RUŽOMBEROK. Onkologickým pacientom z Liptova chýbalo v regiónoch zariadenie, ktoré by dokázalo presne a šetrne liečiť nádorové ochorenia. Na ožarovanie museli dochádzať do Martina, čo v ich náročnom zdravotnom stave nebolo jednoduché.
Len jedna cesta sanitkou, ktorá zbiera pacientov z okresu a vozí ich do Martina, zaberie dve-tri hodiny.
Digitálny lineárny urýchľovač funguje už aj v Ružomberku. Do nákupu zariadenia investovala nemocnica takmer 3,8 milióna eur a je súčasťou Kliniky radiačnej a klinickej onkológie, nahradilo starý kobaltový žiarič.
Špecializované pracovisko sa nachádza v zrekonštruovaných priestoroch nemocnice na Považskej ulici, nie v hlavnom areáli nemocnice.
Presnejšie a kratšie ožarovanie
„Umožňuje realizovať najmodernejšie techniky v rádioterapii, ktoré sa dnes považujú za štandard na základe odporučení svetových odborných spoločností, ako aj Slovenskej spoločnosti radiačnej onkológie,“ povedala hovorkyňa nemocnice Petra Dišková.

Vyniká vlastnosťami ako je vyššia geometrická presnosť, rýchlejšie dodanie dávky, presnejšie ožiarenie, skrátenie doby ožarovania, čo umožňuje liečbu väčšieho počtu pacientov.
„V súčasnej dobe je prístroj technologicky najmodernejší a prvý na Slovensku spolu s rtg simulátorom Acuity, kompletnou dozimetriou, plánovacím systémom pre megavoltovú terapiu ako aj pre plánovanie protónovej terapie,“ vysvetlila Dišková.
Liečbu spustili ešte vlani po tom, ako prístroj kompletne nainštalovali. Personál absolvoval odborné stáže v Belgicku a Dánsku a na pracovisku Onkologického centra Univerzitnej nemocnice v Martine, ktoré malo dovtedy najmodernejšiu technológiu.
Koncom predošlého roka prebiehali aj rokovania so zdravotnými poisťovňami v súvislosti so zazmluvnením výkonov na Klinike radiačnej a klinickej onkológie.
Zatiaľ jedna zmena
V roku 2017 sa na klinike liečilo viac ako 200 pacientov. Pracovisko momentálne funguje v rámci jednozmennej prevádzky. Od januára tohto roku stúpol počet mesačne liečených pacientov na 30. Nemocnica by chcela počet pacientov zvyšovať, plán je odliečiť 500 až 600 pacientov ročne.
„Dnes poskytujeme zdravotnú starostlivosť pacientom z celého Slovenska. Osemdesiat percent pacientov sa lieči ambulantne. V niektorých prípadoch sú pacienti hospitalizovaní v lôžkovej časti kliniky.

Najčastejšie diagnózy, ktoré sa novým prístrojom liečia, sú nádory hlavy a krku, urologické nádory, teda karcinóm prostaty a močového mechúra, ďalej sú to karcinóm prsníka a gynekologické malignity a nádory konečníka.
„Ide naozaj o veľmi širokú škálu onkologických diagnóz, keďže lineárny urýchľovač je jedným zo základných pilierov radiačnej liečby,“ dodala hovorkyňa.