LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Liptovský Hrádok je mestom s bohatou lesníckou tradíciou. Ďalším špecifikom je, že svoje nové verejné priestranstvá pomenúva podľa osobností z vlastnej histórie. Preto majú Wisnerovo námestie alebo aj Girsíkov park mladých.
Hrádok je zároveň mestom študentov, donedávna fungovalo v sedemapoltisícovom meste päť stredných škôl, po zlučovaní zostali tri štátne a jedna súkromná.
Voľné priestranstvo pri kultúrnom dome začali Hrádočania meniť na park odvolávajúc sa pritom na to, že Hrádok je skutočne živým mestom študentov. Pomenovali ho Girsíkov park mladých. Je to zvláštne miesto, ktoré mladých prepojí s miestom, kde študovali.
Pod dohľadom odborníkov
Súčasťou imatrikulácie prvákov stredných škôl, teda vítania medzi študentmi, je od roku 2011 sadenie stromov.
Myšlienka spojenia študentov s mestom Liptovský Hrádok prostredníctvom stromov sa zrodila v hlave Danice Žiakovej z referátu kultúry na mestskom úrade v Liptovskom Hrádku. Nápad sa stretol s podporou mesta a aj vďaka tomu majú imatrikulácie hrádockých prvákov naozaj dôstojnú atmosféru. Okrem sadenia stromov majú prváci každoročne v priestoroch Domu kultúry slávnostnú imatrikuláciu, skladajú sľub.
Do projektu sa zapájajú elektrotechnici, lesníci, gymnazisti aj študenti súkromného tanečného konzervatória.
Park preto rozdelili na časti, každá zo škôl pridáva stromy do tej svojej. Novú zelenú časť mesta tvoria študenti pod odborným dohľadom Semenolesu Liptovský Hrádok, stredisko Jochy.
„V Girsíkovom parku mladých sa každoročne uskutočňuje mestská imatrikulácia študentov prvých ročníkov stredných škôl. Bola už šesťkrát. Park sa postupne dopĺňa drevinami, ktoré si v rámci imatrikulácie sadia prváci. Z každej strednej školy je to jeden strom,“ opísala podrobnosti Marta Hochmalová zo Strednej odbornej školy elektrotechnickej.
„V Girsíkovom parku mladých máme aj dve drevené plastiky. Jedna predstavuje J. X. Girsíka, druhá je umeleckou lavičkou. Ich autorom je miestny rezbár Dalo Novotný," spresnila Žiaková.
V parku sa v súčasnosti nachádza 31 stromov. „Dva z nich majú inú históriu, lipa v strede je stromom mesta, zasadeným pri otváraní parku v roku 2011 a druhým, tiež lipa, je strom partnerského mesta Česká Skalice,"doplnila.
V myšlienke chcú pokračovať
Peniaze na rozbehnutie projektu venovalo ministerstvo školstva a mesto Liptovský Hrádok. Stredná odborná škola elektrotechnická sa zapojila do projektu obchodného reťazca, aby mohla myšlienka pokračovať ďalej.
„Chceli by sme získať peniaze na ďalší rozvoj parku, nákup stromov pre prvákov a osadenie parkového mobiliáru, najmä lavičiek, odpadkových košov,“ povedal riaditeľ školy Milan Daniš.
Koľko stromov doplnia, bude závisieť od výšky poskytnutého grantu.
„Naším cieľom je podpora pocitu príslušnosti k mestu a ukotvenie mladých ľudí cez korene stromov k mestu, v ktorom študujú a do ktorého sa chcú v budúcnosti v rámci pomaturitných stretnutí vracať,“ dodala Hochmalová.

