Slovensko vymenil za Slovinsko

Jakub Šiarnik je od septembra cez študijný program Erasmus v Slovinsku. Po víťazstve na pretekoch Hore-dole Derešom sme sa so slovenskou skialpinistickou jednotkou porozprávali.

(Zdroj: ARCHÍV (JŠ)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Rodák zo Smrečian prežíva najúspešnejšiu zimu. Na domácej pôde zosadil z trónu Jozefa Hlavča a zatiaľ neokúsil trpkosť prehry s domácimi konkurentmi. Vo svete ukázal, že urobil veľký progres a znížil manko na najlepších. Na Európskom pohári v Rakúsku zahviezdil vo všetky tri dni, no druhé miesto zo šprintu radí najvyššie.

Na Slovensku ste túto zimu štartovali len štyri razy, no zakaždým ste vyhrali.
– Táto sezóna je prvá, kedy sa mi takto darí. Vlani som vyhral nejaké preteky, boli to premiérové víťazstvá. Dá sa povedať, že na Slovensku ťažšie hľadám konkurenciu. Nie je to len tak, veľa zohrala kvalitná príprava na sezónu, ktorá nezačína iba napadnutím prvého snehu, ale už dávno predtým.

Okrem štartov u nás ste sa v minulých týždňoch presadili viac aj v zahraničnom meradle.
– Začiatkom mesiaca som sa zúčastnil trojdňového Európskeho pohára, ktorý bol zároveň Alpen cupom, Rakúskym a Nemeckým pohárom. Zišla sa dôstojná konkurencia a bol som zvedavý, kde sa v porovnaní s nimi nachádzam. V prvý deň sa mi podaril v šprintoch parádny výsledok, skončil som druhý.

Prečítajte si tiež: Vlhová ponesie v závere olympiády slovenskú vlajku Čítajte 

O deň na to sa išiel vertikál, pohoršil som si, no piata priečka bola okorenená malou stratou na čelo. V individuálnych pretekoch som bol deviaty, no v podmienkach, ktoré by vlani znamenali minimálne 20-minútovú stratu som stratil na špičkových pretekárov Hermanna s Palzerom 10 minút. Verím, že budem naďalej tieto výsledky zlepšovať a stratu na top borcov krátiť každým štartom.

Máte pár dní pred európskym šampionátom na známej sicílskej sopke Etne. Aké sú vaše ciele?
– Chcel by som sa aspoň raz dostať do najlepšej dvadsiatky. Najväčšiu šancu vidím v šprintoch, ktoré mi sedia a je to moja najsilnejšia disciplína. Takisto by som sa chcel ukázať aj vo vertikály a individuálnom štarte. Na ostatnom Svetovom pohári vo Francúzsku som mal pred pretekmi virózu, čo poznačilo môj výkon. Ten nebol najhorší, no zároveň viem, že by som mohol urobiť dobrý výsledok. Forma je dobrá, veľmi sa teším na ďalšie kvalitné porovnanie s absolútnou špičkou nášho športu.

Už pol roka ste v Slovinsku. Akým spôsobom ste sa tam dostali?
– Mal som možnosť využiť študijný pobyt v rámci programu Erasmus. S týmto mám skúsenosti, keďže pred dvomi rokmi som absolvoval podobnú študentskú mobilitu v Liberci. Približne som vedel, do čoho idem, ale zakaždým je to krok do neznáma.

Je teda jednou z príčin výkonnostného rastu aj zmena prostredia?
– Bol to výborný krok. Mám vhodné podmienky pre tréning, viacej času a kvalitných tréningových kolegov. V meste Kranj, kde študujem, bývajú štyria najlepší slovinskí skialpinisti, z nich dvaja dokážu zájsť v pretekoch Svetového pohára okolo Top 15. Tréningy s nimi ma posunuli niekde inde. Hlavne kontakt so svetovou špičkou hodnotím ako najväčší faktor napredovania. Navyše zo Slovinska je omnoho kratšia vzdialenosť do Álp. Je to výborný východiskový bod pre pretekanie v silných krajinách. Využil som to a už na jeseň som bol na jednom z najťažších bežeckých vertikálov na svete.

