J. Gereková o konci kariéry: „Tak som to cítila...“

V Liptove vyrástlo mnoho špičkových športovcov. Jedným z nich je aj bývalá reprezentantka Slovenska v biatlone. Jana Gereková skončila kariéru po minulej sezóne. So skromnou rodáčkou z Liptovskej Porúbky sme urobili rozhovor mapujúci celú jej kariéru.

Slovenská biatlonistka Jana Gereková.Slovenská biatlonistka Jana Gereková. (Zdroj: archív TASR/AP)

Ako sa dievča z Liptovskej Porúbky dostalo k biatlonu? Kto vás k nemu priviedol?
– Celkovo k športu ma priviedli rodičia a starý otec. Mamina je rekreačný športovec, otec so starkým lyžovali, otec okrem toho hral futbal. Od malička sa nám so sestrou rodičia venovali a viedli nás k športu ako takému, nebol to hneď biatlon. Boli sme normálne decká, ktoré hrajú na ulici futbal, vybíjanú, bedminton, bicyklovali sme, v zime sme zas veľa lyžovali.
Bežky som okúsila až na základnej škole, približne v treťom ročníku. Najskôr ma to moc nebavilo, skôr som inklinovala k zjazdovému lyžovaniu. Na základnej škole J. D. Matejovie v Liptovskom Hrádku boli športové triedy a bežeckému lyžovaniu sa vtedy veľmi intenzívne venovala Oľga Konůpkova. Začlenila ma do jej tréningovej skupiny a mňa to začalo baviť, s deťmi to vedela.
Pri bežeckom lyžovaní som ostala aj po tom, ako som nastúpila na osemročné gymnázium. Následne som dva roky strieľala na bežiaci terč v školskom športovom klube pri strednej lesníckej škole, kde okrem športovej streľby sme sa mohli prihlásiť na karate alebo biatlon. Po krátkej pauze som sa opäť vrátila k bežkám, no aj s puškou na chrbte. A potom to už šlo rýchlo...

SkryťVypnúť reklamu

Kde ste v mladosti trénovali?
– Najskôr som začínala na ZŠ J. D. Matejovie. Po prestupe na gymnázium ma rodičia zapísali do klubu Tesla Liptovský Hrádok. Bol to klub s bohatou históriou a veľmi dobrým menom. Kvôli zdravotným problémom som si na dva roky dala od bežkovania pauzu a v streľbe na bežiaci terč a neskôr v biatlone som reprezentovala klub ŠŠS SLŠ L. Hrádok. V začiatkoch ma viedla trénerka Konůpkova, v klube Tesla LH tréner J. Bugáň a s biatlonom som začala pod vedením Mareka Števčeka. Po tom, ako som sa dostala do výberu na MS juniorov a kadetov, sa podmienky aj tréneri postupne menili.

Zaznamenali ste v mládežníckych kategóriách nejaké významné úspechy?
– Na svojich vôbec prvých MS kadetov vo februári 2002 som skončila vo vytrvalostných pretekoch 12. Nebol to výrazný úspech, ale postupne som sa zlepšovala. O rok na to v poľskom Koscielisku som bola štvrtá a do desiateho miesta som sa umiestnila aj na juniorských MS v Haute Maurienne (FRA). Medailu som si ani z jedných MS neodniesla, ale z výsledkov som videla, že sa v seniorskej kategórii nestratím.

SkryťVypnúť reklamu

Na ktorý moment vašej kariéry spomínate v najlepšom?
– Na miešanú štafetu v Kontiolahti 2012. Do poslednej chvíle sme čakali, či rozhodcovia preteky vôbec pustia. Teplomer ukazoval – 20 °C. Skončili sme tretí a veľmi sme sa tešili z tímového úspechu.

Čo vám šport dal a možno aj vzal?
– Dal mi strašne veľa. Naučila som sa veriť v samú seba a v prácu celého tímu. Dal mi skúsenosti, možnosti cestovať, spoznala som veľa kamarátov a naučila som sa rozlišovať dobrých ľudí od neprajníkov. Tiež som sa naučila vážiť si ľudí a prácu tých, ktorí mi pomáhali. V neposlednom rade som pri biatlone spoznala môjho manžela. Nevzal mi vôbec nič. Žila som ako profesionálny športovec a nikdy som nič iné robiť nechcela. Ráno som vstávala a večer zaspávala v role športovca. Bola som športovcom 24 hodín denne, 365 dní v roku a vôbec mi nevadilo, že sa nemôžem ísť do baru opiť. Robila som to, čo ma bavilo a čo som robiť chcela a vedela som, že keď sa rozhodnem, môžem s tým skončiť.

