LIPTOVSKÁ KOKAVA. Pre dobrovoľných hasičov z obce boli otravy jasným signálom toho, že niečo nie je v poriadku. Komíny chodia síce pravidelne kontrolovať, ale ani to ľudí nemusí ochrániť pred mimoriadne nebezpečným oxidom uhoľnatým, ktorý vzniká pri nesprávnom vykurovaní.
Dobrovoľný hasičský zbor je prvý v Liptove a zrejme aj na Slovensku, ktorý kúpil detektor oxidu uhoľnatého. Prístroje majú dva, jeden dokáže zistiť unikajúci plyn, pretože v Liptovskej Kokave veľa ľudí vykuruje alebo varí plynom. Druhý zistí, ľudovo povedané, prítomnosť dymu, teda kysličníka uhoľnatého z pecí a krbov na tuhé palivo.
Každý z nich stál dvesto eur. Hasiči si ho kúpili vďaka peniazom, ktoré vyzbierali z dvoch percent z daní, finančne pomohla aj obec Liptovská Kokava.
Zasiahli v poslednej chvíli
Ľudia z Liptovskej Kokavy reagujú na možnosť merania veľmi dobre. Do minulého týždňa obehli hasiči už polovicu domov v dedine. Chlapi chodia na obhliadky večer, keď sa vrátia z práce a zároveň v čase, keď sú rodiny doma a naplno kúria. Jedno meranie v dome zaberie aj polhodinu.
Podarilo sa odhaliť niekoľko výraznejších únikov plynu. „Jednu rodinu sme doslova zachránili v poslednej chvíli. Keď sme iba otvorili vchodové dvere, prístroje sa hlasno rozozvučali. Najprv sme si mysleli, že ide o chybu, tak sme ich zapli nanovo a reagovali tak isto,“ opísal Richard Šopor, predseda Dobrovoľného hasičského zboru v Liptovskej Kokave.
Rodina si doma vykurovala pieckou a namerali sme im extrémne hodnoty. Priznali, že vždy večer a nadránom pociťujú silné nevoľnosti, točí sa im hlava, matka zvracala. Sú to evidentné príznaky otravy.
Problém zistili v každom druhom dome
Hasiči pri prehliadkach domov rozdávajú informačné letáčiky, aby sa ľudia dozvedeli o kysličníku uhoľnatom a oxide uhličitom, ako sa prejavujú, aké sú príznaky otravy.
„Večerné točenie hlavy, odpadávanie alebo meravenie rúk nemusia byť spôsobené chrbticou alebo vekom,“ upozornil Šopor.
Oxid uhoľnatý sa nenadarmo volá tichý zabijak. Nemá žiaden zápach, hromadí sa pomaly a príznaky otravy ľudia často podceňujú alebo si ich mýlia. „Len vlani zomrelo na Slovensku na otravu plynom 157 ľudí,“ povedal Šopor.
Často sa stretávajú s tvrdením, že ľudia majú doma všetko v poriadku a nič podobné sa im nemôže stať. „Z našich skúseností ale môžeme povedať, že v každom druhom dome niečo nameriame.“
Ľuďom preto odporúčajú komíny pravidelne odborne kontrolovať a čistiť. „Okrem toho vedia pomôcť aj orientačné hlásiče. Dajú sa kúpiť v stavebninách a elektre, stoja okolo 25 až 30 eur. Dôležité je, aby si ho ľudia správne doma umiestnili, hlásič by mal byť v blízkosti zariadenia a nízko nad zemou,“ vysvetlil dobrovoľný hasič.
Problémy s unikajúcim plynom sa hromadia
Dobrovoľní hasiči nemusia chodiť na kontrolu unikajúcich plynov povinne, zákon im to neprikazuje. Kokavskí to robia dobrovoľne, vnímajú to, že ľudia nebezpečný oxid uhoľnatý podceňujú. Dúfajú, že sa stanú inšpiráciou aj pre ostatné dobrovoľné hasičské zbory.
Vykurovacia sezóna v Liptove trvá osem mesiacov, ľudia by mali byť preto nanajvýš ostražití. Eva Krajčiová, riaditeľka hasičského a záchranného zboru v Liptovskom Mikuláši, potvrdila, že aj profesionálnych hasičov v ostatnom období zamestnávajú prípady úniku kysličníka uhličitého a oxidu uhoľnatého.

