po vlastnej osi.
Suvenír Mikuláša
„Čo sa týka mesta, hrdíme sa aj postavou Mikuláša a takisto aj postavou Juraja Jánošíka a využívame jeho postavu marketingovým spôsobom, napríklad podujatie Nechaj sa zlapať. Preto pracujeme s dvoma postavami histórie a nesústredíme všetky marketingové aktivity len na jednu,“ doplnila vedúca oddelenia marketingu.
Akcia Nechaj sa zlapať ale patrí opäť pod Múzeum Janka Kráľa, ktoré ju samo vymyslelo a úspešne realizuje.
Predsa len na budúci rok čaká na turistov malá zmena. „Pracujeme na vízii rozšíriť sortiment suvenírov o postavu malého Mikuláša,“ uzavrela.
Mestá a dediny
V Európe je okrem mesta Liptovský Mikuláš len jediné mesto, ktoré sa spája s obľúbeným svätcom. Belgické mesto Sint Niklaas má dokonca podobné meno aj mestský erb.O obľúbenosti svätca svedčí aj skutočnosť, že je patrónom viacerých kostolov, dedín a miest. Okrem Liptovského Mikuláša nesie na Slovensku jeho meno Borský a Plavecký Mikuláš. Mestá Svätý Mikuláš sú napríklad v Anglicku – ako St. Nicholas. Saint Nicolas je obľúbený názov viacerých dedín vo Francúzsku. Saint Nicolaus sa nachádza aj v severnom Taliansku. Neveľká obec Svatý Mikuláš sa nachádza aj pri Kutnej Hore v Českej republike.V Knihe Veselé putovanie po Slovensku sme natrafili na zmienku o Liptovskom Mikuláši v súvislosti s jeho menom. „Liptovský svätý Mikuláš bol nielen stoličným sídlom, ale aj rezidenciou najväčšieho ruského svätca.“ Svätý Mikuláš je totiž patrónom Ruska.