Financie, najmä ich nedostatok, môžu vážne naštrbiť akúkoľvek rodinnú idylku. Peniaze nemusia byť vo vzťahu či rodine strašiakom, stačí sa držať jednoduchých rád a o peniazoch aspoň trocha premýšľať. Rozprávali sme sa s Annou Rajskou, skúsenou lektorkou z oblasti financií.
Mala by mať každá rodina presne naplánovaný svoj rodinný rozpočet?
– Určite je dobré, ak rodina plánuje svoj rozpočet. Mala by vedieť aspoň približne, koľko peňazí potrebuje na bývanie, stravu, školu, dopravu a podobne. Podľa toho sa potom môže rozhodovať, koľko môže minúť napríklad na dovolenku, respektíve či si môže dovoliť rekonštrukciu bytu alebo iné väčšie výdavky.
V čom robia ľudia pri svojich rodinných rozpočtoch najväčšie a najčastejšie chyby?
– Najväčšou chybou je, že ľudia zvyčajne vedia, koľko minú na bývanie, ale netušia, kde zmiznú všetky ostatné peniaze. Preto je dobré aspoň pár mesiacov, ideálne aspoň rok viesť si rodinné účtovníctvo.
Anna Rajská
Pracovala 12 rokov v Nadácii INTEGRA v programe pre nízkopríjmové rodiny.
Dlhodobo sa venuje vzdelávaniu dospelých v oblasti rodinných a firemných financií. Minulý týždeň prednášala v Centre pre rodinu a vzťahy v Liptovskom Mikuláši na tému Rodinné financie pod kontrolou. V súčasnosti žije v Malatínach.
Koľko má rodina optimálne míňať a koľko si má odložiť na neskôr?
– Optimálne je držať sa finančných mier 10, 20, 30, 40. To znamená 10 percent odkladať na krátkodobé rezervy, 20 percent na strednodobé a dlhodobé rezervy (nepredvídané udalosti, zabezpečenie príjmu, dôchodok), 30 percent maximum určené na splátky úverov, 40 percent bežná spotreba.
Vidíte rozdiely v rodinných rozpočtoch rodín žijúcich v meste a na vidieku?
– Zvyčajne ľudia na vidieku majú viac možností chovať úžitkové zvieratá, čiže ušetria na strave, keďže majú mäso, vajcia, mlieko, syr.
Tiež môžu vypestovať zeleninu a ovocie pre vlastnú spotrebu a prípadné prebytky môžu predať.
Zoškrtanie ktorých výdavkov je pre rodinu najmenej bolestivé? Teda kde by mali ľudia začať, ak chcú viac šetriť?
– Ak si ľudia vedú domáce účtovníctvo, ľahko zistia, kde sú ich zlodeji peňazí, teda čo sú tie výdavky, ktoré by nemuseli mať. U každej rodiny je to iné. Často sa stretávam s tým, že členovia rodiny neúmerne veľa míňajú na telefonovanie a drahé zariadenia, ktoré nevyužívajú. Potom sú to také bežné veci, ako napríklad časté návštevy reštaurácií a iných podnikov, výdavky na cigarety, alkohol, dovolenky drahšie, ako si môžu dovoliť.
V ktorej oblasti majú podľa vás rodiny najväčší priestor na šetrenie výdavkov? Veľa sa dá vraj ušetriť na strave, je to skutočne tak?
– Áno, veľa sa dá ušetriť na strave, ale napríklad aj na doprave. Problém však je, že ľudia nepočítajú „malé peniaze“. Keď sa to však spočíta za celý rok, vznikne celkom pekná suma. Napríklad, rodina môže chodiť do prírody a nazbierať si bylinky na čaj, ktorý potom nemusí kupovať. Môže tiež zvažovať, či naozaj všade treba ísť autom, alebo môžeme ísť pešo, MHD, na bicykli a podobne
Pôžička na vykrytie finančných problémov je posledné riešenie. Kedy by ju mali ľudia využiť a za akých okolností, podmienok?
– Pôžičku je vhodné brať len na to, čo naozaj potrebujem, napr. byt a za určitých okolností auto a pod. Na menšie výdavky, ako sú napríklad práčka alebo bojler, by sme mali využívať vlastné rezervy, ktoré sme si vytvorili pravidelným šetrením. Určite neodporúčam brať si pôžičku na dovolenky, vianočné darčeky a podobne.
