LIPTOVSKÉ MATIAŠOVCE. Orlicu Aničku spozorovali tatranskí ochranári v jej obľúbenom lese pri Liptovských Matiašovciach. V polovici apríla priletela na Liptov zo zimoviska v juhovýchodnej Afrike.
Orlica Anička bola hviezdou živých prenosov, ochranári jej pripevnili malú vysielačku a vďaka nej mohla verejnosť sledovať pútavú cestu do Afriky a jej návrat po zime na Liptov.
Sledujú ju vďaka krúžkom
„Počas troch rokov sme sa prostredníctvom modernej techniky dozvedeli mnohé detaily o trase a celkovej dĺžke jej migrácie. Príbeh Aničky, najmä jej úspešné hniezdenie, sledovali naši priaznivci prakticky na celom svete. Nepretržitý pohľad do hniezda im sprostredkovala online kamera, a tak sme nahliadli aj do súkromia orlej rodinky,“ povedal Pavol Majko, riaditeľ Správy Tatranského národného parku.
Vysielacie zariadenie mala Anička do vlaňajšej jari, keď jej podľa plánu odpadlo nad Etiópiou. Odvtedy ju sledujú už len cez ďalekohľad vďaka farebným krúžkom, ktoré jej založili pri odchyte.
Dohodli sa s urbárom
Anička už pred pár dňami sedela na okraji svojho známeho lesa na upätí Západných Tatier. Spoločnosť jej robil partner Arnold.
„Niekoľkokrát sme mali možnosť pozorovať na ich osvedčenom hniezdisku, ako si prejavujú vzájomné sympatie a pripravujú sa na nastávajúce obdobie starostlivosti o potomstvo,“ povedal Majko.
Hniezdisko Aničky ostatné roky ohrozovala veterná a následne lykožrútová kalamita. Majko doplnil, že po dohode s vlastníkmi lesa pristúpili k vyhláseniu ochrannej zóny v okolí hniezda. „Veríme, že jej tohtoročné hniezdenie bude po minuloročnom nezdare úspešné.“
Živý prenos z Aničkinho hniezda tento rok tatranskí ochranári neplánujú. Milovníci prírody tento rok môžu sledovať život bocianích rodín v rôznych oblastiach Liptova. Zaujímavosťou sú hniezda sokola myšiara priamo z Ružomberka a Liptovského Mikuláša.

