LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Nový prístroj využívajú pri operáciách v gynekológii, ortopédii a urológii pre spádovú oblasť stredného a horného Liptova, čo je spolu 75-tisíc pacientov.
Nový prístroj kúpil zriaďovateľ, Žilinský samosprávny kraj, za 120-tisíc eur.
„Centrálne operačné sály Liptovskej nemocnice s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši sa môžu ako prvé pýšiť najmodernejšou a najvybavenejšou laparoskopickou vežou na slovenskom trhu,“ povedal Marcel Soviš, zástupca nemeckej spoločnosti, ktorá vyrába medicínske prístroje vrátane toho, ktorý nedávno pribudol do nemocnice v Liptovskom Mikuláši.
„Nové zariadenie už využívajú naši lekári pri operáciách v dutine brušnej. Medzi najčastejšie zákroky patria operácie žlčníka, slepého čreva a prietrží,“ informovala Ľubica Staroňová z liptovskomikulášskej nemocnice.
Dokonalý prenos obrazu
Špeciálna laparoskopická zostava má ultravysoké obrazové rozlíšenie, takzvané 4K, a svoj dokonale ostrý obraz zobrazuje na veľkom špeciálnom medicínskom monitore.
„Operatérom sa teda naskytuje pohľad, akoby stáli priamo v tele človeka a svojimi inštrumentami vykonávajú chirurgický zákrok. 4K technológia umožňuje viditeľnejšie a jednoznačne identifikovať veľmi malé a jemné štruktúry, prináša dokonale ostrý obraz, realistické farby, zlepšenie priestorovej orientácie a hĺbkového efektu,“ spresnila Staroňová.
Výhodou endoskopickej kamery s vysokým rozlíšením je, že dokáže uchovávať signál pre ďalšiu analýzu a dokáže ho distribuovať do konferenčných miestností.
Môžu robiť aj živé prenosy
„V budúcnosti nám to dáva priestor, aby sme za určitých podmienok organizovali podujatia a živé prenosy z operačnej sály na vzdelávacie účely,“ doplnila.
Laparoskopia ako metóda diagnostiky a liečby sa využíva v medicínskej praxi viac ako 20 rokov. Prvú laparoskopiu urobili v Liptovskom Mikuláši v roku 1995 pri operácii žlčníka.

