Sliačanka patrí medzi najznámejšie a najstaršie kolektívy na Slovensku

Folklórna skupina Sliačanka z Liptovských Sliačov si pripomenula významné výročie, už 85 rokov 
zachováva jedinečné rodné tradície, zvyky a hrdo a dôstojne ich ukazuje svetu.

Vo svojich vystúpeniach odovzdáva Sliačanka kus srdca a lásky k rodnej zemi. Vlani sa predviedla v úspešnej televíznej súťaži Zem spieva. Ženská spevácka skupina postúpila do semifinále, kde reprezentovala domáci a neopakovateľný folklór a aj rodnú obec Liptovské Sliače.

V sobotu 10. februára 2018 sa v Kultúrnom dome v Liptovských Sliačoch zišli priaznivci ľudovej kultúry, domáci aj návštevníci z rôznych obcí a miest, bývalí členovia i pozvaní hostia. V slávnostnom programe nazvanom Dedičstvo krásy Sliačanka predviedla spevy a tance rodnej obce, zvyky a obyčaje, ktoré boli súčasťou života v staršej i nedávnej minulosti.

SkryťVypnúť reklamu

Počas večera sa spomínalo na prežité roky, dosiahnuté úspechy, staršie i novšie programy, aj na významné osobnosti pôsobiace v tomto kolektíve.

Súčasťou podujatia bola výstava fotografií bývalých členov nazvaná Izba spomienok, nechýbala prezentácia fotografií Sliačanka v obrazoch. Program bol doplnený o veľkorozmernú projekciu videozáznamov a fotografií.

Veľkú zásluhu na vydarenom programe mala spoločná muzika zložená z členov ľudovej hudby Matúša Záborského a folklórnej skupiny Sliačanka.

Prečítajte si tiež: Nová ceste medzi obcami ľuďom výrazne skráti trasu Čítajte 

Vyše dvesto divákov v sále kultúrneho domu videlo emotívne, pestré a kvalitné predstavenie zložené z programových blokov Jarné obrázky autorky Aleny Balážecovej, Janka Veselovská a Marian Jacko pripravili Májovnícku zábavu.

Sólisti tanečníci predviedli blok Sliačania na Šafovej ostrohe, Blažena Mihulcová zas program Na Jána. Trávnice autorsky pripravila Alena Balážecová a Regrútske piesne Marian Jacko. Program uzavrel blok Na muzike autorky Aleny Balážecovej.

SkryťVypnúť reklamu

Námet, scenár a réžiu programu mali pod taktovkou Alena Balážecová, Janka Veselovská a Marian Jacko. Podujatie sa uskutočnilo vďaka podpore obce a miestneho podnikateľa.

Okrem tradícii uchovávajú aj jedinečný kroj

Vznik skupiny sa datuje do roku 1932, keď učiteľka Bronislava Kubánková založila tanečno-spevácku skupinu. Kultúrne bohatstvo obce vtedajšiu riaditeľku ľudovej školy, matku známeho choreografa Juraja Kubánku, silno nadchlo a život v obci ju očaril. Sliačanka už od začiatku svojej činnosti bola známa aj mimo rodnej obce.

Vystupovala v Ružomberku, Martine, Dolnom Kubíne, Bratislave, v Prahe. Spolupracovala pri nakrúcaní slovenského filmu „Varúúj“. Folklórna skupina zo Sliačov vynikala nielen pestrosťou krojov, ale aj bohatstvom ľudových tradícií, ktoré prezentovala v rámci svojich vystúpení.

SkryťVypnúť reklamu

Zriaďovateľmi folklórnej skupiny postupne boli Osvetová beseda Sliače, Poľnohospodárske družstvo Lisková – Sliače, Miestne kultúrne stredisko Liptovské Sliače. V súčasnosti Sliačanka pracuje pri miestnom odbore Matice slovenskej, finančne ju podporuje obec Liptovské Sliače.

Folklórna skupina sa okrem javiskovej prezentácie zameriava aj na udržiavanie zvykov a tradícií v obci počas roka. Sliačanka sa hlavnou mierou podieľa na zachovávaní ľudových tradícií v rodnej obci. Každoročne pripravuje fašiangy, vynášanie Murieny, kúpačku, jánske spievanie, vianočné programy či spievanie na svadbách i pohreboch.

