LIPTOV. Odborníci z občianskeho združenia Prales urobili v rokoch 2009 až 2015 celoslovenskú inventarizáciu najzachovalejších lesov na Slovensku. Pralesy identifikovali na výmere viac ako 10-tisíc hektárov.
Asi tretina z nich dosiaľ nie je chránená najvyšším stupňom ochrany, teda bezzásahovým režimom, a hrozí im poškodenie či zničenie.

Týka sa to napríklad lokalít Zámok v Malých Karpatoch, Drastvica v Štiavnických vrchoch, Skalnatá v Lúčanskej Malej Fatre, Chmelienec v Nízkych Tatrách. Celkovo má ísť o 95 lokalít.
Vylúčenie ľudských zásahov v pralesoch na rozlohe 2230 hektároch je, podľa hovorcu Štátnych lesov Radka Srnku, ústretový krok zo strany lesníkov.
„Lesy SR sú si vedomé svojej spoločenskej zodpovednosti, majú záujem na zachovaní prírodných hodnôt pre ďalšie generácie. Mapované lokality na naše náklady vyznačíme v teréne a zabezpečíme ich ochranu. Zároveň dávame verejný prísľub, že v nich nebudeme robiť žiadne hospodárske zásahy,“ zdôraznil Marian Staník, generálny riaditeľ štátneho podniku.
Malý krok správnym smerom
V súčasnosti je na Slovensku prísne chránených 68 percent plochy pralesov, čo je 7313 hektárov. Záväzkom zo strany lesníkov neťažiť v ďalších identifikovaných pralesoch sa táto výmera zvýši na viac ako 9500 hektárov. Tým sa zvýši podiel pralesov ponechaných na prirodzený vývoj na 94 percent.

„Pre ochranu pôvodnej biodiverzity je to dobrá správa. Významným spôsobom sa rozšíri základňa pre výskum prírodných zákonitostí v lesných ekosystémoch. Aj keď ide o malý krok v ochrane jedinečných prírodných hodnôt Slovenska, je to rozhodne krok správnym smerom,“ povedal Marián Jasík zo združenia Prales.
Obidve strany sa zhodli, že do budúcnosti je potrebné prehodnotiť národnú sústavu chránených území a zabezpečiť dôslednú ochranu najcennejších lokalít.
Najrozsiahlejší vo východnej časti
V Liptove sa opatrenie týka lesných plôch na celkovej rozlohe 386 hektárov. Najviac ich je v Nízkych Tatrách, katastri Kráľovej Lehote a vo Veľkej Fatre v Ľubochnianskej doline. Najväčšie územie, kde sa lesníci zaviazali neťažiť, je Chmelienec nad Kráľovou Lehotou.
Z mapovania pralesov a ich zvyškov, ktoré robilo Občianske združenie Prales, vyplýva, že ide plošne o najrozsiahlejší prales vo východnej časti Nízkych Tatier s výmerou takmer 136 hektárov. V lesoch Kráľovej Lehoty je zaujímavá napríklad aj oblasť Nemecká, v tej sa po novom tiež nebude ťažiť.

„Zaujímavosťou je výskyt kriticky ohrozeného lišajníka jamkatca pľúcneho, ktorý rastie na kmeňoch javorov. Tento druh rastúci iba na niekoľkých miestach Slovenska, je mimoriadne citlivý na zmeny v mikroklíme porastu, preto akýkoľvek ťažbový zásah do porastu znamená ohrozenie pre jeho lokálnu populáciu,“ informuje OZ Prales. Nové bezzásahové oblasti v teréne riadne vyznačia.