Najväčší posun nastal zrejme v novembri, kedy som bol na vysokohorskom sústredení na ľadovci Stubai. Vybudoval som kvalitný základ. Našťastie, slúžilo mi zdravie, až na omrzliny, ktoré som si tam privodil. Tie ma pribrzdili, ale v konečnom dôsledku som mal viacej času na školu.

V čom by ste porovnali tréningové podmienky s Kranjom a Smrečanmi?
– Ako som už spomínal, v Slovinsku mám výborných partnerov do tréningu. Po intervaloch s nimi odchádzam kvalitne unavený. Čo sa týka prostredia, Liptov je úžasný a podmienky tu máme skvelé. Kranj je veľmi podobne situovaný ako Liptovský Mikuláš. Z každej strany sú hory. Do najvyššieho pohoria Julských Álp to mám asi 40 minút autom, čo je porovnateľné s Vysokými Tatrami. Najbližšie kopce v Kamnických Alpách sú do 10 – 15 minút, čiže ako domáce Západné Tatry. Najviac tréningov však absolvujem v Karavanských Alpách, tie sú v rovnakej vzdialenosti ako od nás z dediny do Jasnej. Takže v tomto je to rovnaké.

Sú v Slovinsku vhodné snehové podmienky?

– Tým, že je to prímorská krajina, zachytáva aj množstvo zrážok. Nie je prekvapením, keď cez noc padne aj meter snehu. S tým súvisí aj zvýšené lavínové nebezpečenstvo. Vždy sa dá nájsť lokalita, kde to je bezpečné. Môžem to prirovnať k domovu. Keď je lavínovo, ideme na Babky, keď je super, jazdíme žiarske a derešské žľaby.

Spoznali ste okolie aj inou formou ako na lyžiach?
– Z oblasti, kde bývam, pochádzajú slovinskí cyklisti, ktorí sa vedia presadiť aj na najvyššej cyklistickej úrovni. Luka Kovačič, dnes skialpinista a častý sparingpartner, je bývalý cyklista. Jazdil som s ním, aj sám. Najväčšie slovinské kopce sú porovnateľné s najslávnejšími alpskými priesmykmi. V mojej blízkosti je kopec s parametrami HC (Hórs Categorie – najvyššia kategória). Vršič aj Mangart majú prevýšenie 1700 metrov. Musím to uviesť do správnej miery, pretože jeseň bola pre mňa kvalitná na objem, no nebolo to o hlave dole a krútení do pedálov. Každý deň som bol niekde inde a spoznal som rôzne kúty v okolí. Ľahšie sa mi aj natrénovali, človek bol stále v novom. Bicykel som kombinoval s behmi a kolieskovými lyžami.

V čom vidíte benefity pôsobenia v Slovinsku?
– Medziročné zlepšenie je výrazné a neviem nájsť ani jedno negatívum. Azda to, že som sám Slovák, ďaleko od rodiny, priateľov a známych. V dnešnom svete, ktorému dominujú moderné technológie, sa tieto vzdialenosti skracujú. Keď človek príde domov po dlhšej dobe, inak sa pozerá na bežné problémy. Takisto som sa zlepšil po jazykovej stránke. Slovinsko a Slovensko znie podobne, no skladba viet a slová sú odlišné. Naučil som sa základné frázy.

Plánujete do konca zimy absolvovať viacej pretekov vo svete alebo prídete aj domov?
– Jednoznačne chcem využiť možnosť pretekať vonku s výnimkou Bokami Západných Tatier a možnou účasťou na finále Slovenského pohára v polovici apríla. Chcem ísť majstrovstvá Slovinska, predstavím sa na Pierra Mente a začiatkom apríla aj na finále Svetového pohára v Taliansku.

Prečítajte si tiež: Poklady Liptova Čítajte 

Slovinské majstráky sú pre mňa akoby domácimi, pretože v lokalite, kde sa budú konať trénujem najviac. Ako som už spomínal, vzdialenosti sú polovičné ako z domu, takže prečo to nevyužiť. Teším sa na finále SP, tú atmosféru som ešte nezažil a teším sa na to. Hlavne mám možnosť vďaka skialpu ju spoznať.

