RUŽOMBEROK. Na Liptove nastala zvláštna situácia. Pre dostavbu potrebnej diaľnice obyvatelia blokujú s transparentmi cesty, spisujú petície, nahlas protestujú a žiadajú, aby sa diaľnica začala bezodkladne stavať.
Keď sa mala výstavba konečne rozbehnúť, obyvatelia ružomberskej mestskej časti Hrboltová celý proces skomplikovali. Do začiatku obnovenia prác sa počítali dni, rozhodnutie o novej trase tunela Čebrať malo každú chvíľu nadobudnúť právoplatnosť a stroje sa mali dať do práce.
Občianske združenie a výbor mestskej časti
„Dočkali sme sa nemilého prekvapenia vo forme toho, že dvaja občania z obce Hrboltová ani nie o päť minút dvanásť, ale o minútu dvanásť podali námietku, rozklad voči záverečnému stanovisku, ktorú doručili ministerstvu doslova pár hodín pred nadobudnutím právoplatnosti záverečného stanoviska,“ povedal šéf Národnej diaľničnej spoločnosti Ján Ďurišin.
Na ministerstvo životného prostredia podali obyvatelia Hrboltovej rozpor, čím oddialili obnovenie prác na diaľničnom úseku Hubová – Ivachnová prinajmenšom o tri mesiace.
Rozklad podalo Občianske Združenie zdravý domov, ktorého predsedom je Daniel Okál. V rozklade podali dovedna 22 námietok. Druhý rozklad poslal na ministerstvo Výbor mestskej časti Hrboltová, ktorého predsedníčkou je Anna Šanobová. Námietky, ktoré podali, boli veľmi podobné.
Neposudzovali iné varianty
Ľudia z Hrboltovej sa odvolávajú na to, že diaľničiari zamietli všetky ich rozhodujúce pripomienky, ktoré podávali v rámci jednotlivých konaní, úplne odignorovali aj požiadavky vyjadrené v dvoch petíciách ešte pred dvoma rokmi.

Hrboltovčania nesúhlasia s novou trasou tunela Čebrať, ako ju chcú diaľničiari. Námietky majú pre západný portál. Chcú, aby bol viac na západ v lokalite Borček. Dĺžka tunela by na-rástla o ďalších 500 až 600 metrov.
„K pôvodnej trase bola vypracovaná jediná alternatíva, ktorú preferoval aj navrhovateľ. Podmienky pre posúdenia EIA boli nastavené tak, že nemohlo zvíťaziť najlepšie environmentálne riešenie, pretože trasovanie V3 a V4 bolo svojvoľne vylúčené bez relevantného posúdenia,“ povedala Anna Šanobová.
Diaľničiari nepredložili iný návrh trasovania tunela ako ten, ktorý sa mal realizovať.
Problém s obslužnými cestami
Zmena polohy západného portálu je podľa výboru miestnej časti Hrboltová prijateľnejšia vo vzťahu k životnému prostrediu, obyvatelia budú minimálne zaťažení počas výstavby a prevádzky úseku.
„Pre toto riešenie nie je potrebné budovať zložité prístupové cesty, vykupovať ďalšie pozemky, budovať mosty. Je vysoký predpoklad rýchlejšej a ekonomicky výhodnejšej realizácie celého úseku D1 v kontexte eliminácie rizík pri výstavbe.“
Nielen portál je problémom, ľudia z Hrboltovej žiadali, aby stroje a mechanizmy, vrátane tých prvotných, nevyužívali mieste cesty. Diaľničiari prisľúbili, že miestne cesty využívať nebudú. Pre ľudí to nie je dostačujúce, pretože diaľničiari neriešia prvotnú mobilizáciu strojov, prvotnú výstavbu obslužných ciest.
Hrboltovčania protestujú roky
Riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti povedal, že zo strany obyvateľov Hrboltovej ide o špekulatívne konanie.
„Považujem to za špekulatívne konanie, pretože keby nároky boli relevantné, určite ich nikto nebude podávať o minútu dvanásť,“ dodal Ján Ďurišin. Námietky, ktoré podali občania, už totiž podľa diaľničnej spoločnosti boli v minulosti prerokované a bolo im vyhovené. Týkali sa dĺžky tunela či prístupových ciest.
„Myslíme si, že sme ich zapracovali, preto nás veľmi prekvapilo, že sa tie isté námietky objavili znovu,“ doplnil investičný riaditeľ NDS Jiří Hájek. Zo strany obyvateľov Hrboltovej nejde o pripomienky na poslednú chvíľu. Diaľničiari v záverečnom stanovisku tvrdia, že verejnosť nedala počas posudzovania zamietavé stanovisko.
„Dôrazne to rozporujeme, pretože bolo podaných 36 zamietavých stanovísk,“ povedala Šanobová.
Podané rozpory predĺžia začiatok výstavby úseku o najmenej tri mesiace, a to iba v tom prípade, ak ich zamietne osobitná komisia ministra životného prostredia pre konanie vo veciach rozkladov.

