LIPTOV. Medveďa minulý týždeň niekoľkokrát videli v obývanej časti v Liptovskom Hrádku. Odvážlivci dokonca urobili v ten istý večer videozáznam medveďa bežiaceho pred svetlami auta na hlavnej ceste medzi liptovskomikulášskym sídliskom Podbreziny a tri kilometre vzdialenou obcou Veterná Poruba.
V ostatných dňoch najmä cyklisti a motorkári hlásili medvede pohybujúce sa v okolí horského priechodu Huty. Viacerí tam videli medveďa postávať pri zvodidlách sledujúc premávku na priechode spájajúcom Liptov s Oravou. Pravidelne sa tam objavuje viac ako dva týždne a podľa slov svedkov si cyklistov ani autá nevšíma.
Začiatkom týždňa sledovali cestujúci medveďa prechádzajúceho sa na pravé poludnie na hlavnej ceste medzi Ružomberkom a Liptovskou Osadou.
Aj vďaka sociálnym sieťam sa správa o tom, že niekde pri ceste vídať medveďa, šíri neuveriteľne rýchlo. Rovnako rýchlo sa z medveďov môže stať nebezpečná atrakcia. Nebezpečná pre samo divé zviera aj pre človeka.
Cesty pretínajú ich životný priestor
To, že medvede sú v tomto období viditeľnejšie, nie je prekvapivé. Od mája sa začína ruja, ktorá sa končí v auguste, a preto

sú teraz aktívnejšie. Napriek viacerým zadokumentovaným prípadom výskytu medveďa blízko ľudí zatiaľ ochranári zo Správy Tatranského národného parku neevidujú žiadne oficiálne hlásenia.
Erika Feriancová, zoologička TANAP-u, vysvetlila, že územie Chočských vrchov a Západných Tatier predstavuje pôvodný a historický biotop medveďa hnedého na Slovensku. Hlavná cesta spájajúca Liptov a Oravu cez obec Huty vertikálne pretína časť územia Chočských vrchov a prakticky pretína ich jadro.
„Cesta je veľmi frekventovaná najmä v letnom období, medvede sa preto nedokážu vyhnúť stretnutiam s automobilmi, respektíve ľuďmi v rámci bežných migrácií, ktoré sú tak charakteristické pre tento živočíšny druh. Postávanie medveďa pri zvodidlách na danom úseku je pravdepodobne len vyčkávanie na vhodnú chvíľu, kedy sa premávka zníži a bude môcť prejsť na druhú stranu vozovky.“
Horský priechod Huty je významným biokoridorom pre zver a Správa TANAP-u dlhodobo eviduje tento úsek ako významný pre migráciu všetkých veľkých šeliem, akými sú medveď, vlk a rys.
„Nie je preto nič nezvyčajné, že na horskom priechode vídať živočíchy, keďže ide o ich životný priestor, kde sa rodia, žijú i zomierajú.“
Predpokladá, že stretov bude viac
Pri Hutách prechádza hranica lesných pozemkov v správe Štátnych lesov TANAP-u. Ani ony zatiaľ neevidujú nič mimoriadne.
„Ak ide o mladé jedince, je dosť pravdepodobné, že si ich tam odložila medvedica, ktorá prišla do ruje, a teraz sa bezprízorne pohybujú. Po skončení ruje sa po ne vráti,“ povedal Maroš Petrík, námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAP-u.

Ďalej vysvetlil, že medveď je podľa zákona o poľovníctve síce poľovnou zverou, no jeho manažment je plne v kompetencii ministerstva životného prostredia. To povoľuje na základe žiadostí len odchyt alebo odstrel problémových jedincov.
Podľa Petríka sa momentálne len na území spravovanom Štátnymi lesmi TANAP-u, čo je polovica plochy národného parku, pohybuje okolo 74 medveďov.
„Je to niekoľkonásobne viac, ako by ich tu malo byť. Desiatky rokov neriešenia problémov s medveďmi viedlo jednak k ich premnoženiu a následne vplyvom nedostatku prirodzenej potravy ku vzniku takzvaných kontajnerových medveďov, ktorí už odmalička strácajú plachosť a rešpekt pred človekom. Následne to učia svoje mladé a ich počet sa takto geometrickým radom zväčšuje.“
Predpokladá, že strety s medveďmi budú čoraz častejšie, či už na cestách, alebo v blízkosti ľudských sídel.
V lese netreba byť ticho
Ľudia žijúci v horských a podhorských oblastiach už vedia, že o životný priestor sa delia s medveďmi. Netreba na to zabúdať.
„Na cestách je namieste zvýšená opatrnosť,“ dodal Petrík.
„Pri pohybe peši napriek všetkému, čo sme sa učili o tom, že v lese má byť človek ticho, je dobré pohybovať sa tak, aby sme medveďa upozornili, že sa tam nachádzame. To preto, aby sme ho neprekvapili, lebo práve v takýchto prípadoch vznikajú konfliktné situácie.“

