LIPTOVSKÝ JÁN. Na kúpeľ v minerálnej vode jánskej Kade sa v lete vytvárajú rady. Kúpanie sa v liečivej vode v príjemnom prírodnom prostredí, a navyše zadarmo, ľudí láka. Pridanou hodnotou je aj možnosť napiť sa liečivej vody z blízkeho prameňa Teplica. Prírodné kúpele pod holým nebom v Liptovskom Jáne sú známe od nepamäti, a aj preto si obec získala povesť kúpeľnej obce.
Obec chcela oživiť kúpeľnú tradíciu projektom Svätojánskych kúpeľov. Myšlienka sa nestretla s pochopením obyvateľov, ktorí ju považovali za neistú, a tiež možný spôsob, ako by obec mohla stratiť nad lukratívnym priestorom kontrolu.
Projekt počítal nielen s úpravou areálu Kade, ale aj výstavbou kúpeľnej budovy. Samotný areál by ale už nebol vo výlučnom vlastníctve obce.
Upravený, ale nie zadarmo
Nedávno predstavili projekt revitalizácie samotného areálu Kade. Ten by mal prejsť zásadnou rekonštrukciou a skvalitniť služby pre návštevníkov. Areál oplotia,

pribudnú sprchy, prezliekarne, toalety, stánky s občerstvením či suvenírmi, stojanmi pre bicykle. Osadia lavičky, urobia ihrisko pre deti či volejbalové ihrisko.
Projekt ale počíta so spoplatneným vstupom. Priestor, kde chodia ľudia po vodu, by zostal aj ďalej voľne prístupný, turnikety by boli až za ním. To sa nepáči každému, jánska Kaďa má svoju neopakovateľnú atmosféru, výrazné zásahy by ju mohli zničiť.
„Kaďa by mala zostať bez poplatku. Štúdia a stánky sa mi nepáčia. Zveľadenie okolia, lavičiek je v poriadku. Ale žiadne veľké investície nie sú potrebné. Kaďu nechajme prírodnú aj s okolím. Welnesiek je v Jáne dosť. Chodím do Kade pre jej výnimočnosť, jedinečnosť, prírodnosť, atmosféru tohto miesta. Nechcem tam betóny a stánky,“ povedala Jánčanka Ivana na sociálnej sieti.
Vychádzali z histórie
Štúdiu navrhla spoločnosť sídliaca v Liptovskom Jáne, obec za ňu zaplatila tisíc eur na základe cenovej ponuky z predchádzajúceho mesiaca.
„Vychádzali sme z histórie, lebo Liptovský Ján je známy tým, že tu boli Svätojánske Teplice a termálne pramene sa tu využívali od štrnásteho storočia. Prostredie Kade chceme skultúrniť tak, aby sme nenarušili historický ráz dedinky,“ priblížil jej spracovateľ Roman Hučík. Náklady na revitalizáciu oblasti by sa mohli podľa odhadov vyšplhať na 170-tisíc eur.
Koľko ľudí Kaďa zvládne?
Problémom Kade je v letných mesiacoch jej vysoká návštevnosť. Keď je pekne a teplo, napočítate tam aj dvesto ľudí. Do samotnej kade, prírodného krátera s bublinkujúcou minerálnou vodou, sa zmestí nanajvýš osem ľudí. Zvyšná voda odteká do plytkého jazierka, a potom ďalej do toku blízkej Štiavnice.
Nie je jasné, koľko návštevníkov je pre Kaďu dosť a koľko zvládne minerálne jazierko, aby sa stíhalo samo prečistiť. Projekt počíta s návštevnosťou 500 až 700 ľudí.

„Chýbala nám tam napríklad analýza kvality vody, aby sa vedelo, aké množstvo návštevníkov je pre oblasť prijateľné. Všetky tieto veci treba zanalyzovať a následne projekt prispôsobiť aktuálnej situácii. Určite budeme mať k návrhu nejaké pripomienky a uvidíme, ako to dopadne,“ povedala Katarína Grežová Droppová z občianskeho združenia Jánčania pre Ján.
Združenie súhlasí so skultúrnením prostredia Kade, ale nie v takom rozsahu, ako chce obec. Navrhli úpravu v menšom rozsahu za menej peňazí. Hovoria, že chcú, aby obecná atrakcia rozkvitla a zostala prístupná všetkým.
Môžu pripomienkovať
Starosta Liptovského Jána Juraj Filo hovorí, že ak už má obec investovať do areálu, malo by ísť o trvalejšie úpravy.
„Dáme do toho málo peňazí a o dva roky budeme opravovať, pretože zistíme, že je to urobené zle. Keď už máme zainvestovať, treba to pripraviť poriadne,“ vysvetlil.
Doplnil, že domáci by za vstup neplatili.
Opäť zdôraznil, že všetko, čo sa týka Kade, bude obec konzultovať s obyvateľmi obce. Tí môžu svoje návrhy posielať na adresu obecného úradu do 15. mája.