LIPTOVSKÉ REVÚCE. Stacionár, teda zariadenie pre stretávanie sa a trávenie voľného času funguje v priestoroch revúckeho farského úradu. Jeho kapacita je približne dvadsať ľudí, seniorov. Za patróna vybrali svätého pátra Pia.
„Snažíme sa vytvárať menšie zariadenia, spoločenstvá s rodinnou atmosférou. Je pre nás dôležité, aby sa klienti u nás cítili dobre. Najmä pre seniorov je dobré, aby sa stretávali, lebo ak sú sami, je otázka času, kedy začnú upadať,“ povedal Peter Vilček, riaditeľ Spišskej katolíckej charity.
Seniori ráno do stacionára prídu, dostanú stravu, a čas strávia zmysluplne v spoločností druhých ľudí pod odborným dohľadom.
Celodenný pobyt je luxus
Stacionár v Liptovských Revúcach prevádzkuje Spišská katolícka charita, v Liptove ide o štvrté zariadenie. V Liptovskom Mikuláši funguje stacionár pre telesne a mentálne hendikepovaných, seniori sa stretávajú v stacionároch v Liskovej a od vlaňajška aj v Liptovskej Lúžnej. V regióne ale celkovo v Žilinskom kraji je v porovnaní so zvyškom Slovenska stacionárov stále málo.
Populácia starne a práve stacionáre môžu byť podľa Vilčeka jednou z ciest, ako sa postarať o seniorov. V domácom prostredí získajú spoločenstvo blízkych ľudí, zdravotnú starostlivosť a poradenstvo. „Pobytové zariadenia sú totiž pre mnohých luxusom,“ doplnil.
Pomôže obecný úrad
Spišská katolícka charita prevádzkuje približne dvadsať stacionárov a podľa zloženia klientov vytvárajú program. Seniorom vytvárajú podmienky pre stretávanie sa, spomienkové debaty alebo cvičenia pamäti. Nezabúdajú napríklad ani na čas, ktorý môžu stráviť v modlitbe, preto spolupracujú s kňazmi z domácich farností.
Seniori majú k dispozícii okrem vzájomnej spoločnosti aj zdravotnú starostlivosť a stravu.
Pomocnú ruku podá záujemcom obecný úrad, kde seniorom pomôžu sa do neho prihlásiť. „Denný stacionár bude prijímať osoby, ktoré budú posúdené obecným úradom a bude im vydané rozhodnutie na službu v dennom stacionári,“ informovala obec.