Vo svojich vystúpeniach odovzdáva Sliačanka kus srdca a lásky k rodnej zemi. Vlani sa predviedla v úspešnej televíznej súťaži Zem spieva. Ženská spevácka skupina postúpila do semifinále, kde reprezentovala domáci a neopakovateľný folklór a aj rodnú obec Liptovské Sliače.
V sobotu 10. februára 2018 sa v Kultúrnom dome v Liptovských Sliačoch zišli priaznivci ľudovej kultúry, domáci aj návštevníci z rôznych obcí a miest, bývalí členovia i pozvaní hostia. V slávnostnom programe nazvanom Dedičstvo krásy Sliačanka predviedla spevy a tance rodnej obce, zvyky a obyčaje, ktoré boli súčasťou života v staršej i nedávnej minulosti.
Počas večera sa spomínalo na prežité roky, dosiahnuté úspechy, staršie i novšie programy, aj na významné osobnosti pôsobiace v tomto kolektíve.
Súčasťou podujatia bola výstava fotografií bývalých členov nazvaná Izba spomienok, nechýbala prezentácia fotografií Sliačanka v obrazoch. Program bol doplnený o veľkorozmernú projekciu videozáznamov a fotografií.
Veľkú zásluhu na vydarenom programe mala spoločná muzika zložená z členov ľudovej hudby Matúša Záborského a folklórnej skupiny Sliačanka.

Vyše dvesto divákov v sále kultúrneho domu videlo emotívne, pestré a kvalitné predstavenie zložené z programových blokov Jarné obrázky autorky Aleny Balážecovej, Janka Veselovská a Marian Jacko pripravili Májovnícku zábavu.
Sólisti tanečníci predviedli blok Sliačania na Šafovej ostrohe, Blažena Mihulcová zas program Na Jána. Trávnice autorsky pripravila Alena Balážecová a Regrútske piesne Marian Jacko. Program uzavrel blok Na muzike autorky Aleny Balážecovej.
Námet, scenár a réžiu programu mali pod taktovkou Alena Balážecová, Janka Veselovská a Marian Jacko. Podujatie sa uskutočnilo vďaka podpore obce a miestneho podnikateľa.
Okrem tradícii uchovávajú aj jedinečný kroj
Vznik skupiny sa datuje do roku 1932, keď učiteľka Bronislava Kubánková založila tanečno-spevácku skupinu. Kultúrne bohatstvo obce vtedajšiu riaditeľku ľudovej školy, matku známeho choreografa Juraja Kubánku, silno nadchlo a život v obci ju očaril. Sliačanka už od začiatku svojej činnosti bola známa aj mimo rodnej obce.
Z úspechov
1. miesto na celoštátnej súťažnej prehliadke dedinských folklórnych skupín v Žiline 1979 / VALASKÝ SVIATOK / autor Vojtech Littva
Cena na celoštátnej prehliadke vo Zvolene 1997 / NAJÁNA / autorka Blažena Mihulcová
Cena za objavnosť a spracovanie námetu na celoslovenskej súťaži v Rimavskej Sobote 2000 (PREDSVADOBNÝ) – autorka Blažena Mihulcová
Strieborné pásmo na celoslovenskej súťaži v Dolnej Súči 2015 / JARNÉ OBRÁZKY / – autorka Alena Balážecová
Medzi najvýznamnejšie úspechy za posledných dvadsať rokov patria umiestnenia sólistov tanečníkov na celoslovenskej súťaži O Šaffovu ostrohu v Dlhom Klčove:
1998 – 2. miesto / Štefan Littva a Ľudmila Kajúchová
1998 – 3. miesto / Marian Jacko a Miroslava Dubovská
2001 – 1. miesto / Marian Jacko a Alena Balážecová,
2003 – 1. miesto / Marian Jacko
2016 – Bronzové pásmo – Marian Jacko
2016 – Bronzové pásmo – Michal Ovad a Lucia Mrvová
2017 – Strieborné pásmo – Martin Brezňan a Terézia Ševčíková
Vystupovala v Ružomberku, Martine, Dolnom Kubíne, Bratislave, v Prahe. Spolupracovala pri nakrúcaní slovenského filmu „Varúúj“. Folklórna skupina zo Sliačov vynikala nielen pestrosťou krojov, ale aj bohatstvom ľudových tradícií, ktoré prezentovala v rámci svojich vystúpení.
