JAKUBOVANY. Cyklistov, turistov a chatárov vyháňa letné počasie do terénu. Pri prechádzke po cyklotrase za Jakubovanmi pri Liptovskom Mikuláši ich zaskočilo niečo, čo na Liptove nečakali. Za kríkmi postavené vysoké ploty s klietkami a v nich prechádzajúce sa tigre, levy a medveď.
„Neviem, čo si o tom myslieť. Akosi sa neviem stotožniť s vedomím, že za dedinou, kde bývam aj s deťmi, máme divé šelmy. Nič nie je stopercentné, všeličo sa môže stať,“ napísal nám do redakcie Miroslav z Jakubovian.
Vyrastené zvieratá z kontaktnej zoo

Pozemok v Jakubovanoch, na ktorom sú ohrady so šelmami, patrí spoločnosti, ktorá prevádzkuje pri akvaparku v Liptovskom Mikuláši ZOO-KOTNAKT.
Návštevníci sa môžu zvierat priamo dotýkať, nejde pri tom iba o bežné hospodárske, ale aj exotické zvieratá. Ľudia si môžu dokonca pohladkať aj mláďa medveďa.
Názory na kontaktné záhrady sa rôznia, tá pri liptovskom akvaparku je napriek tomu mimoriadne navštevovaná. Zvieratá rastú, z milých mláďat rýchlo vyrastú veľké a ťažké šelmy. Prevádzkovatelia musia riešiť otázku, čo bude s nimi, keď vyrastú.
Areál zabezpečili dostatočne
Do výbehov za Jakubovanmi presúvajú zvieratá zo ZOO-KONTAKT pri akvaparku. Areál začali stavať minulý rok, zvieratá tam umiestnili na jar.
„Vyrastené zvieratá potrebujú iný režim. Hľadali sme pre ne nový priestor a toto považujeme za najlepšie riešenie,“ povedal vedúci prevádzky Peter Kompiš.
Strach ľudí z veľkých šeliem v ohradách za dedinou je podľa neho zbytočný. „Máme tam stálu 24-hodinovú službu, teda nonstop tam máme ľudí, ktorí sa o zvieratá starajú. Okrem toho je celý areál pod dohľadom kamier. Všetky klietky spĺňajú štandardy, ploty sme doplnili aj o elektrické ohradníky. Chov je zabezpečený dostatočne, dokonca nad rámec legislatívy,“ vysvetlil.
Ďalej pripomenul, že zvieratá sú zvyknuté na ľudí. „Sú skutočne kontaktné, naučené na prítomnosť človeka, rovnako aj na oplotenie.“
Chov sledujú a kontrolujú štátni veterinári

Kompiš povedal, že skôr ako so strachom sa v Jakubovanoch stretávajú s priveľkou zvedavosťou.
„Ľudia atakujú ploty, sú zvedaví, chcú sa pozrieť dovnútra,“ povedal s tým, že chov šeliem v Jakubovanoch nechcú a ani neplánujú otvoriť pre verejnosť.
Štátna veterinárna a potravinová správa vedie register chovov nebezpečných zvierat. Na Slovensku ich je 27, z toho dva sú v Liptove. Medzi nimi je evidovaný aj ten v Jakubovanoch ako chov nebezpečných živočíchov s mačkovitými a medveďovitými zvieratami. Druhý je chov nebezpečných pavúkov.
„Chovateľ v Jakubovanoch spĺňa legislatívne podmienky, zariadenie je schválené a je vedené aj v zoznamoch Štátnej veterinárnej a potravinovej správy,“ povedal Ján Stupka, riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Liptovskom Mikuláši s tým. Chov podlieha ich kontrole.
Chov nebezpečných zvierat na Slovensku nie je z pohľadu zákona veľmi prísny. Chovateľ nemusí mať špeciálne vzdelanie či testy.
„Nebezpečné živočíchy môže chovať len osoba staršia ako 18 rokov, a ak sa o tieto živočíchy stará iná osoba ako vlastník, musí byť preukázateľne poučená o starostlivosti o zvereného nebezpečného živočícha,“ dodal Stupka.

