PARTIZÁNSKA ĽUPČA. Dominanta obce je neprehliadnuteľná a dobre viditeľná zo všetkých strán, dokonca ju vidieť aj z Chopku. Veža tamojšieho Kostola svätého Matúša je najvyššou v Liptove a v rebríčku slovenských kostolov jej s výškou 62 metrov patrí pätnáste miesto. Je najvyššou vežou na severnom Slovensku.
Veža tak ľahko nespadne
V útrobách veže, ktorej vstupné vráta sa zamykajú naopak, vedie schodisko so 150 schodmi. Vďaka cibuľovitému tvaru je veža bezpečná, vietor do nej nenaráža, ale obchádza ju. Okrem starobylého hodinového stroja a dvoch zvonov, ktoré zvonia už moderným spôsobom pomocou automatického systému alebo dokonca cez mobil, sa v nej dodnes zachovala hlásnikova izbička. V nej sa končí aj oficiálna prehliadka veže, ďalej je to už len na vlastné riziko.
Hlásnik v izbičke býval a z úzkeho balkóna, ktorý vedie po celom obvode veže, sledoval, čo sa deje v okolí. Vyhlasoval z nej každé nebezpečenstvo, ktoré hrozilo tamojším obyvateľom. Jeho dôležitú strážnu úlohu si Ľupčania dodnes pripomínajú, hlas hlásnika sa ozýva z veže pri výročnom Ľupčianskom jarmoku.
Zapisujú sa v hlásnikovej izbičke
Dominantná veža farského kostola slúži aj ako rozhľadňa, mieria k nej aj zvedaví turisti, ktorí majú z veže Liptov zo všetkých svetových strán ako na dlani. Po telefonickom dohovore púšťa návštevníkov dovnútra kostola aj na vežu farár alebo ním poverený farník.

„Možno by pomohlo kultúrne centrum, ktoré zatiaľ chýba, kde by bol v letných mesiacoch stály sprievodca kostola,“ uvažoval správca farnosti.
O početných návštevách veže farského kostola svedčia aj zápisy v návštevnej knihe v hlásnikovej izbičke.
Kostol sv. Matúša v Partizánskej Ľupči bol postavený v starorománskom slohu v polovici 13. storočia. Postavili ho nemeckí prisťahovalci. Je zaujímavé, že sa do dnešných dní z nemeckej kolonizácie nič nezachovalo, ani rody, ani reč. Po Nemcoch predsa len niečo zostalo. Partizánska Ľupča sa do prelomu minulého storočia volala Nemecká. Za zásluhy v povstaní ju premenovali na Partizánsku.