Štvrtok, 30. marec, 2023 | Meniny má Vieroslava

Juraj Tekel: Svet je fantastické miesto s fascinujúcimi pravidlami

Juraj Tekel je teoretický fyzik a rodený Mikulášan, ktorý po vysokej škole odišiel študovať do Spojených štátov amerických. Napriek sľubnej kariére v zahraničí sa rozhodol vrátiť na rodné Slovensko. V súčasnosti pôsobí ako vedecko-pedagogický pracovník na Katedre matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského.

Mladý fyzik Juraj Tekel.Mladý fyzik Juraj Tekel. (Zdroj: Archív JT)

Mladý fyzik hovorí, že každá technológia, od kávovaru až po satelitný internet, bola niekedy výskumom. Ak budeme skúmať iba veci, ktorých význam poznáme, dokážeme iba veci, ktoré si vieme predstaviť. A to by bola škoda.

Veľmi často nájdu veci svoje uplatnenie niekde úplne inde, niekedy úplne inokedy a niekým úplne iným, ako boli pôvodne objavené.

Prečo fyzika?

– Lebo fyzika je super. Odmalička som mal vedecký prístup k veciam a bavilo ma objavovanie. Počas strednej školy sa to postupne cez rôzne záujmové krúžky, olympiády a korešpondenčné semináre pretavilo do záujmu o fyziku.

Dôležitú úlohu v tom všetkom zohrali aj rodičia, ktorí ma neustále podporovali. Hlavne v rozhodnutí študovať fyziku ďalej na vysokej škole, aj keď boli po stránke uživenia sa perspektívnejšie možnosti.

Magisterský titul ste získali na Univerzite Komenského, doktorát na univerzite City College of New York. Prečo ste zamierili za veľkú mláku?

– Doktorát je prirodzené pokračovanie kariéry vedca. Na Slovensku to s doktorátmi v teoretickej fyzike momentálne nie je úplne ono, za svetovým vzdelaním treba cestovať za hranice.

Chcel som tiež využiť šancu, vidieť kus sveta a zažiť všetko, čo s tým prichádza. Prihlásil som sa na rôzne miesta v Amerike aj Európe a z možností, ktoré mi vyšli, ma po všetkých stránkach zaujala najviac táto.

Ako sa študovalo mladému fyzikovi zo strednej Európy v Spojených štátoch? Fyzika má síce v prenesenom význame medzinárodný jazyk, stačilo to?

– Nebolo to vôbec zlé. Bratislavský „matfyz“ je veľmi dobrá škola a na náročné štúdium a prácu v zahraničí pripraví človeka veľmi dobre. V niektorých veciach som na tom bol dokonca lepšie ako moji kolegovia z iných častí sveta. A v každodenných veciach som si predtým prežil prechod z Liptova do Bratislavy, čo je v niečom podobná zmena. Takže prispôsobovanie sa cudziemu svetu som mal natrénované.

Ktoré zo skúseností sú také, ktoré by ste nezískali doma na Slovensku?

– Na prvej úrovni to bol, samozrejme, jazyk a vzdelanie. Na hlbšej úrovni to bol svet odlišný od toho, na aký som bol zvyknutý. Pravidlá, zmýšľanie ľudí alebo aj také veci ako chute a vône.

A na tretej úrovni to bol New York ako mesto. Je to kotol kultúr, kde nájdete úplne všetko. Mesto, ktoré nikdy nespí so všetkým, čo to obnáša.

Takú rôznorodosť a intenzitu zážitkov nezažijete nikde inde v známom vesmíre.

V čom je systém vzdelávania iný v USA a na Slovensku?

– V prvom rade je to spoplatnené štúdium. Vysokú školu si v USA musí každý hradiť priamo, väčšina ľudí to rieši nejakou formou pôžičky. Takýto systém má veľmi veľa výhod, ale aj nevýhod, a osobne si netrúfam povedať, či to je lepšie.