SkryťVypnúť reklamu

Čo by ste pri príležitosti, že by sa to dalo, zmenili? Bolo niečo v športovej minulosti, k čomu by ste dnes pristúpili inak?
– Uf, to je ťažká otázka. Samozrejme, s vekom pribúdajú skúsenosti. Niekoľkokrát som si povedala, keby som v 25-ke vedela to, čo viem teraz, možno... Ale keby v športe neexistuje a stále je tam to možno, takže nemá zmysel nad tým vôbec uvažovať.

Vaším najlepším výsledkom je 4. priečka zo šprintu z Anterselvy 2015. Radíte práve tento výsledok aj vy najvyššie alebo sa nájde čosi, čo prevyšuje?
– V individuálnych pretekoch je to môj najlepší výsledok, a preto ho radím na prvé miesto. Získala som ho v pretekoch svetového pohára a v čase, keď konkurencia bola veľmi silná. V širšom pohľade ho prevyšuje piate, resp. štvrté miesto (po diskvalifikácii ruskej štafety) zo ZOH v Soči 2014.

Vo vitríne máte striebro z miešanej štafety z ME z minulého roka. Nemrzí vás, že k tomuto kovu nepribudol nejaký zo svetového šampionátu?
– Mrzí a veľmi. Samozrejme, že som si chcela odniesť z niektorých MS medailu. Mala som k tomu blízko, ale taký je šport. Aspoň čiastočným uspokojením mi je práve tá medaila, o ktorej hovoríte.

Darilo sa vám aj v letnom biatlone, máte štyri bronzy z MS. Je to nejaká kompenzácia?
– Nenazvala by som to kompenzáciou. Preteky v letnom biatlone nemôžeme porovnávať so zimným. Samozrejme, že ma každý úspech v lete potešil a veľa mi pred sezónou napovedal. Hovoril o tom, že som v lete tvrdo pracovala a som pripravená nastúpiť do ostrých pretekov.

Absolvovali ste aj tri ZOH. Vo februári bude ZOH v Pjongčangu. Je to pre každého športovca ten naozajstný vrchol?
– Bezpodmienečne a úplne bez debaty! Stačí, že si nahlas poviem slovo olympiáda, naskočia mi zimomriavky.

Koniec kariéry v 32 rokoch je trocha skorý, no u vás išlo o zdravie. Viete popísať dôvod zavesenia pušky na klinec?
– Viem popísať reálne dôvody, prečo som skončila. Predovšetkým preto, že zdravotné problémy, ktoré mám, mi nedovolia 100 percent sa pripraviť na ZOH, aby som tam mala šancu uspieť. Ísť na olympiádu na výlet nebolo nikdy mojím cieľom. Na výlet tam chodia politici, nie športovci. To je reálny dôvod, prečo som sa rozhodla ukončiť kariéru v pomerne nevhodnom čase. Potom je tu ešte ten dôvod, ktorý popísať slovami neviem, a síce, „tak som to cítila“.

Nie je škoda, že v takom regióne, akým je Liptov, nemáme biatlonový areál? Cez zimu sú tu, ako v jednom z mála regiónov, dobré podmienky. Fungujú aj kluby bežeckého lyžovania...
– Samozrejme, že je to veľká škoda. Na túto tému môžeme diskutovať hodiny a hodiny. Liptov má bohatú športovú históriu, vyrástlo tu veľa úspešných športovcov. Z detských čias si spomínam na okresné kolá žiackych pretekov v Račkovej doline, na Čertovici, vo Východnej, alebo v Hybiach. V Račkovej doline tréneri organizovali v lete brigády, čistili sme trate, vypilovali kríky a konáre, aby bola trať v zime dostatočne široká. Zaujímalo by ma, či sa tam ešte dá bežkovať, ale pravdepodobne nie. Štrbské Pleso už nepatrí do regiónu Liptova, no napriek tomu je ideálnym miestom pre športové stredisko. Na Slovensku nám chýba biatlonový areál s kolieskovou dráhou v nadmorskej výške okolo 1500 m n. m. V prípade, že by sme ho mali, nemuseli by sme tak často cestovať na sústredenia do zahraničia. Žiaľ, zatiaľ si takéto areály môžeme postaviť len v predstavách.

