LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Liptovský Hrádok je najmenším liptovským mestom a v porovnaní z ostatnými na Slovensku sa zaraďuje skôr k tým menším. Napriek tomu má bohatú históriu spájajúcu sa s hradom, lesníctvom, obchodom, baníctvom, školstvom a významnými osobnosťami, ktoré v Hrádku žili a pôsobili.
Chýba mu inštitúcia, ktorá by zhromažďovala, uchovávala a prezentovala históriu mesta. Radnica sa chce tento rok pustiť do práce na zriadení mestského múzea.
Pripravovať ho chcú tento rok

„Je našou povinnosťou zachovať dôležité artefakty spájajúce sa s históriou mesta pre budúce generácie, naše mesto má 700-ročnú tradíciu a už teraz sa nám niektoré veci strácajú“ povedal primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger.
Tento rok chcú hľadať formu a spôsob, ako myšlienku mestského múzea pretaviť do životaschopného projektu.
Nemá byť konkurenciou k existujúcemu múzeu
Zriadením mestského múzea chcú vytvoriť základné podmienky pre dokumentáciu a prezentáciu dejín mesta a regiónu horný Liptov, pre ktorý je mesto Liptovský Hrádok historicky prirodzeným kultúrnym a spoločenským centrom.
V Liptovskom Hrádku úspešne funguje Národopisné múzeum v zrekonštruovanej budove soľného úradu. Mestské múzeum mu nemá byť konkurenciou.
„Národopisné múzeum sa špecializuje na Liptov, nie je v jeho náplni práce dokumentovať dejiny Liptovského Hrádku. Z dejín mesta uchovávajú len niekoľko drobností a dva modely hradu, má iné zameranie,“ spresnila etnologička a mestská poslankyňa Iveta Zuskinová.
Priestory ešte nemajú
Mestské múzeum by mohlo sídliť v priestoroch starej lesníckej školy, v historickej budove, v ktorej vznikla vôbec najstaršia škola pre lesníkov v Uhorsku. Vzdelávanie lesníkov fungovalo v Liptovskom Hrádku dokonca skôr ako v Banskej Štiavnici.
Budova je národnou kultúrnou pamiatkou a patrí Žilinskému samosprávnemu kraju, pod Strednú odbornú školu drevársku a lesnícku. V súčasnosti pripravujú jej rekonštrukciu, v rámci ktorej vytvoria odborné učebne, ale aj priestory na prezentačné a výstavné účely.
