LÚČKY. Príbehu moderátorky Kvetky, ktorá sa na tri dni nedobrovoľne ocitne vo včeľom úli, tlieskali pacienti kúpeľov Lúčky. V predstavení (Za) Chráňme včely sa dozvedeli, čo počas návštevy zažila, koho stretla, čo sa dozvedela.
Medová záhrada
Predstavenie pripravilo Občianske združenie SLNKO-TVOR v rámci projektu Medová záhrada, ktorý realizuje v školskej záhrade pri Základnej škole v Lúčkach.„Pôvodne sme plánovali pripraviť kultúrny program, ktorý by náš projekt prezentoval širokej verejnosti,“ povedala vedúca združenia Petra Mihoková.
V rámci projektu osadili v záhrade včelie úle, začal fungovať včelársky krúžok, vytvorili krátky včelí náučný chodník so štyrmi náučnými panelmi v blízkosti záhrady.
„Nakoniec sme namiesto kultúrneho programu nacvičili divadelné predstavenie, lebo keď som začala písať scenár na program, tak som zistila, že je to na celý príbeh, ktorý by náučným a pritom zaujímavým spôsobom divákovi priblížil život vo včeľom úli.“
Hrajú herci aj neherci
Petra Mihoková oslovila hercov a nehercov z dediny, išla aj za žiakmi základnej školy. V divadle hrá sedem detí a päť dospelých.
Hlavnú úlohu reportérky Kvetky stvárňuje Anna Maruškinová, učiteľka na obchodnej akadémii. S ochotníckym divadlom už skúsenosti má. Úlohu prijala rada.
„Spolupráca s malými deťmi, včielkami je úžasná. Sú živé, zlaté. K divadlu pristupovali zodpovedne. Spolu sme vytvorili akčné divadielko, ktoré poukazuje na to, že prírodu treba chrániť. Celý projekt venovaný včelám je veľmi dobrý.“
Na včely sa už pozerajú inak
Jednou zo šiestich včeličiek zo školičky je 11-ročná Zuzana Pechová. „Veľmi sa mi páči, že v divadle hrám. Dozvedela som sa nové veci o užitočných včielkach.“
Zuzanina mama je tiež spokojná. Nielenže dcéra získala nové skúsenosti, ale aj pre matku je divadlo poučné. „Pokiaľ som toto predstavenie nevidela, nikdy som sa nad včelami nezamýšľala. Ale teraz sa na ne pozerám úplne ináč. Určite nad tým premýšľajú aj diváci.“
Kulisy vyrobili deti
Divadelné predstavenie má tri dejstvá a trvá hodinu. Kostýmy a časť kulís na javisku pripravil manžel Petry Mihokovej. Ďalšie kulisy okolo javiska a obrázky na stenu vyrobili deti zo ZŠ Lúčky.
Usilovne pracovali aj na výtvarnom krúžku SZUŠ Dotyk a SZUŠ Jánoša v Ružomberku. Počas predstavenia sa strieda hovorené slovo s pesničkami a básničkami. Určené je pre osvetu širokej verejnosti, ale hlavnou cieľovou skupinou sú deti a mládež.
„Naším zámerom je priniesť toto predstavenie do materských a základných škôl, aby deti už odmalička vedeli, prečo sú včely dôležité a ako im každý z nás môže pomôcť,“ povedala Petra Mihoková.