Druhy veľký rozdiel je v práci študentov. V USA prakticky nemajú skúškové obdobia a študenti sú oveľa viac nútení pracovať priebežne počas semestra. To vnímam ako veľké pozitívum.

Čo vás na New Yorku najviac očarilo?

– New York je mesto ako žiadne iné. V hustote zážitkov a príležitostí na meter štvorcový nemá na svete konkurenciu. Či už je vašou vecou hudba, šport, gastronómia alebo úplne čokoľvek iné, nemusíte chodiť do sveta, svet príde za vami.

Slovensko trápi odliv mozgov do zahraničia. Vy ste sa po získaní doktorátu vrátili naspäť na Slovensko, na svoju domovskú univerzitu. Prečo?

– Dôvodov bolo veľa. Najdôležitejším asi veľmi dobrá pozícia na mojej alma mater, kde som v rámci projektu nadácie absolventov dostal veľmi dobré podmienky na prácu a šancu byť súčasťou procesu zmeny slovenskej vedy a v širšom kontexte aj celej spoločnosti. A vo svete som sa naučil, že nič nie je dokonalé a všade sa nájdu veci, ktoré človeku nevyhovujú.

Doma je doma, tu mám rodinu a priateľov a o čosi väčšiu motiváciu prispieť svojím malým kúskom k zmene týchto vecí k lepšiemu.

Venujete sa popularizácii vedy. Dá sa fyzika interpretovať tak, aby bola dostupnejšia pre laickú verejnosť a študentov? Má to zmysel? Ako na to reagujú ľudia?

– Prirodzeným jazykom vedy je matematika, hlavne ak sa snažíme niečo popísať presne. Avšak veda popisuje svet okolo nás, o ktorom sa dá rozprávať aj po slovensky.

Niekedy je to ťažšie, lebo na to ako vedec nie ste zvyknutý, ale určite sa to dá. A zmysel to určite má, lebo svet je fantastické miesto, ktoré má fascinujúce pravidlá, úkazy ako prejavy týchto pravidiel a všetko živé, čo sa s tým všetkým snaží naučiť nejako vysporiadať. Porozumenie tomuto svetu a hlavne radosť z tohto pozorovania nie je limitovaná matematikou.

Reakcie ľudí sú zväčša adekvátne pozitívne. Tak ako nemusí byť každý Usain Bolt, aby mohol mať radosť z pohybu, nemusí byť každý vedec na to, aby ho tešilo spoznávanie sveta okolo nás.

V súčasnosti pracujete ako odborný asistent na Katedre matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Prichádzate do denného kontaktu do študentmi. Čo vás najviac baví na práci s nimi?

– Najviac ma bavia študenti, ktorí sa zaujímajú a chcú sa naučiť viac. Ktorí sa neuspokoja s hygienickým minimom alebo sa neučia iba pre známky, ale majú radosť z poznávania a baví ich pracovať a aj pracovať na sebe. Pri nich sa učiteľ tiež veľmi veľa naučí.

Vedu a hlavne fyziku ste populárnym, alebo povedzme aj hravým spôsobom prezentovali aj v Liptovskom Mikuláši. Ako to dopadlo?

– Myslím si, že dobre. Mal som najskôr prednášku pre gymnazistov a neskôr besedu pre širšiu verejnosť. Prišla veľmi pestrá skupina ľudí a boli veľmi aktívni, zaujímali sa. Verím, že si to ešte zopakujeme.

Ste aj zanietený športovec, spolu s manželkou sa zúčastňujete na mnohých športových podujatiach. Akým športom sa venujete? Šport je aj akýmsi druhom ventilu pre človeka, ktorý pracuje najmä hlavou. Platí to aj o vás?

– Trochu si vyvetrať hlavu a natiahnuť kosti určite prospeje každému, kto v práci väčšinu času presedí.

