PARTIZÁNSKA ĽUPČA. Okrem občerstvenia pri studničke okoloidúci nájdu aj miesto na oddych alebo zamyslenie sa v tesnom objatí tamojších lesov. „Na úžitok pocestných,“ píše sa v dreve nad prameňom.
Studničku s prístreškom nechala urobiť farnosť v Partizánskej Ľupči, pomohli šikovní chlapi z Liptovských Sliačov. „Prameň tam nebol, iba močarina. Upravili sme okolie a prameň zachytili, aby sa mohli veriaci aj pocestní občerstviť a stráviť tam príjemné chvíle. Nachádza sa pod kostolíkom, ktorý je zasvätený Ružencovej Panne Márii, preto sme prameň pomenovali Mária,“ vysvetlil Michal Regec, farár z Partizánskej Ľupče.

Dar z Francúzska
Okolie prameňa zdobia ďakovné tabuľky. „My sme tam nechali jednu, ostatné už dopĺňajú ľudia,“ doplnil farár.
Zaujímavá je mramorová tabuľa s veršami Viliama Pauliny-Tótha, ktoré vzdávajú hold slovenčine. „Slovenčina moja, krásne ty zvuky máš, Tatransko vzbudzuješ, život mu dáš.“ Regec prezradil, že ju nechal vyrobiť Slovák žijúci vo Francúzsku.
Na Magurke býva každoročne v októbri pôsobivá odpustová slávnosť, omše chodí do osady slúžiť ľupčiansky farár každú nedeľu o trinástej hodine popoludní.
S obrázkami svätých
Cestu z križovatky do osady Magurka lemujú celkom tri studničky. Každá má meno a vždy pripravený pohárik pre pocestného. Okrem prameňa Mária je v doline pri ceste aj prameň Pod klinčekom, pri tretej názov chýba.
Zvláštnosťou, ktorá každému udrie do očí, sú obrázky svätých rozvešané po konároch stromov alebo pripevnené ku kmeňu stromu. O čistotu studničiek sa starajú miestni a poďakuje sa im nejeden turista či cyklista, ktorý stúpa po ceste k osade v minulosti chýrnej pre ťažbu zlata.

