PRIBYLINA. Tradícia sa zrodila pred niekoľkými rokmi, a tak prírodné prostredie nad dedinou sa aj tohto roku ozývalo džavotom i smiechom detí. To Poľovnícky deň detí pri v rámci júna – Mesiaca poľovníctva pozval všetkých k penziónu pri jednej Drevulienke v Račkovej doline prvú júnovú nedeľu.
Stretlo sa tak zaujímavé s poučným. Pribylinskí poľovníci v spolupráci s mamičkami z Rodinného centra Medovníkový domček pripravili Deň detí. Až 175 zaregistrovaných detí naznačovalo jeho vzrastajúcu obľúbenosť.
Nielen silná ruka a ďalšie
Disciplíny s pútavými názvami v sebe skrývali určité tajomstvo a museli ich absolvovať všetky deti. Na začiatku dostali registračnú kartičku s menom a s jednotlivými disciplínami, aby mohli absolvovať všetkých trinásť disciplín.
Prvá disciplína sa volala Silná ruka a deti si mohli detailne prezrieť auto s hydraulickou rukou, ktoré z lesa vyváža drevo. Druhá disciplína Traf ma znamenala hádzanie šišiek do pomaľovaného terča. Tu bolo teda veľa smiechu a radosti. Zároveň hádzanie šípok do balónikov bolo ukážkou zručnosti každého malého účastníka.
Dostali zabrať aj mozgové bunky na odbornej prednáške o odpadovom hospodárstve. Téma? Najmä ako si príroda poradí či neporadí s plastmi a ako sa niekoľko storočí až tisícročí rozkladajú. Bolo to zaujímavé jednak pre dospelých, jednak deti veľmi pútavou formou nasávali informácie, ako je nesmierne dôležité citlivo narábať s odpadom.
Veľká drevená včielka označovala stanovisko s názvom Medvedia pochúťka. Miestny včelár prezentoval život a význam včely a opeľovačov v prírode. Deti mohli naživo vidieť včely v prenosnom presklenom rámiku so živými včielkami.
Psíky a ich GPS
Športová disciplína Nespadnem preverovala šikovnosť detí prechodom cez hrazdy, hranoly a rôzne prekážky. Kynológia je neoddeliteľnou súčasťou poľovníctva a názov disciplíny Psí kamoši hovorí za všetko. Moderné technológie prichádzajú aj ku psíkom, deti si mohli na vlastnej koži otestovať GPS, ktoré má psík na obojku a naviguje poľovníka pri dohľadávaní zveri.
Pif Paf bola disciplína, v ktorej si deti vyskúšali vzduchovku, detský luk a detskú kušu. Ukážku trofejí z Poľovného revíru Bystrá s odborným výkladom a poznávaním zveri v našej prírode mohli deti zažiť na disciplíne Hádaj, kto v lese býva. Poľovnícke zbrane sú súčasťou poľovníckej profesie, veľmi citlivo a rozumne bola vysvetlená aj táto téma.
Pribylinskí hasiči otvorili hasičské auto, vybrali hadice a deti mohli striekať priamo na cieľ. Do akcie sa zapojili i Štátne lesy SR OZ Liptovský Hrádok a pripravili disciplínu Zahraj sa v lese s veľmi pútavým a odborným výkladom lesných pedagógov o živote v lese. Deti sedeli na zemi, určovali a spoznávali spevavce, dravce, mohli chytať ryby zo suchého rybníka a spoznávať zver žijúcu v tatranskej prírode, odtlačky stôp zveri v piesku. Koník patrí do lesa od pradávna, disciplína s názvom Povozím ťa bola doslova atrakciou. Každé dieťa sa mohlo povoziť na obrovskom ťažnom koníkovi.
Záchranári bodovali
Tento ročník deti čakalo aj niečo nové. Pozvanie prijali členovia Horskej záchrannej služby zo Západných Tatier. Ich ukážky fixácie zranených turistov na špeciálnych nosidlách bol nesmierny zážitok nielen pre deti, ale aj dospelých.
Ďalšiu disciplínu s názvom Keď ide o život mal na starosti Slovenský Červený kríž z okresnej organizácie Liptovský Mikuláš. Profesionálni záchranári deťom názornými ukážkami vysvetľovali zásady prvej pomoci. Masáž srdca a dýchanie z úst do úst zaujali naplno.
Každé zúčastnené dieťa dostalo na záver balíček dobrôt s prekvapením. Samozrejme, pre každého malého aj veľkého účastníka bol pripravený vynikajúci kotlíkový guľáš z diviny. Nafukovací hrad so šmýkačkou a hasičská pena od hasičov z Liptovského Hrádku boli úplne nádherným záverom Dňa detí v Pribyline.
Dospelí si mohli prezrieť výstavu zhodov jelenieho parožia nielen z PR Bystrá Pribylina, ale aj PZ Belanská z Vavrišova. Kráľ našich hôr je určite jeleň a jeho parohy sú kráľovskou korunou. Západné Tatry ponúkajú veľmi kvalitné jelenie zhody, ktoré potešia nejedného návštevníka či milovníka prírody. Vysoké bodové hodnotenie zhodov nie je určite náhodou, za tým všetkým je kusisko systematickej práce miestnych poľovníkov z Pribyliny.
Guľášový záver
„Sme radi, že sa nám aspoň na jeden deň podarilo odpútať detí od mobilov a počítačov a mohli sme spoločne v tatranskej prírode zažiť kúsok prírody v dobrej nálade s kopou šťastných malých i veľkých,“ povedali na záver organizátori.
„Veľká vďaka patrí asi šesťsto účastníkom, všetkým sponzorom, organizátorom, hlavnému kuchárovi a jeho tímu, ktorí gulášikom pohladkali žalúdky všetkým.“
Autor: Ján Vrbičan