Pondelok, 17. december, 2018 | Meniny má Kornélia

V slalome to nevyšlo, Vlhová skončila mimo desiatky

Vo svojej najsilnejšej disciplíne mala Petra Vlhová, pochopiteľné, aj najvyššie ambície. Medailu nezískala ani suverénka posledných rokov Mikaela Shiffrinová.

Petra Vlhová bola v cieli veľmi sklamaná.(Zdroj: TASR/AP)

Švédska lyžiarka Frida Hansdotterová získala na ZOH v Pjongčangu zlatú medailu v slalome. V horskom stredisku Jangpchjong triumfovala s náskokom piatich stotín sekundy pred Švajčiarkou Wendy Holdenerovou. Bronz brala Rakúšanka Katharina Gallhuberová (+0,32), ktorá bola pritom po 1. kole až deviata a na pódium sa kataluptovala najlepšiu jazdou v 2. kole. Slovenke Petre Vlhovej nevyšla súťaž podľa predstáv, obsadila 13. miesto so stratou 2,95 s na víťazku, jej krajanka Veronika Velez-Zuzulová sa umiestnila na 17. priečke (+3,44).

Prekvapujúco bez medaily skončila top-favoritka a obhajkyňa zlata zo Soči Mikaela Shiffrinová. Američanka nebola viditeľne vo svojej koži a obsadila štvrtú priečku (+0,40).

Elitným slovenským lyžiarkam nevyšlo už 1. kolo, v ktorom výrazne zaostali za hlavnými konkurentkami. Vlhovej, ktorá štartovala s číslom tri, po ňom patrila 12. priečka, keď na vedúcu Holdenerovú stratila 2,23 sekundy. Velez-Zuzulová (č. 8) figurovala na 21. mieste (+2,57). Obe Slovenky nedokázali nájsť medzi bránkami správny rytmus, už na prvom medzičase mali výrazné straty. "Od prvej bránky som nechytila rytmus a celý slalom som sa trápila. Dopadlo to tak, že som prišla s veľkým mankom. Neviem, čo sa stalo, som sklamaná, ale nedá sa nič robiť. Teraz to mám ťažké, odstup je vysoký a v takejto situácii je pre mňa náročné nájsť motiváciu. Som nastavená, že pre mňa je dobrý výsledok v slalome jedine pódium. Budem sa snažiť dať do toho všetko a uvidíme, na čo to bude stačiť," uviedla Vlhová v cieľových priestoroch. Jej skúsenejšia krajanka je po zranení a preto aj priebežnú pozíciu v tretej desiatke brala realisticky: "V prvých pretekoch po návrate som bojovala, aby som sa dostala do druhého kola. Teraz som v prvej tridsiatke s prehľadom. Trať nie je ľahká a na jednej nohe sa ťažko lyžuje, keby bola jednoduchšia, možno by to bolo iné. Ani tým, ktoré prišli v úplnej pohode, nevyšli jazdy podľa predstáv. Na začiatku v strmej časti to nie je úplne ideálne." Ďalšia Slovenka Barbara Kantorová sa nedostala do prvej tridsiatky a zaradila sa na 40. miesto (+5,73), Soňa Moravčíková svoju jazdu nedokončila.

Prvé kolo sa najlepšie vydarilo Holdenerovej, ktorá so štartovým číslom jeden predviedla excelentnú jazdu bez jedinej chyby. Najviac sa jej výkonu priblížila Hansdotterová, Švédka zaostala dve desatiny, tretia bola jej krajanka Anna Swenn Larssonová (+0,40), až zo štvrtej sa chystala útočiť na zlato Shiffrinová (+0,48), Američanka stratila najmä v hornej časti svahu.

V druhom kole si Velez-Zuzulová polepšila a posunula sa o štyri priečky. Vlhová sa rozbehla sľubne, na všetkých medzičasoch si udržiavala tesný náskok, pred cieľom však výrazne stratila a s odstupom 54 stotín sa zaradila na tretie miesto na priebežne vedúcu Talianku Irene Curtoniovú. Nakoniec si oproti prvému kolu o jednu pozíciu pohoršila. Záver súťaže vyznel pre Hansdotterovú, ktorá dravou jazdou poskočila na najvyšší stupienok a slávila prvú zlatú medailu z vrcholného podujatia. Holdenerová sa musela uspokojiť so striebrom, Shiffrinová sa nedokázala posunúť a zostala bez medaily.

1. Hovoriaci prekladač reči do vrecka Langie - až 52 jazykov!