Pre mňa je šport koníčkom, v ktorom ma baví zlepšovať sa a posúvať dopredu. Súťažne hrávam squash, dlho som hral za Liptovský Mikuláš a v minulej sezóne dokonca extraligu. Tento rok hrám za Starú Ľubovňu. Okrem toho rád behám a bicyklujem.

Prečítajte si tiež: P. Hurajt: Som rád, že som sa vrátil k futbalu Čítajte  Prečítajte si tiež: Liptovskí učitelia dostali ocenenie Čítajte 

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu aj mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
  3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
  4. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
  5. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
  6. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
  7. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
  8. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
  1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
  2. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
  3. Životné poistenie v čase inflácie. Aká je jeho ideálna výška?
  4. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
  5. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
  6. Novelizácia druhého piliera: doplatia chudobní na bohatých?
  7. Ako poraziť vysokú infláciu? Napríklad výnosom 24 % za 3 roky
  8. 8 vecí, na ktoré záhradkári pravidelne zabúdajú
  1. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 21 915
  2. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 8 992
  3. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 8 761
  4. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 789
  5. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 732
  6. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 4 857
  7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 3 064
  8. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 487

Blogy SME

  1. Štefan Vidlár: Éček pjetsto
  2. Dada Vozáriková: Ako prežiť karanténu na Islande? – 1. časť
  3. Martin Pilnik: To si takto leží na ulici 12 miliónov eur, lebo platíme protizákonne za lieky akosi priveľa
  4. Jan Pražák: Klidně bych mu zaplatila erotickou službu
  5. Ľuboš Vodička: Hodonín, Muzeum naftového dobývání a geologie
  6. László Bindics: Nech už konečne nastane mier!
  7. Jozef Stasík: Takto sa rúca americký sen
  8. Daniel Bíro: Literárny historik a pedagóg Marián Kamenčík nám porozprával o jeho práci a inšpirácii k tvorbe
  1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 24 639
  2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 849
  3. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 8 701
  4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 7 136
  5. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 6 656
  6. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 638
  7. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 463
  8. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 3 626
  1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Zver pri ružomberskom paneláku.

Jelenia zver na sídlisku nie je pre Ružomberčanov ničím neobvyklým.


2 h
Takto má vyzerať nový rezort v Liptovskom Jáne.

V Liptovskom Jáne chcú postaviť najmodernejšie wellness centrum v regióne.


20 h

S Jánom Lacom sme sa rozprávali nielen o mikulášskych junioroch, ale aj o súčasnej situácii v klube a slovenskom hokeji.


28. mar

Mikulášski draci prestrieľali juniorov z Michaloviec.


28. mar

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V Liptovskom Jáne chcú postaviť najmodernejšie wellness centrum v regióne.


20 h

Jeho spomienky bavili mnohých.


18 h

Bazár priniesol vyše 2-tisíc eur na energie pre Novú synagógu v Žiline.


29. mar

Útvar hodnoty za peniaze odporúča pri výstavbe diaľnice D3 výrazne šetriť.


29. mar

Blogy SME

  1. Štefan Vidlár: Éček pjetsto
  2. Dada Vozáriková: Ako prežiť karanténu na Islande? – 1. časť
  3. Martin Pilnik: To si takto leží na ulici 12 miliónov eur, lebo platíme protizákonne za lieky akosi priveľa
  4. Jan Pražák: Klidně bych mu zaplatila erotickou službu
  5. Ľuboš Vodička: Hodonín, Muzeum naftového dobývání a geologie
  6. László Bindics: Nech už konečne nastane mier!
  7. Jozef Stasík: Takto sa rúca americký sen
  8. Daniel Bíro: Literárny historik a pedagóg Marián Kamenčík nám porozprával o jeho práci a inšpirácii k tvorbe
  1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 24 639
  2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 849
  3. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 8 701
  4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 7 136
  5. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 6 656
  6. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 638
  7. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 463
  8. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 3 626
  1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu