RUŽOMBEROK. Čakanie na spoj na autobusovej stanici v chladnom a sychravom počasí nie je príjemný zážitok. Obzvlášť, ak spoj mešká, čo nie je nezvyčajná situácia, alebo ak sa prihlásia základné biologické potreby.
Poukázal na to Ružomberčan Marián. Ten čakal cez víkend na vnukov, ktorí pricestovali poriadne oneskorenou diaľkovou linkou. Budova autobusovej stanice je otvorená len v pracovné dni, a to len od 7. hodiny ráno do 15.30 popoludní.
Čakajúci cestujúci sú mimo tohto času odkázaní na teplo zo susednej železničnej stanice, vrátane jej toaliet.
„Ani nepomyslieť na to, že sa dostanete do časového stresu a budete si musieť odskočiť na toaletu na železničnú stanicu, prejsť pri peróne až na jej koniec, aby ste sa vrátili späť a autobus vám neušiel,“ povedal.
„Načo nám je tu v okresnom meste Liptova vybudovaná autobusová čakáreň, ktorá je otvorená len päť sedmín času v týždni?“ pýta sa Ružomberčan.
V minulosti mali zlé skúsenosti
Generálny riaditeľ spoločnosti Arriva Liorbus Ladislav Hološ upozornil na to, že ide o administratívnu budovu, ktorá slúži prevádzkovým zamestnancom a vedeniu spoločnosti.
V jej priestoroch je informačná kancelária s pokladňou pre verejnosť. Nejde teda o klasickú čakáreň pre cestujúcich, ale o informačnú kanceláriu, ktorá je otvorená len v čase svojej prevádzky.
„Často sa v týchto priestoroch zdržujú aj problémové osoby. Máme s tým zlé skúsenosti z minulosti, keď takéto osoby v našich priestoroch vo večerných hodinách prevažovali. Preto z bezpečnostného hľadiska nie je možné nechať priestor bez dozoru,“ vysvetlil Hološ.
Cestujúci majú využívať železničnú stanicu
V čase mimo prevádzky informačnej kancelárie spoločnosť nemá personálne kapacity na to, aby dohliadala na priestory.
„Rozšírenie otváracích hodín kancelárie vyvolá zvýšenie výdavkov, ktoré by muselo zaplatiť mesto Ružomberok, prípadne Žilinský samosprávny kraj,“ doplnil Hološ s tým, že cestujúci môžu využiť budovu železničnej stanice, v ktorej je 24-hodinová prevádzka pod dozorom tamojšieho personálu.

