LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Do opráv mestských ciest plánuje liptovskomikuulášska radnica investovať tento rok približne dva milióny eur.
Vyhlásila verejné obstarávanie, cena sa preto môže ešte upraviť. Na rekonštrukciu si nechce brať úver, zvolila iný spôsob financovania.
Mesto si dalo podmienku, že cenu za opravy bude splácať víťaznej firme počas desiatich rokov. Zhotoviteľ bude mať zákaz postúpenia pohľadávky.
Dvanásť miliónov na šesť rokov
Tohtoročné opravy vychádzajú z plánu rekonštrukcií miestnych komunikácií, o ktorom rokovali mestskí poslanci na poslednom minuloročnom zasadnutí. V pláne sa počíta aj s výstavbou nových parkovacích plôch.
„Plán sme nastavili na šesť rokov. Za toto obdobie by sme mohli mať všetky mestské cesty a chodníky vo vyhovujúcom stave a pokryté potreby obyvateľov mesta. Investície do opráv sú vyše 14 miliónov eur,“ povedal Gabriel Lengyel z liptovskomikulášskeho mestského úradu.
Nebudú si brať úver, malo by to byť výhodnejšie
Alena Vlčková, vedúca finančného odboru na liptovskomikulášskom mestskom úrade, zdôraznila, že mesto si na chystané opravy nebude brať úver .


„Zhotoviteľ, ktorý vyjde z verejného obstarávania, nás bude takpovediac dotovať, pretože on zaplatí rekonštrukciu, ktorú urobíme tento rok v hodnote dvoch miliónov, ale my mu ju budeme 10 rokov splácať z vlastných zdrojov a bezúročne. Je to pre mesto najvýhodnejšia možná forma financovania,“ vysvetlila.
Takýmto spôsobom by chceli v priebehu šiestich rokov zabezpečiť opravy, údržbu aj nové parkovacie miesta podľa schváleného zoznamu v celom meste.
Opoziční poslanci kritizujú neštandardný postup
Postup pri plánovaných opravách a hlavne jeho financovanie sa nepozdáva opozičnému poslaneckému klubu. „Myšlienka opráv je v poriadku, je v záujme nás všetkých, aby sme mali cesty v poriadku. Problém je, že radnica sa tvári, akoby rekonštrukcia bola hotová vec. Pritom úplne chýba to podstatné. Peniaze schválené mestským zastupiteľstvom," povedal v reakcii Vincent Kultan, predseda opozičného poslaneckého klubu (SKDÚ-DS, NOVA, KDH).
Problémom podľa jeho slov je, že súčasní poslanci nemôžu prikázať budúcoročným koľko peňazí majú schváliť na opravu ciest. „To je v rozpore so zákonom," povedal.
Poslanci nemali informáciu o tom, akým spôsobom majú byť opravy financované. „V schvaľovanom rozpočte sa nachádzala iba informatívna tabuľka, ktorá uvádzala čo chceme robiť, cesty a chodníky za dva milióny. Žiadne konkrétne zdroje financovania, podmienky zmluvy ani verejného obstarávania sme nemali dodnes predložené. Poslanci by mali byť informovaní a sami by mali rozhodnúť, či mesto takto zadlžiť a aké podmienky by mala mať dodávateľská súťaž.“ doplnila poslankyňa Anna Dvorščáková.
V tomto roku má mesto zo sumy dva milióny zaplatiť splátku 165-tisíc eur, ktoré v rozpočte sú. „Pýtam sa čo sa stane, ak budúce zastupiteľstvo neschváli do rozpočtu ďalšiu splátku? Prečo nemôžeme postupovať štandardne a financovať veci z vlastných, prípadne úverových zdrojov?“ povedal na margo spôsobu financovanie nezávislý poslanec Jozef Bobák.
Kultan si myslí, že dôvodom neštandardného financovania je snaha nezapočítať dva milióny eur do dlhu mesta, ktorý by sa tak výrazne priblížil k zákonom stanovenému limitu. „V plnej nahote by sa totiž ukázala krutá pravda o zadĺženosti mesta, ktoré okupuje popredné miesta rebríčka najviac zadlžených miest na Slovensku," povedal.