Poslaním kolektívu je okrem tradícií uchovať aj prekrásny sliačanský kroj, ktorý má mnoho typov a kombinácií. Veľmi dôležitým článkom práce folklórnej skupiny je zachovanie tanečného štýlu a pôvodných piesní.

Počas svojho trvania sa Sliačanka zúčastňovala rôznych súťaží, kde získala viaceré ocenenia. Medzi najväčšie úspechy patrí zisk Európskej ceny za ľudové umenie (1976).

Skupina sa viackrát zúčastnila na regionálnych, krajských i celoslovenských súťažiach folklórnych skupín Nositelia tradícií.

Vystriedali sa významné osobnosti

Umelecké smerovanie Sliačanky určovalo pôsobenie mnohých významných ľudí. Počas aktívnej činnosti sa vo vedení folklórnej skupiny vystriedali viaceré osobnosti. Zakladateľka Bronislava Kubánková, umelecký vedúci Vojtech Littva, organizační vedúci Štefan Kubačka, Pavol Sleziak, Jarmila Grajciarová a Ján Littva. Dlhoročným spolupracovníkom bol Dr. Kliment Ondrejka. V rokoch 1993 až 2010 skupina pracovala pod vedením Blaženy Mihulcovej a Aleny Balážecovej, ktorá je aj súčasnou vedúcou kolektívu.

Za 85 rokov aktívnej a úspešnej práce sa vo folklórnej skupine objavilo veľa vynikajúcich interpretov – spevákov, tanečníkov, muzikantov. Z množstva výborných speváčok treba spomenúť Annu Grelovú, Máriu Fričovú, Máriu Vicianovú, Martu Littvovú, Annu Beniačovú, Miroslavu Dubovskú. Chýrnymi tanečníkmi boli Vojtech Littva, Vincent Kelčík, Dušan Domiter, Félix Sliacky. Medzi známych muzikantov patrili Ignác Antol, Milan Frič, Štefan Šimček, Urban Jelšovka, Albín Frič, Vojtech Mamojka, Jozef Hanula. Spomenúť treba aj ďalších dlhoročných členov, ako boli Mária Čurillová, Ľudmila Kajúchová, Štefan Littva, Milan Gejdoš,

Jolana a Milan Fričovci, Mária a Milan Suroví, Drahomíra a Jozef Fričovci, Agnesa a Jozef Ondrejkovci, Blažena a Albín Mihulcovci, Sabína Schmidtová, Ľudovít Ondrejka, Štefan Mihulec, Peter Kelčík, Miroslav Cevár. Stále aktívnymi členmi ľudovej hudby sú Štefan Vician, Mária Jacková, Milan Donoval, ktorých veľmi dobre doplnili mladí talentovaní huslisti Adam Ševčík a Anna Sleziaková.

Dobré meno šíria doma aj v zahraničí

V súčasnosti má Sliačanka 38 členov, tanečníkov, spevákov i hudobníkov. Ďalší spolupracujú príležitostne. Ročne skupina uskutoční v priemere okolo 40 až 50 vystúpení, predstavuje ľudovú kultúru rodnej obce po celom Slovensku i za jeho hranicami.

Folklórna skupina Sliačanka patrí medzi najstaršie a najznámejšie kolektívy na Slovensku, tvorí a pracuje už osem a pol desaťročí. Skupina vždy dôstojne a úspešne reprezentovala región aj Slovensko, šírila a šíri dobré meno Liptovských Sliačov doma i v zahraničí.

Autor: Alena Balážecová, organizačná vedúca

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 100 228
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 219
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 958
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 463
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 171
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 147
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 945
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 538
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Hlavná cesta je úzka a krajnice sú minimálne.


4
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Medvede pri Liptovskej Kokave.

Medvedici nasadili sledovací obojok.


2

Uvažujete nad kúpou nového auta? Tak práve teraz prichádza tá pravá chvíľa premeniť svoje myšlienky na činy.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu