JAKUBOVANY. Na začiatku bol Tour de Filištín, tento rok sa pridá Trstianska špajchňa. V jednom z najkrajších regiónov Slovenska sa dostala k životu nová športovo-spolo-čenská myšlienka. Organizátori si prajú, aby sa v budúcnosti zapojili do série ďalší ľudia a obce.
Juraj Grešo, strojca prvých pretekov Filištín, chce, aby sa preteky konali za priateľskej atmosféry. Hovorí, že Cvyklo Pohár má dve témy: „Priateľstvo je viac ako víťazstvo“ a „Zachovaj prírodu čistú“. Nemôže sa zmieriť s kultúrou ľudí, ktorí odhadzujú odpadky do voľnej prírody.
„Predstavte si, že by vám v obývačke vysypali smetný kôš. Príroda je naša obývačka, chodíme do nej oddychovať a zabávať sa. Mali by sme k tomu pristupovať citlivejšie. Stačí tak málo. Plastovú fľašu zobrať so sebou, gél alebo obal z tyčinky skryť do vrecka, nie odhodiť do lesa,“ povedal 28-ročný rodák z Jakubovian.
Kedy sa pod Barancom začala cyklistická tradícia?
– V rokoch 2012 a 2013 začal vyhrávať Peter Sagan najväčšie preteky a ukázal cyklistiku Slovákom. Doštudoval som v škole a vrátil som sa domov. Prestali sme riešiť futbal a začali sme viac inklinovať ku bicyklu. Okolo Sagana bol veľký ošiaľ, začali sme sa voziť. Každý mal nejaký bicykel, ja starý 12-ročný pevný horák ešte zo základnej školy. Asi šiesti sme po práci chodili z Jakubovian a Liptovského Ondreja na pivo a kofolu do Račkovej. Z toho vozenia vzišiel nápad urobiť v našej doline akciu, ktorá tam ešte nebola.
Celý život sme len hrali futbal, a tak sme sa rozhodli urobiť cyklistické preteky. Rád spoznávam nových ľudí. Vďaka Tour de Filištín, dnes len Filištín, som spoznal nových priateľov, s ktorými momentálne trávim najviac času. Chodíme spolu na bicykel, skialp, behať či stanovať. Filištín mi otvoril dvere k novým známostiam a zážitkom.

Odkedy sa organizujú preteky v okolí spomínaných dedín?
– Všetko sa to začalo v roku 2013. Vlani nebol. Bol som chorý a nemal som motiváciu. V roku 2016 bolo všetko super zariadené, na najvyššej úrovni spomedzi všetkých predošlých vydaní, no oproti ročníku predtým prišlo menej ľudí. Podľa mňa to bolo spravené dobre, páčilo sa aj všetkým naokolo, no musím to brať tak, že kalendár je poriadne nabitý. Akcií je veľa.
Ako vyzeral prvý ročník?
– Bolo nás viac ako desať organizátorov. Kamaráti aj celá rodina. Centrum akcie bolo v bývalom bare Filištín. Bola to zmes všetkých vekových a výkonnostných kategórií. Pamätám si deti, ktoré sa vrátili s tým, že nemajú šancu proti tým silným jazdcom. Aj na základe toho budú súčasťou Cvyklo Pohára detské kategórie a trasy. Vtedy som pretekal prvý aj posledný raz, popri organizovaní sa mi už nepodarilo.
Prečo práve názov Filištín?
– Nás z Jakubovian, Ondreja a Konskej volajú Filištínci. Tá naša dolina má taký prívlastok. Naše obce medzi sebou súperili vo futbale a chceli sme to spojiť, aby sa v tom našli všetci. Na Filištíne vyhlasujeme aj najlepšieho domáceho pretekára. Verím, že tento rok zabezpečím organizáciu tak, že na trati zabojujem aj ja.
K Filištínu tento rok pribudla Trstianska špajchňa a vytvorili Cvyklo pohár.
– Predvlani bol u nás súťažiť aj Jakub Mikuláš z Trsteného. Sme viac-menej rodina, ale dlhé roky sme neboli v kontakte. S odstupom času mi písal, že sa mu akciu páčila a chcel by niečo urobiť vo svojej dedine. Pridal nápad s pohárom. Po sčítaní bodov vzíde víťaz série. Do partie sme zobrali kreatívneho Gabriela Blcháča. Počas skialpovej túry som sa ho opýtal, aký tomu dáme názov. Nechcel som, aby sme mali anglický. Máme radi cviklu a pestuje sa aj u nás. Je to taká slovná hračka.
Chcete v budúcnosti pribrať aj ďalšie preteky?
– Áno. Cvyklo Pohár má byť o spájaní. Tento rok chceme osloviť obce, či by mali záujem usporiadať preteky v roku 2019. Bolo by to krásne, keby sa zapojili dediny z celého Liptova. Predstavujem si, že v každej obci mal preteky na starosti miestny nadšenec – bajker. Naším zámerom nie je urobiť preteky úrovne Horal MTB Maratón vo Svite.
Prajeme si, aby mal Cvyklo Pohár športovo-spoločenský význam s kamarátskou atmosférou. Cieľom nie je, aby ľudia nadmerne riešili umiestnenie, ale boli s kamarátmi a zapretekali si v duchu fair-play. Po pretekoch si posedeli a porozprávali sa. Sú to dedinské preteky a priateľstvo je viac ako víťazstvo.
Takže chcete, aby sa ujali organizácie domáci?
– Správne. Celý koncept aj jednotlivé preteky máme stále v hlave, nedá sa to spraviť za jeden deň. Okolo pohára rozmýšľam nad marketingom a partnermi. Pre Filištín nad traťou, materiálnym zabezpečením, koľko ľudí potrebujem na organizáciu, koho oslovím a aké úlohy mu zverím. Všetkých nás to stojí čas a ten sa nedá kúpiť. Nechceme ísť cestou, aby sme priamo riešili preteky v iných obciach. Rovnako nechceme, aby to bolo len o mne, Gabovi a Kubovi.
Pripravujeme prezentáciu, s ktorou oslovíme starostov obcí. Je to nenáročná možnosť prezentovať obec a priniesť do nej novú formu turistického vzruchu. Demänovská, Jánska a Žiarska dolina sú hlavné bašty turizmu. Máme rôzne zaujímavé zákutia, ktoré nie sú opozerané a stoja za to, aby sme ich spoznali aj formou pretekov. Sám mnohé miesta Liptova stále nepoznám. Na záver by sme možno mohli urobiť veľké vyvrcholenie. Veľký maratón by prepojil všetky zapojené doliny. Akcia by pritiahla na Liptov bajkerov z celej krajiny. Slovenský pohár sa v našom regióne vôbec nejazdí, čo je škoda. Týmto chceme vyzvať ľudí, ktorí majú záujem urobiť preteky vo svojej obci, aby sa nám ozvali cez facebookovú stránku Cvyklo Pohár – MTB Séria Liptova.

Uvažujete aj nad pretekmi na cestných bicykloch?
– Cvyklo Pohár je o jazdení v teréne. Nepoznám všetky miesta, kde sa dá jazdiť. Aj prostredníctvom tohto pohára by sme mohli spoznať zaujímavé lokality. V prípade zaradenia cesty si neviem predstaviť, ako by to celé vyzeralo. Momentálne neviem, no ak by niekto prišiel s myšlienkou, vieme sa o tom porozprávať.
Sú známe termíny pretekov?
– Trstianska špajchňa si odbije svoju premiéru na štátny sviatok vo štvrtok 5. júla. Vyvrcholenie bude počas Filištínu 28. júla v Jakubovanoch. Termíny sme hľadali tak, aby sme nekonkurovali Žiarskemu duatlonu, pretekom série 123athlon, Rázusovmu cyklomaratónu a ďalším liptovským stáliciam.
Kde v Liptove vidíte športové medzery?
– Behov je už veľmi veľa. Sám sa snažím niečo vymyslieť, no ťažko je nájsť vhodný dátum. V hlave živím utopický plán urobiť sériu behov do vrchu. Ďalšou myšlienkou a veľmi čerstvou je 7 vrcholov eliminátor. Je to beh po vrchoch s tým, že na každom vrchole vyradíme určitý počet pretekárov.
Zaujímavý koncept je základom. Dnes je veľa pretekov a treba sa nejakým spôsobom odlíšiť. Ďalšia vec je, že akákoľvek myšlienka vyžaduje spoluprácu, komunikáciu a presviedčanie ľudí, ktorým na veci až tak nezáleží. Všetko to stojí energiu a človek potom zvažuje, čo ešte chce a čo nie.
Čím sa Cvyklo Pohár odlišuje od iných podujatí?
– Keď som uvažoval ako Cvyklo odlíšiť, vymyslel som iniciatívu „Pretekaj za dvoch“. Pohár má mať aj sociálny rozmer. Jeden druhému si musíme pomáhať.
Chceme nájsť partnera, ktorý by venoval bicykle. Pretekári by v rámci pohára súťažili za deti z detských domovov. Prihlásili by sa detské domovy, losovaním by sa spojil pretekár a dieťa. Chlapec a dievča s najlepším partnerom by dostali bicykle. To by bolo skvelé.