RUŽOMBEROK. „Vo viacerých mestách takýto projekt funguje, v Ružomberku chýbal. Kedysi na Základnej škole Kľačno prebiehala mini-štrantská liga, aj tá bola pre mňa inšpiráciou. Niekoľko partií sa pravidelne schádza v telocvičniach. Takisto od nich zaznievali hlasy za spustenie pravidelnej súťaže,“ rozhovoril sa Ján Rojček, hlavný motor zrodu halovej futbalovej sezóny v Ružomberku.
Pri realizácii svojej myšlienky tento treťoligový arbiter a rekreačný vyznavač koženej našiel veľkú podporu u komunálneho poslanca a predsedu mestskej športovej komisie Ľubomíra Kubáňa a manažéra mládeže MFK Ružomberok Erika Kenderu. „Po oslovení sa obidvaja s veľkou vervou pustili do príprav futsalovej ligy. Bez nich by to nešlo,“ zdôraznil Rojček.
„Na začiatku bol záujem veľký, črtalo sa ešte viac mužstiev, lenže niektoré tímy sa z rôznych dôvodov nedali dokopy. Keď sme sa ocitli na čísle deväť, hľadali sme desiateho účastníka, aby bol párny počet a nikto v žiadnom kole nestál.“
Paleta kolektívov je veľmi pestrá. V akcii sa stretávajú klubové celky – Bešeňová, Liptovská Teplá, Liptovská Lúžna (Objavitelia) či Švošov pod názvom Internacionale, partia z ružomberskej Sokolovne okolo treťoligového futbalistu Liptovského Hrádku Pavla Orolína a Jozefa Tulinského, Balážovci aj s niekdajším reprezentačným brankárom do 21 rokov Romanom Smieškom (FK Sokoli). Takisto mladé celky – chlapci z Baničného (Goal Diggres), z Černovej a Liptovskej Osady (Blue), mikulášski dorastenci (Golden Boys) a dorastenci Ľubochne (Mladí Apoštoli).
Ružomberskej futsalovej lige sú vyhradené sobotňajšie popoludnia v športovej hale T 18 na Plavisku. Nechýba tu oficiálna časomiera, rozhodcovia s papiermi (medzi nimi aj Stanislav Bomba, ktorý v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch minulého storočia pískal I. československú ligu) a postupne rastie aj divácky záujem. Miestny halový futbal má svoju vlastnú pravidelne aktualizovanú facebookovú stránku so všetkými výsledkami i s výstižnými komentármi, tabuľkami a rôznymi štatistikami. Nové brány, ktoré stáli tisíc eur si mužstvá zakúpili zo štartovného, ktoré stanovili 150 eur na jeden tím.
„Ohlasy sú iba pozitívne. Hrá sa síce niekedy až o dušu, ale maximálne férovo, bez akýchkoľvek zákerností. S veľkou chuťou, no nikto nikomu nechce ublížiť. Žiaden fetiš bodov, ale radosť a zábava,“ dodal očividne spokojný Ján Rojček.
Výsledky 5. kola: SSC Sokolovňa – Teplania 7:8, Objavitelia – Goal Digger 12:5, Blue – Mladí Apoštoli 13:3, Bešeňová – Golden Boys 6:16, stretnutie Sokoli – Internacionale bolo odložené. Po piatich kolách štyri mužstvá majú po 12 bodov – Bešeňová, Internacionale (jeden zápas k dobru), Sokolovňa a Teplania. Tabuľku kanonierov vedie Filip Baran (Bešeňová) s 34 gólmi.