Ak rozmýšľame o úvere, je nutné vypočítať si, či to budeme mať z čoho splácať a presne zistiť, aké sú náklady na ten úver, čiže koľko na ňom preplatím.
Nie len z jedla je človek živý. Čo myslíte, mali by si rodiny s napätým rozpočtom občas dovoliť aj niečo iné ako základné potreby a míňať napríklad na voľný čas, výlety, koncerty? Ako sa môžu ľudia vyžiť a nemíňať pri tom priveľa?
– Určite je potrebné aspoň malú čiastku peňazí vyčleniť na voľný čas. Urobiť si s rodinou piknik v prírode vôbec nemusí byť drahé, ale upevní to rodinné vzťahy. Ak zistíme, kde nám zbytočne utekajú peniaze a nemuseli by, iste sa počas roka podarí našetriť hoc len na lacnejšiu dovolenku.

Pýtali sme sa Liptákov, na čo míňajú v domácnosti najviac peňazí?
Karol Šipoš: – Najviac peňažných prostriedkov míňame na bývanie a životné dôležité potraviny.
Ivana Veselovská: – Skúšame doma novinku. Rozhodli sme sa, že budeme dávať pozor na stravu. Spísali sme zhruba 40 jednoduchých a lacných jedál a varíme ich. Pokojne aj na dva dni. Manžel najprv krútil nosom, ale po mesiaci si už zvykol a musím povedať, že je to cítiť v peňaženke. Zatiaľ nie extrémne, ale po roku to bude už o inom.
Peter Petrík: – Je to hrôza, za dva dni je po výplate. Jedlo, benzín, banke na úvery ide najviac.
Kristína Porubiaková: – Za nás je to jednoznačne jedlo. Veľa sa varí, ale veľa sa aj vyhodí.
Peter Račko: – Je to asi rok, čo som sa osamostatnil od rodičov. Musím priznať, že som prekvapený, koľko taká domácnosť zhltne a nechápem, ako si mohli moji rodičia ešte aj ušetriť na dovolenku. Sú mesiace, keď nemôžem ani ochorieť a nedajbože sa mi doma niečo pokazí.
Miroslav Saniga: – Veľmi veľa peňazí dávame na bývanie, hypotéka, energie sú aj polovica nášho platu. Do práce a do škôl do mesta chodíme ako rodina spolu, našťastie nám to tak vychádza. Každý mesiac sa snažíme odložiť aspoň stovku, z toho potom platíme neočakávané väčšie výdavky.
Na alkohol a vzdelanie dávame najviac na Slovensku
Výdavky jedného člena domácnosti v Žilinskom kraji predstavujú ročne priemerne 4296 eur
Málo zarábame, ale pomerne štedro míňame. A keď míňame, nemáme na celom Slovensku páru v útratách za alkohol a kúpu áut. Ku cti obyvateľom Žilinského kraja slúži, že spomedzi všetkých investujeme najviac do vzdelávania.
Výdavky v eurách za rok
Chlieb a obilniny – 148
Mäso – 206
Ryby a morské plody – 25
Mlieko syry a vajcia – 144
Oleje a tuky – 33
Zelenina – 66
Káva a čaj – 34
Minerálky a džúsy – 44
Alkohol – 66
Tabak – 51
Odievanie – 161
Obuv – 79
Výdavky za bývanie, vodu a kúrenie – 717
Nábytok – 66
Domáce spotrebiče – 44
Výdavky na zdravie – 131
Lieky na predpis – 54
Nákup áut – 241
Prevádzka osobných áut – 241
Rekreácia a kultúra – 274
Fotoaparáty a kamery – 57
Výdavky na vzdelávanie – 43
Stravovanie v reštauráciách – 213
Ubytovacie služby – 31
Takéto výsledky vyšli štatistikom, keď porovnávali príjmy a výdavky slovenských domácností.
V prípade príjmov obyvateľov Žilinského kraja čísla nie sú vysoké. Na jedného člena domácností sú čisté príjmy počas jedného roka v kraji vo výške 4926 eur.
Niet sa čím chváliť. Menej príjmov majú v rodinnom rozpočte iba obyvatelia Prešovského a Košického kraja.