LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Staničky umiestnené na stenách budov alebo stĺpoch verejného osvetlenia budú odosielať informácie o kvalite ovzdušia, prašnosti či koncentrácii chemických látok na verejne dostupný server. Navrhol to Filip Geib z Liptovského Mikuláša a projektom zaujal v súťaži neziskovej organizácie Leaf.
Neľahká cesta
„Súťaž som našiel na sociálnej sieti deň pred uzávierkou prihlášok,“ hovorí 19-ročný milovník elektroniky Filip. „Vyhovovalo mi, že išlo o projekty, ktoré sú vo fáze vývoja. A vyhrať som mohol podporu organizácie a grant, ktorý pomôže pri realizovaní projektu. Okrem toho som získal skúsenosti.“
Cesta medzi päticu finálových projektov, spomedzi ktorých vzišli traja laureáti, nebola ľahká.

Súčasťou prvého formulára bola obsiahla správa o projekte. Nasledovali dve kolá videokonferenčných hovorov, najskôr s dvomi a neskôr so siedmimi predstaviteľmi organizácie. „Na záver som musel zaslať rozsiahlu správu, v ktorej som odpovedal na detailné otázky ohľadom realizácie, uplatnenia, možností alebo konkurencieschopnosti projektu. Potrebovali čo najlepšie posúdiť každý detail súťažiacich projektov, pričom každé kolo z nich pár vyradilo. Na záver naše projekty podstúpili pred odbornú porotu,“ vysvetlil Filip.
Laureátmi súťaže sa stali traja stredoškoláci vrátane Mikulášana Filipa Geiba. Organizácia im umožní spoluprácu s odborníkmi z akademického a podnikateľského prostredia, sprostredkuje im stáže či mentoring.
Jednotlivec problém nevyrieši
V Liptovskom Mikuláši budú staničky umiestnené na stenách budov alebo stĺpoch verejného osvetlenia. Namerané hodnoty kvality ovzdušia, prašnosti či koncentrácie chemických látok budú odosielať na server prepojený s verejne prístupnou internetovou stránkou.

„Aktuálne som v procese testovania finálneho prototypu. Pre naše mesto plánujem ich pilotné osadenie. Následne chcem nadviazať spoluprácu s ďalšími organizáciami a priniesť meranie aj do ďalších slovenských miest,“ prezradil mladík z Liptovskej Ondrašovej.
Filip začal vlani projektom meteorologickej stanice. Podľa neho ho vtiahol hlbšie do problematiky ovzdušia. „Kvalita ovzdušia nie je ani zďaleka taká, ako si myslíme,“ hovorí. „Svoj život a zdravie dokážeme ovplyvniť vo viacerých ohľadoch. Môžeme si vybrať napríklad, ako sa budeme stravovať, či budeme športovať, alebo či prestaneme fajčiť. No problém s ovzduším ako jednotlivci vyriešiť nedokážeme. Práve vďaka tomuto meraciemu systému dokážeme získať veľký počet cenných dát. Vďaka nim budeme môcť poukázať na konkrétne problémy s ovzduším a dokážeme ich efektívne riešiť.“
Ide do Prahy
Okrem významného úspechu v súťaži sa Filipovi podaril aj dôležitý životný krok. Na mikulášskom gymnáziu minulý týždeň úspešne zmaturoval z piatich predmetov a nič mu nebráni pokračovať v ďalšom vzdelávaní na vysokej škole.
„Moje ďalšie kroky vedú do Prahy. Na Fakulte elektrotechnickej ČVUT (České vysoké učení technické) budem študovať robotiku a kybernetiku. Škola bude hlavná, no projekt merania kvality ovzdušia bude hneď pritom. Je vynikajúci pre ďalší rozvoj, skúsenosti a sebarealizáciu spolu s pomocou širokej verejnosti.
Nesúvisí síce s robotikou priamo, je ale stále úzko spätý s elektrotechnikou,“ dodal Filip Geib.