LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Za starostlivosť o pacientov s cievnou mozgovou príhodou získalo šesť slovenských nemocníc medzinárodné ocenenie ESO Angels Awards. Udeľuje ho Európska organizácia pre liečbu cievnych mozgových príhod.
Diamantové ocenenie získali Fakultná nemocnica Nitra, Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura Košice, Nemocnica Vranov nad Topľou, Všeobecná nemocnica s poliklinikou Levoča, Nemocnica s poliklinikou Sv. Lukáša Galanta a nemocnica v Liptovskom Mikuláši.
Ocenenie si pri príležitosti výročného kongresu vo švédskom Goteborgu osobne prevzal primár neurologického oddelenia Michal Kováčik.
Hodnotia komplexné postupy
Neurologické oddelenie v Liptovskej nemocnici je podľa slov primára súčasťou centier poskytujúcich liečbu cievnych mozgových príhod, takzvaných iktových centier.

„Kvalita poskytovanej starostlivosti v týchto centrách je monitorovaná a pravidelne vyhodnocovaná. Medzi sledované parametre patrí napríklad percento liečených pacientov za pomoci trombolýzy, čo je podanie lieku na rozpustenie zrazeniny. Sleduje sa percento pacientov liečených katatrizačne, teda vytiahnutím zrazeniny mechanicky, či rýchlosť začatia liečby.
Údaje zaslalo Národné centrum zdravotníckych informácií SR Európskej spoločnosti pre cievne mozgové príhody. Tá sa na základe analýzy rozhodla udeliť neurologickému oddeleniu v Liptovskom Mikuláši najvyššie diamantové ocenenie.
Kvalita v skromnejších podmienkach
„Ide o prestížne ocenenie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Je to ocenenie, ktoré patrí celému tímu, do ktorého patria okrem lekárov i sestričky a nižší zdravotný personál. Netreba zabúdať ani na kolegov z rádiológie či posádky rýchlej zdravotnej a lekárskej pomoci, ktoré pacientov privážajú,“ povedal primár krátko po udelení ceny.
Vyzdvihol aj aktivitu samotného vedenia liptovskomikulášskej nemocnice, ktoré sa napriek zložitej ekonomickej situácii snaží podporovať pozitívne procesy.
„Dôležité si je tiež uvedomiť, že ocenenie hovorí aj o tom, že pacienti k nám prichádzajú včas. Ocenenie predstavuje dôkaz, že i v okresnej nemocnici a v skromnejších podmienkach sa dá robiť kvalitná medicína.“
Kľúčový je čas príchodu do nemocnice
Primár Kováčik vysvetlil, že cievna mozgová príhoda, ľudovo porážka, vzniká buď na podklade krvácania do mozgu, alebo jeho nedokrvenia v dôsledku uzáveru mozgovej tepny.
„Kým krvácanie do mozgu sa takmer liečiť nedá, s nedokrvením je to lepšie. V oboch prípadoch sa prejavuje cievna mozgová príhoda veľmi podobne, a to akútne vzniknutým ochrnutím končatín na jednej strane trupu alebo poruchou reči.“
Zrazeninu krvi v menšej cieve je podľa jeho slov možné rozpustiť pomocou lieku, ktorý sa podá priamo do žily pacienta.
„Pokiaľ je zrazenina väčšia a uzatvára väčšiu cievu, farmakologické rozpustenie nemusí postačovať a zrazeninu je potrebné z tela doslova vytiahnuť mechanicky, pomocou katétra, čo je špeciálny drôtik, cez stehennú tepnu.“
Okrem šikovnosti lekárskeho tímu o výsledku liečby rozhoduje predovšetkým čas.
„Čím skôr príde pacient do nemocnice, tým je šanca na dobrý výsledok lepšia. Je dôležité si však tiež uvedomiť, že nič nie je stopercentné.
Aj pri tých najlepších podmienkach dochádza k zlepšeniu zdravotného stavu u každého druhého až tretieho pacienta.“