Spomínali ste Pierra Mentu. Aké sú vaše ciele pre najslávnejšie skialpinistické preteky na svete?
– Parťáka na týchto štvordňových pretekoch dvojíc mi bude robiť Matúš Danko, s ktorým budeme o štyri dni neskôr obhajovať triumf aj na Bokoch. Je to pre nás skialpinistov niečo ako Tour de France, absolútny vrchol. Idem tam prvý raz, takže uvidíme. Idem hlavne načerpať skúsenosti a užiť si atmosféru. Určite to nie je moja posledná účasť, s pribúdajúcim vekom sa vytrvalostné parametre ešte zlepšujú. Postupne sa Matúšove straty na slovenských pretekoch na mňa znižovali. Dúfam, že v čase Pierra Menty budeme približne na rovnakej úrovni a nebudeme sa vzájomne brzdiť. Skončiť v prvej tridsiatke by bolo dobré, v dvadsiatke skvelé.

Konkurencia vo svete sa každým rokom zvyšuje. Čím to je, že Slovensko, kedysi silná krajina, dnes ťahá za kratší koniec?
– V reprezentácii som od roku 2014, o rok neskôr som pretekal medzi mužmi. Vtedy som bol schopný dosiahnuť umiestnenie medzi 30. – 40. pozíciou, čiže niečo podobné ako pred týždňom a pol vo Francúzsku. Bolo to s tým rozdielom, že som mal stratu 25 minút a viacej.

Prečítajte si tiež: V Nízkych Tatrách sa zranil frirajdista z Andorry, pomáhali leteckí záchranári Čítajte 

Teraz som dostal 14 minút a pozícia ostala. Je to o profesionálnom prístupe v silných krajinách. Športovci majú kvalitnejšie podmienky, neriešia zbytočnosti a omnoho viac sa sústredia na kvalitnú prípravu. Vidina účasti skialpu na zimných olympijských hrách v roku 2022 je veľmi reálna, a tak sa k tomu aj pristupuje.

Je možná účasť na ZOH hnacím motorom aj pre vás?
– Ak by sa dostal skialp medzi olympijské športy, zmenilo by to veľa. Bolo by to skvelé pre celý skialpinizmus. Samozrejme, olympiáda je snom každého športovca, no na druhú stranu je to jedno podujatie a ak sa človek na niečo kŕčovite zameria, nemusí mu to prospieť. Je to sen, ale užívam si aktuálne preteky a je jedno, akej úrovne sú.

Kedy sa vrátite späť?
– Mobilita trvá do polovice júla. Teším sa na domáce podujatia. Šport nie je pre mňa čosi kŕčovité, otvára mi nové možnosti. Pocestoval som svet, spoznal zaujímavých ľudí a videl pekné miesta. Je to pre mňa zábava a to, že sa mi darí a mám výsledky je pre mňa len plus. Hlavné je užívať si potešenie z pobytu a pohybu v horách.

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 101
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 263
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 621
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 779
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 722
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 067
  1. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  2. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  3. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  4. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  5. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  6. Julius Kravjar: Kandidáti
  7. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 162
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 457
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 683
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 636
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 759
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 130
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 10 504
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 7 879
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  5. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Lemmy Kilmister a jeho Motörhead bol skutočnou legendou rock&rollu s obrovským zástupom fanúšikov. Po jeho smrti vznikla veľká diera, ktorá našťastie bola rýchlo zaplnená.


Švošov si pochvaluje aj brankára Samuela Račeka, ktorý prišiel do klubu pred sezónou.

Začína sa futbalová jar.


a 1 ďalší
Medveď sa pohyboval na poludnie v nedeľu vo frekventovanej časti mesta.

V okolí mesta sa pohybuje šesť hliadok.


V utorok vyjde nové číslo MY Liptovské noviny.

Od utorka si môžete kúpiť nové vydanie týždenníka MY Liptovské noviny.


  1. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  2. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  3. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  4. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  5. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  6. Julius Kravjar: Kandidáti
  7. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 162
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 457
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 683
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 636
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 759
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 130
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 10 504
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 7 879
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  5. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu