LIPTOVSKÁ PORÚBKA. Roky podávali žiadosti, snažili sa získať peniaze na opravu hlavnej obecnej budovy. Okrem úradu v nej funguje aj pre obec potrebná materská škôlka. Tá bola rovno pod strechou a po čase vypovedala službu. Deťom do škôlky zatekalo.
Obec žiadala peniaze cez rôzne granty a výzvy, žiaľ, neúspešne. Už nechceli a nemohli čakať na zázrak, tak sa poslanci obecného zastupiteľstva dohodli, že sa pustia do rekonštrukcie sami, z vlastného rozpočtu bez eurofondov či dotácie.
„Dohodlo sa tak naše obecné zastupiteľstvo,“ povedala starostka Liptovskej Porúbky Jana Gazdičová.
„Myslím, že nezáleží na tom, z akej politickej stany poslanec je, pretože všetci sme šli do komunálnej politiky preto, lebo chceme niečo pre obec urobiť. Naši deviati poslanci sa dohodli a určili prioritu, ktorou bola prístavba a nadstavba obecnej budovy.“
Hore ich vozia schodolezom
V Liptovskej Porúbke teda šetrili, kde mohli, a pred dvoma rokmi sa pustili do veľkého, a pre obec zásadného projektu nadstavby a prístavby v hodnote približne 350-tisíc eur. Pracovali najmä cez letné prázdniny, aby čo najmenej obmedzili prevádzku materskej škôlky.
„Nemáme kultúrny dom a chýbal nám priestor na spoločenské vyžitie. Poslanci sa dohodli na tom, že budovu obecného úradu, v ktorej je aj škôlka, zmenia na viacúčelovú. Na treťom novom poschodí máme aj spoločenskú miestnosť pre 140 až 150 ľudí s malou kuchynkou a sociálnym zariadením,“ doplnila starostka.
Priestory na treťom poschodí sprístupnili pre každého. Nielen pre miestne spolky a organizácie, ale aj starším ľuďom a zdravotne postihnutým. V projekte sa síce počíta s výťahom, na ten nateraz nezostali peniaze, a preto pristavili schody. K nim kúpili schodolez, ktorý je kedykoľvek pripravený, a ľudí ním vyvážajú na tretie poschodie. Obsluhovať ho vie každý zamestnanec úradu.

Obecné inštitúcie v jednej budove
Úrad prestavali, nadstavbou tretieho poschodia so spoločenskými priestormi sa vyriešil problém so škôlkou na druhom poschodí, do ktorej zatekalo, nehovoriac o tepelných stratách. Vznikli aj nové priestory pre kancelárie obecného úradu, potrebný archív a aj obecnú knižnicu, vymenili kúrenie, opravili osvetlenie v škôlke.
„Všetko máme teraz pod jednou strechou v jednej obecnej budove, ktorá má plastové okná, je zateplená a má úplne nové kúrenie. Šetríme peniaze nielen na vykurovaní, ale aj na mzdách, pretože kotolňa je poloautomatizovaná, kuriča teda zamestnávame na čiastočný úväzok,“ vysvetlila starostka.
„Aj prostriedky, aj keď nie vysoké, ktoré sa v minulosti používali na úhradu nájomného za priestory bývalého obecného úradu, môže obec použiť na ďalšie obecné aktivity.“
Knižnica je hlavne pre najmenších a najstarších
Minulý týždeň otvorili aj zrekonštruovanú obecnú knižnicu v priestoroch obecného úradu. Malé obecné knižnice síce nemôžu konkurovať tým mestským, pre ľudí na vidieku ale význam majú.
Na požiadanie si v rámci medziknižničnej výpožičky môžu prečítať takmer všetky knihy, hoci na ne dlhšie čakajú. Služby obecnej knižnice vyhľadávajú hlavne najmenší obyvatelia Liptovskej Porúbky a tí najstarší. Za knihami tak nemusia cestovať do mesta, ale nájdu ich priamo doma.
Knižnicu využívajú aj deti z materskej škôlky, v príjemnom prostredí regálov plných kníh počúvajú rozprávky a zoznamujú sa s knihami.