Na profesionálnej úrovni ste boli viac ako desať rokov. Mohli by ste opísať premenu, ktorá vo vašom športe bezpochyby prebehla?
– Do pretekov svetového pohára som nastúpila v olympijskej sezóne 2005/2006. Je pravda, že za 11 rokov som pozorovala vývoj tohto športu. Keď som začínala, nebol biatlon tak populárny a zaujímavý pre sponzorov. Medzinárodná biatlonová únia nebola až tak štedrá. Jej príspevky pre národné federácie a odmeny pre víťazov sa neustále zvyšujú a aj slovenský zväz biatlonu pociťuje každý rok väčšiu finančnú podporu. Ale nie je to, samozrejme, len o peniazoch.
Vtedy sa biatlon veľkej popularite tešil viac-menej len v Nemecku, no v súčasnosti zažívame fantastickú atmosféru aj v Hochfilzene, či v Novom Meste na Morave a televízne práva sa predávajú za vysokú cenu. Ďalšia vec je materiálne zabezpečenie. Vývoj neustále napreduje. Dnes pretekáme v karbónových lyžiarkach, s karbónovými palicami, lyže drážkujeme stále novými štruktúrami, niektoré tímy majú svoj servisný kamión. O výkonoch pretekárov ani nehovoriac.
Ak ste pred desiatimi rokmi strieľali jednu položku 35 sekúnd, boli ste super rýchly strelec. Ak by som dnes v rýchlostných pretekoch strávila 70 sekúnd na strelnici, zaradím sa na chvost. Biatlon sa výrazne zrýchľuje a čoraz viac krajín dokáže konkurovať špičke, rozdiely v cieli sa skracujú, prvých 60 pretekárov sa v rýchlostných pretekoch ledva zmestí do dvoch minút. Dostať sa vo výsledkoch do prvej desiatky je stále ťažšie.

Pred nami sú Vianoce. Ako budete tráviť sviatky po novom?
– Nebude to úplne po novom. Z pretekov Svetového pohára sme sa vždy vrátili týždeň pred Vianocami a na ďalšie kolo Svetového pohára sme odchádzali buď na Nový rok, alebo 2. 1. Celé sviatky som pravidelne trávila s rodinou, a tak to bude aj teraz. Manžel sa vráti z pretekov a spolu si užijeme vianočnú pohodu. Iné bude len to, že nebudem musieť trénovať a udržiavať sa v kondícii.

Nemusíte si až tak strážiť jedálniček. Doprajete si tak viac ako po minulé športové roky?
– Práve naopak, kým som pretekala, mohla som si dopriať viac. Teraz nemám taký výdaj energie a už cítim, že sa to prejavuje!

Čo by ste zaželali čitateľom týždenníka MY Liptovské noviny?
– Čitateľom prajem, aby prežili krásne Vianoce, v kruhu svojich blízkych. Prajem im, aby to boli pre nich šťastné dni. Ak je človek šťastný, znamená, že má všetko, čo potrebuje. Rok 2018 prežite presne tak, ako si ho predstavujete. Nech vám prinesie veľa radosti. Prajem všetkým zdravie, lásku, spokojnosť, pohodu v rodine a prácu, ktorú majú radi a napĺňa ich.

Šport

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 335
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 7 432
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 887
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 4 183
  5. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 981
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 3 107
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 516
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 441
  1. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: Chrám sv. Vladimíra v Sevastopole
  2. Ondřej Havelka: Magické amulety a tradiční léčitelství v černém islámu
  3. Martin Škopec Antal: Zbytočná rétorická nadpráca Michala Šimečku
  4. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  5. Vladimír Čuchran: Digi za milióny - parodický, satirický pohľad
  6. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  7. Matúš Grznár: Ako rozoznať matovičovinu od spravodajského článku?
  8. Aleksander Prętnicki: Posledná kvapka - Bratislavský expres
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 36 957
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 499
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 504
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 10 519
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 905
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 6 902
  7. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 6 705
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 695
  1. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  2. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  3. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  4. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  5. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  6. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  7. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  8. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Mincovníčkovo v Liptovskom Jáne ocenia nielen deti.

Tak ako je Liptov pôsobivý na povrchu, je takým aj pod zemou.


Keď sa povie skákací hrad, väčšina z nás si spomenie na detský smiech, nekonečné vyskakovanie a farebný svet radosti.


Záhadná firma má záujem o kúpu pozemkov na Liptove. Ponúka zlomkové ceny.

Starostovia varujú, nepredávajte pozemky bez porady s odborníkom.


5
Vlak STADLER KISS Železničnej spoločnosti Slovensko

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) spúšťa najväčšiu modernizáciu vlakov za posledné desaťročia. Do svojho vozidlového parku v najbližších rokoch investuje viac ako miliardu eur.


2
  1. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: Chrám sv. Vladimíra v Sevastopole
  2. Ondřej Havelka: Magické amulety a tradiční léčitelství v černém islámu
  3. Martin Škopec Antal: Zbytočná rétorická nadpráca Michala Šimečku
  4. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  5. Vladimír Čuchran: Digi za milióny - parodický, satirický pohľad
  6. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  7. Matúš Grznár: Ako rozoznať matovičovinu od spravodajského článku?
  8. Aleksander Prętnicki: Posledná kvapka - Bratislavský expres
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 36 957
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 499
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 504
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 10 519
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 905
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 6 902
  7. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 6 705
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 695
  1. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  2. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  3. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  4. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  5. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  6. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  7. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  8. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu