Štvrtok, 21. september, 2023 | Meniny má Matúš

J. Gereková o konci kariéry: „Tak som to cítila...“

V Liptove vyrástlo mnoho špičkových športovcov. Jedným z nich je aj bývalá reprezentantka Slovenska v biatlone. Jana Gereková skončila kariéru po minulej sezóne. So skromnou rodáčkou z Liptovskej Porúbky sme urobili rozhovor mapujúci celú jej kariéru.

Slovenská biatlonistka Jana Gereková.Slovenská biatlonistka Jana Gereková. (Zdroj: archív TASR/AP)

Ako sa dievča z Liptovskej Porúbky dostalo k biatlonu? Kto vás k nemu priviedol?
– Celkovo k športu ma priviedli rodičia a starý otec. Mamina je rekreačný športovec, otec so starkým lyžovali, otec okrem toho hral futbal. Od malička sa nám so sestrou rodičia venovali a viedli nás k športu ako takému, nebol to hneď biatlon. Boli sme normálne decká, ktoré hrajú na ulici futbal, vybíjanú, bedminton, bicyklovali sme, v zime sme zas veľa lyžovali.
Bežky som okúsila až na základnej škole, približne v treťom ročníku. Najskôr ma to moc nebavilo, skôr som inklinovala k zjazdovému lyžovaniu. Na základnej škole J. D. Matejovie v Liptovskom Hrádku boli športové triedy a bežeckému lyžovaniu sa vtedy veľmi intenzívne venovala Oľga Konůpkova. Začlenila ma do jej tréningovej skupiny a mňa to začalo baviť, s deťmi to vedela.
Pri bežeckom lyžovaní som ostala aj po tom, ako som nastúpila na osemročné gymnázium. Následne som dva roky strieľala na bežiaci terč v školskom športovom klube pri strednej lesníckej škole, kde okrem športovej streľby sme sa mohli prihlásiť na karate alebo biatlon. Po krátkej pauze som sa opäť vrátila k bežkám, no aj s puškou na chrbte. A potom to už šlo rýchlo...

Kde ste v mladosti trénovali?
– Najskôr som začínala na ZŠ J. D. Matejovie. Po prestupe na gymnázium ma rodičia zapísali do klubu Tesla Liptovský Hrádok. Bol to klub s bohatou históriou a veľmi dobrým menom. Kvôli zdravotným problémom som si na dva roky dala od bežkovania pauzu a v streľbe na bežiaci terč a neskôr v biatlone som reprezentovala klub ŠŠS SLŠ L. Hrádok. V začiatkoch ma viedla trénerka Konůpkova, v klube Tesla LH tréner J. Bugáň a s biatlonom som začala pod vedením Mareka Števčeka. Po tom, ako som sa dostala do výberu na MS juniorov a kadetov, sa podmienky aj tréneri postupne menili.

Zaznamenali ste v mládežníckych kategóriách nejaké významné úspechy?
– Na svojich vôbec prvých MS kadetov vo februári 2002 som skončila vo vytrvalostných pretekoch 12. Nebol to výrazný úspech, ale postupne som sa zlepšovala. O rok na to v poľskom Koscielisku som bola štvrtá a do desiateho miesta som sa umiestnila aj na juniorských MS v Haute Maurienne (FRA). Medailu som si ani z jedných MS neodniesla, ale z výsledkov som videla, že sa v seniorskej kategórii nestratím.

Na ktorý moment vašej kariéry spomínate v najlepšom?
– Na miešanú štafetu v Kontiolahti 2012. Do poslednej chvíle sme čakali, či rozhodcovia preteky vôbec pustia. Teplomer ukazoval – 20 °C. Skončili sme tretí a veľmi sme sa tešili z tímového úspechu.

Čo vám šport dal a možno aj vzal?
– Dal mi strašne veľa. Naučila som sa veriť v samú seba a v prácu celého tímu. Dal mi skúsenosti, možnosti cestovať, spoznala som veľa kamarátov a naučila som sa rozlišovať dobrých ľudí od neprajníkov. Tiež som sa naučila vážiť si ľudí a prácu tých, ktorí mi pomáhali. V neposlednom rade som pri biatlone spoznala môjho manžela. Nevzal mi vôbec nič. Žila som ako profesionálny športovec a nikdy som nič iné robiť nechcela. Ráno som vstávala a večer zaspávala v role športovca. Bola som športovcom 24 hodín denne, 365 dní v roku a vôbec mi nevadilo, že sa nemôžem ísť do baru opiť. Robila som to, čo ma bavilo a čo som robiť chcela a vedela som, že keď sa rozhodnem, môžem s tým skončiť.

Čo by ste pri príležitosti, že by sa to dalo, zmenili? Bolo niečo v športovej minulosti, k čomu by ste dnes pristúpili inak?
– Uf, to je ťažká otázka. Samozrejme, s vekom pribúdajú skúsenosti. Niekoľkokrát som si povedala, keby som v 25-ke vedela to, čo viem teraz, možno... Ale keby v športe neexistuje a stále je tam to možno, takže nemá zmysel nad tým vôbec uvažovať.

Vaším najlepším výsledkom je 4. priečka zo šprintu z Anterselvy 2015. Radíte práve tento výsledok aj vy najvyššie alebo sa nájde čosi, čo prevyšuje?
– V individuálnych pretekoch je to môj najlepší výsledok, a preto ho radím na prvé miesto. Získala som ho v pretekoch svetového pohára a v čase, keď konkurencia bola veľmi silná. V širšom pohľade ho prevyšuje piate, resp. štvrté miesto (po diskvalifikácii ruskej štafety) zo ZOH v Soči 2014.

Vo vitríne máte striebro z miešanej štafety z ME z minulého roka. Nemrzí vás, že k tomuto kovu nepribudol nejaký zo svetového šampionátu?
– Mrzí a veľmi. Samozrejme, že som si chcela odniesť z niektorých MS medailu. Mala som k tomu blízko, ale taký je šport. Aspoň čiastočným uspokojením mi je práve tá medaila, o ktorej hovoríte.

Darilo sa vám aj v letnom biatlone, máte štyri bronzy z MS. Je to nejaká kompenzácia?
– Nenazvala by som to kompenzáciou. Preteky v letnom biatlone nemôžeme porovnávať so zimným. Samozrejme, že ma každý úspech v lete potešil a veľa mi pred sezónou napovedal. Hovoril o tom, že som v lete tvrdo pracovala a som pripravená nastúpiť do ostrých pretekov.

Absolvovali ste aj tri ZOH. Vo februári bude ZOH v Pjongčangu. Je to pre každého športovca ten naozajstný vrchol?
– Bezpodmienečne a úplne bez debaty! Stačí, že si nahlas poviem slovo olympiáda, naskočia mi zimomriavky.

Koniec kariéry v 32 rokoch je trocha skorý, no u vás išlo o zdravie. Viete popísať dôvod zavesenia pušky na klinec?
– Viem popísať reálne dôvody, prečo som skončila. Predovšetkým preto, že zdravotné problémy, ktoré mám, mi nedovolia 100 percent sa pripraviť na ZOH, aby som tam mala šancu uspieť. Ísť na olympiádu na výlet nebolo nikdy mojím cieľom. Na výlet tam chodia politici, nie športovci. To je reálny dôvod, prečo som sa rozhodla ukončiť kariéru v pomerne nevhodnom čase. Potom je tu ešte ten dôvod, ktorý popísať slovami neviem, a síce, „tak som to cítila“.

Nie je škoda, že v takom regióne, akým je Liptov, nemáme biatlonový areál? Cez zimu sú tu, ako v jednom z mála regiónov, dobré podmienky. Fungujú aj kluby bežeckého lyžovania...
– Samozrejme, že je to veľká škoda. Na túto tému môžeme diskutovať hodiny a hodiny. Liptov má bohatú športovú históriu, vyrástlo tu veľa úspešných športovcov. Z detských čias si spomínam na okresné kolá žiackych pretekov v Račkovej doline, na Čertovici, vo Východnej, alebo v Hybiach. V Račkovej doline tréneri organizovali v lete brigády, čistili sme trate, vypilovali kríky a konáre, aby bola trať v zime dostatočne široká. Zaujímalo by ma, či sa tam ešte dá bežkovať, ale pravdepodobne nie. Štrbské Pleso už nepatrí do regiónu Liptova, no napriek tomu je ideálnym miestom pre športové stredisko. Na Slovensku nám chýba biatlonový areál s kolieskovou dráhou v nadmorskej výške okolo 1500 m n. m. V prípade, že by sme ho mali, nemuseli by sme tak často cestovať na sústredenia do zahraničia. Žiaľ, zatiaľ si takéto areály môžeme postaviť len v predstavách.

Na profesionálnej úrovni ste boli viac ako desať rokov. Mohli by ste opísať premenu, ktorá vo vašom športe bezpochyby prebehla?
– Do pretekov svetového pohára som nastúpila v olympijskej sezóne 2005/2006. Je pravda, že za 11 rokov som pozorovala vývoj tohto športu. Keď som začínala, nebol biatlon tak populárny a zaujímavý pre sponzorov. Medzinárodná biatlonová únia nebola až tak štedrá. Jej príspevky pre národné federácie a odmeny pre víťazov sa neustále zvyšujú a aj slovenský zväz biatlonu pociťuje každý rok väčšiu finančnú podporu. Ale nie je to, samozrejme, len o peniazoch.
Vtedy sa biatlon veľkej popularite tešil viac-menej len v Nemecku, no v súčasnosti zažívame fantastickú atmosféru aj v Hochfilzene, či v Novom Meste na Morave a televízne práva sa predávajú za vysokú cenu. Ďalšia vec je materiálne zabezpečenie. Vývoj neustále napreduje. Dnes pretekáme v karbónových lyžiarkach, s karbónovými palicami, lyže drážkujeme stále novými štruktúrami, niektoré tímy majú svoj servisný kamión. O výkonoch pretekárov ani nehovoriac.
Ak ste pred desiatimi rokmi strieľali jednu položku 35 sekúnd, boli ste super rýchly strelec. Ak by som dnes v rýchlostných pretekoch strávila 70 sekúnd na strelnici, zaradím sa na chvost. Biatlon sa výrazne zrýchľuje a čoraz viac krajín dokáže konkurovať špičke, rozdiely v cieli sa skracujú, prvých 60 pretekárov sa v rýchlostných pretekoch ledva zmestí do dvoch minút. Dostať sa vo výsledkoch do prvej desiatky je stále ťažšie.

Pred nami sú Vianoce. Ako budete tráviť sviatky po novom?
– Nebude to úplne po novom. Z pretekov Svetového pohára sme sa vždy vrátili týždeň pred Vianocami a na ďalšie kolo Svetového pohára sme odchádzali buď na Nový rok, alebo 2. 1. Celé sviatky som pravidelne trávila s rodinou, a tak to bude aj teraz. Manžel sa vráti z pretekov a spolu si užijeme vianočnú pohodu. Iné bude len to, že nebudem musieť trénovať a udržiavať sa v kondícii.

Nemusíte si až tak strážiť jedálniček. Doprajete si tak viac ako po minulé športové roky?
– Práve naopak, kým som pretekala, mohla som si dopriať viac. Teraz nemám taký výdaj energie a už cítim, že sa to prejavuje!

Čo by ste zaželali čitateľom týždenníka MY Liptovské noviny?
– Čitateľom prajem, aby prežili krásne Vianoce, v kruhu svojich blízkych. Prajem im, aby to boli pre nich šťastné dni. Ak je človek šťastný, znamená, že má všetko, čo potrebuje. Rok 2018 prežite presne tak, ako si ho predstavujete. Nech vám prinesie veľa radosti. Prajem všetkým zdravie, lásku, spokojnosť, pohodu v rodine a prácu, ktorú majú radi a napĺňa ich.