Zriaďovateľmi folklórnej skupiny postupne boli Osvetová beseda Sliače, Poľnohospodárske družstvo Lisková – Sliače, Miestne kultúrne stredisko Liptovské Sliače. V súčasnosti Sliačanka pracuje pri miestnom odbore Matice slovenskej, finančne ju podporuje obec Liptovské Sliače.
Folklórna skupina sa okrem javiskovej prezentácie zameriava aj na udržiavanie zvykov a tradícií v obci počas roka. Sliačanka sa hlavnou mierou podieľa na zachovávaní ľudových tradícií v rodnej obci. Každoročne pripravuje fašiangy, vynášanie Murieny, kúpačku, jánske spievanie, vianočné programy či spievanie na svadbách i pohreboch.
Poslaním kolektívu je okrem tradícií uchovať aj prekrásny sliačanský kroj, ktorý má mnoho typov a kombinácií. Veľmi dôležitým článkom práce folklórnej skupiny je zachovanie tanečného štýlu a pôvodných piesní.
Počas svojho trvania sa Sliačanka zúčastňovala rôznych súťaží, kde získala viaceré ocenenia. Medzi najväčšie úspechy patrí zisk Európskej ceny za ľudové umenie (1976).
Skupina sa viackrát zúčastnila na regionálnych, krajských i celoslovenských súťažiach folklórnych skupín Nositelia tradícií.
Vystriedali sa významné osobnosti
Umelecké smerovanie Sliačanky určovalo pôsobenie mnohých významných ľudí. Počas aktívnej činnosti sa vo vedení folklórnej skupiny vystriedali viaceré osobnosti. Zakladateľka Bronislava Kubánková, umelecký vedúci Vojtech Littva, organizační vedúci Štefan Kubačka, Pavol Sleziak, Jarmila Grajciarová a Ján Littva. Dlhoročným spolupracovníkom bol Dr. Kliment Ondrejka. V rokoch 1993 až 2010 skupina pracovala pod vedením Blaženy Mihulcovej a Aleny Balážecovej, ktorá je aj súčasnou vedúcou kolektívu.
Účinkovanie Sliačanky v zahraničí:
Belgicko, Bosna a Hercegovina, Česká republika, Juhoslávia, Maďarsko,
Nemecko, Poľsko, Rusko, Srbsko, Švajčiarsko, Taliansko, Ukrajina
Za 85 rokov aktívnej a úspešnej práce sa vo folklórnej skupine objavilo veľa vynikajúcich interpretov – spevákov, tanečníkov, muzikantov. Z množstva výborných speváčok treba spomenúť Annu Grelovú, Máriu Fričovú, Máriu Vicianovú, Martu Littvovú, Annu Beniačovú, Miroslavu Dubovskú. Chýrnymi tanečníkmi boli Vojtech Littva, Vincent Kelčík, Dušan Domiter, Félix Sliacky. Medzi známych muzikantov patrili Ignác Antol, Milan Frič, Štefan Šimček, Urban Jelšovka, Albín Frič, Vojtech Mamojka, Jozef Hanula. Spomenúť treba aj ďalších dlhoročných členov, ako boli Mária Čurillová, Ľudmila Kajúchová, Štefan Littva, Milan Gejdoš,
Jolana a Milan Fričovci, Mária a Milan Suroví, Drahomíra a Jozef Fričovci, Agnesa a Jozef Ondrejkovci, Blažena a Albín Mihulcovci, Sabína Schmidtová, Ľudovít Ondrejka, Štefan Mihulec, Peter Kelčík, Miroslav Cevár. Stále aktívnymi členmi ľudovej hudby sú Štefan Vician, Mária Jacková, Milan Donoval, ktorých veľmi dobre doplnili mladí talentovaní huslisti Adam Ševčík a Anna Sleziaková.
Dobré meno šíria doma aj v zahraničí
V súčasnosti má Sliačanka 38 členov, tanečníkov, spevákov i hudobníkov. Ďalší spolupracujú príležitostne. Ročne skupina uskutoční v priemere okolo 40 až 50 vystúpení, predstavuje ľudovú kultúru rodnej obce po celom Slovensku i za jeho hranicami.
Folklórna skupina Sliačanka patrí medzi najstaršie a najznámejšie kolektívy na Slovensku, tvorí a pracuje už osem a pol desaťročí. Skupina vždy dôstojne a úspešne reprezentovala región aj Slovensko, šírila a šíri dobré meno Liptovských Sliačov doma i v zahraničí.
Autor: Alena Balážecová, organizačná vedúca