LIPTOVSKÝ JÁN. Minerálne jazierko Kaďa a prameň Teplica sú klenotom Liptovského Jána, boli to práve minerálne pramene, ktoré obec preslávili a ľudia ich liečivú silu poznajú už viac ako 500 rokov.
Areál s minerálnou Kaďou chce obec skultúrniť, upraviť a nadviazať na kúpeľnú tradíciu.
Predstavia plán revitalizácie
Na webovej stránke Liptovského Jána visí oznam: Dňa 16.apríla o 17. hodine sa v Kultúrnom dome v Liptovskom Jáne uskutoční verejný hovor, na ktorom bude predstavená štúdia na revitalizáciu „Kaďa a prameň Teplica“
Obec preto založila akciovú spoločnosť, jediným akcionárom je obec Liptovský Ján. Majetkom akciovky Svätojánske kúpele sú pozemky pod Kaďou a v jej okolí. Obec si nechala spracovať štúdiu toho, ako by sa mal areál v budúcnosti využiť a koľko to bude stáť. Čoskoro by ju mali predložiť aj ľuďom.
Myšlienka obnovenia Svätojánskych kúpeľov stála na tom, že za potokom pri Kadi sa postavia samotné kúpele a dnešný areál Kade sa mal viac skultúrniť. Podľa starostu Lipovského Jána Juraja Fila mali pribudnúť chodníky, spevnené plochy, sedačky, upravil by sa prírodný bazén, detské ihrisko, toalety.
Dedina mala mať iba štvrtinový podiel
V spoločnom programe rozvoja obcí horného Liptova do roku 2022 sa píše o zámere vybudovať pri kadi wellness centrum v hodnote 10 miliónov eur.

Obec počítala so vstupom súkromného investora, na zastupiteľstve v roku 2016 bol sedemčlenný poslanecký zbor už konkrétnejší. Obec si má v budúcnosti ponechať 25 percent a súkromný investor alebo investori zvyšok. Dedina by sa tým stala menšinovým akcionárom.
Ľuďom sa to nepozdávalo, pretože obec a ľudia by vstupom súkromného investora mohli prísť o kontrolu nad svojím prírodným pokladom. Kaďu okrem toho vnímajú ako spoločný priestor, ktorý je jedinečný a domácim aj turistom núka alternatívu ku klasickým a hlavne spoplatneným wellness centrám a akvaparkom.
Wellness centier je v doline dosť
Jánčania zámer vnímali ako riskantný a prinášal veľa možností, ako Kaďu stratiť. Preto sa veľmi rýchlo zmobilizovali a na obecný úrad odovzdali petíciu so 488 podpismi miestnych ľudí, ktorí nechcú, aby do akciovky vstúpil súkromný partner. V celoslovenskej petícii sa za Jánčanov postavilo vyše 4000 ľudí.
Požiadavkami sa zaoberalo obecné zastupiteľstvo, na ktoré prišlo množstvo Jánčanov. Petičný výbor vysvetlil svoje požiadavky.

„Akciová spoločnosť je najmenej transparentný spôsob, ako spravovať obecný majetok,“ vysvetlila Katarína Grežová Droppová, jedna z iniciátorov petície.
Zdôraznila, že Kaďa je prirodzené dedičstvo Jánčanov, nikto ju nebudoval. „Nie sme proti zveľadeniu priestoru, ale nechceme ďalšie wellness. V Jánskej doline je teraz 29 hotelov, každý z nich má vlastné wellness centrum a naša Kaďa je preto iná, jedinečná, čo nikde inde nie je.“
Na pochybnosť obecnej akciovky upozornil aj Vladimír Špánik, predseda Združenia občanov miest a obcí Slovenska