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

 1. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme
 2. Ak podceníte pri stavbe tento detail, pripravte sa na vyššie účty za kúrenie
 3. Ktorá cestovka je top? Toto je stávka na istotu
 4. Podpora systému je slabá, je to na jednotlivcoch
 5. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
 6. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
 7. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
 8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
 1. Autocentrá AURES Holdings obslúžili už 3 milióny zákazníkov
 2. Príďte ochutnať ocenené destiláty
 3. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
 4. Politici dobrovoľne posielajú slovenské ženy pod nôž
 5. IT expertka: Iba mobil deťom na učenie naozaj nestačí
 6. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme
 7. Most nahradia v Trenčíne záhradou s kaviarňami
 8. Podpora systému je slabá, je to na jednotlivcoch
 1. Ľuboš Fellner opäť pozýva. Kam volá turistov teraz? 14 242
 2. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 788
 3. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 9 733
 4. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 5 290
 5. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 210
 6. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 2 964
 7. Veľké Karlovice: wellness oáza kúsok od hraníc 2 836
 8. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 826

Blogy SME

 1. Jaromír Novak: Prvý jesenný. Zas
 2. Ján Škerko: Fico posadnutý mocou a teraz i strachom
 3. Ján Valchár: Krym horí, čo chceme viac.
 4. Vladimír Benčík: "Atény? - ak si ich nevidel, si hlupák; ak ich vidíš a nie si nadšený, si osol; ak sa tešíš z toho že odídeš, si ťava."
 5. Rado Surovka: Kto nám chce vládnuť ?
 6. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské
 7. Dada Vozáriková: Nútených 48 hodín v Amsterdame (na ceste do Škótska) + video
 8. Milan Removčík: Sivý vrch
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 58 834
 2. Ján Šeďo: Mestskí policajti to pokašľali na celej čiare. 39 155
 3. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 38 480
 4. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 14 297
 5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 9 807
 6. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 176
 7. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 6 537
 8. Adriana Boysová: Kto mrzačí naše deti? 5 491
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
 8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Gajanová sa netají tým, že pomýšľa na medailu.

Zverenkyňa Louisa Heyera prekonala svoj osobný rekord.


7 h
Evidencia vozidiel sa nachádza na 1. poschodí v budove na Rozmarínovej ulici v Leviciach.

Inde na Slovensku sú lehoty takmer okamžité.


10 h
Miroslav Bobek (vľavo) pôsobí v Liptovskej Teplej od roku 2014.

Aj v štyridsiatke patrí medzi kľúčové postavy svojho tímu.


Filip Kubáň 10 h
Ilustračná fotografia.

V rámci projektu Závislí na zdraví prinášame sériu príbehov našich čitateľov, ktorým sa podarilo zvíťaziť nad závislosťami.


(red) 20. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Hornovážsku kaskádu napustia koncom mesiaca.


20. sep

Údržbu svahov Trnávky zabezpečuje Slovenský vodohospodársky podnik.


9 h

Majiteľ jedného zo stánkov sa nevzdal, vznikla nová iniciatíva na pomoc iným.


20. sep

Našli tu opevnené sídlisko zo staršej doby bronzovej aj stredovekú dedinu.


20. sep

Blogy SME

 1. Jaromír Novak: Prvý jesenný. Zas
 2. Ján Škerko: Fico posadnutý mocou a teraz i strachom
 3. Ján Valchár: Krym horí, čo chceme viac.
 4. Vladimír Benčík: "Atény? - ak si ich nevidel, si hlupák; ak ich vidíš a nie si nadšený, si osol; ak sa tešíš z toho že odídeš, si ťava."
 5. Rado Surovka: Kto nám chce vládnuť ?
 6. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské
 7. Dada Vozáriková: Nútených 48 hodín v Amsterdame (na ceste do Škótska) + video
 8. Milan Removčík: Sivý vrch
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 58 834
 2. Ján Šeďo: Mestskí policajti to pokašľali na celej čiare. 39 155
 3. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 38 480
 4. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 14 297
 5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 9 807
 6. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 176
 7. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 6 537
 8. Adriana Boysová: Kto mrzačí naše deti? 5 491
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
 8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu