Stredná dĺžka života, teda nádej, akého veku sa narodené deti dožijú, má stúpajúci trend aj u mužov aj u žien.
Z hľadiska demografie sú okresy Liptovský Mikuláš a Ružomberok situované v podobných klimatických i geografických podmienkach, pričom v okrese Liptovský Mikuláš nie je lokalizovaný pôvodca podobného charakteru znečistenia životného prostredia ako v okrese Ružomberok.
Menej narodených detí a fakt, že ľudia žijú dlhšie, sa podpísali aj na priemernom veku obyvateľov oboch okresov. Regionálny úrad verejného zdravotníctva uvádza, že od roku 2005 rastie priemerný vek Liptákov medziročne o zhruba 0,3 až 0,4 roka.
Z ostatných údajov zverejnených Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Liptovskom Mikuláši vyplýva, že v sledovaných päťročných obdobiach 1995 – 1999 a 2008 – 2013 sa zvyšuje aj stredná dĺžka života. Na Liptove výrazne narástla, a to najmä v okrese Ružomberok. Pozrite si grafy.


Lekári upozorňujú: Vedieť o prevencii nestačí, treba ju občas aj uskutočniť
Alexander Klabník: Problémom je, že všetci vedia, čo treba robiť, ale nikto to nerobí. Ide o takzvaný mojžišovský syndróm – aj Desatoro všetci poznajú, no aj tak ho všetci porušujú.
NÁMESTOVO. Viac ako štyridsiatim percentám úmrtí sa dá predísť. Vyplýva zo z výskumu štatistického úradu Eurostat, ktorý hovorí, že takmer polovica z celkového počtu úmrtí patrí do kategórie takzvaných odvrátiteľných. Každé tretie pritom spôsobuje srdcový infarkt a každé piate mozgová porážka.
Nielen rakovina zabíja
„Mnohí si myslia, že srdcové ochorenia sú liečiteľné, kým na rakovinu sa umiera,“ hovorí námestovský kardiológ Alexander Klabník. „V skutočnosti však najviac ľudí zomiera práve na kardiovaskulárne choroby.“

Podľa Eurostatu každé úmrtie do 75. roku života je odvrátiteľné a teda nikto mladší by nemal zomrieť. To ale nezohľadňuje priemernú dĺžku života na Slovensku, kde sa muži dožívajú priemerne 73 a ženy 80 rokov. „Pri oslavách si prajeme pevné zdravie. Ale Slováci nad 65 rokov prežijú v plnom zdraví priemerne len štyri roky, kým v susednom Česku je to dvakrát viac a v Nórsku až štvornásobne dlhšie.“