Liptovskú bežeckú ligu tvoria preteky s dlhou tradíciou. Preteky vo Vlachoch sa vrátane nultého ročníka uskutočnili štyri razy a už teraz majú povesť najlepšie organizovaného podujatia. Čo je za tým?
– Osobne som na všetkých kolách LBL nebol, takže to neviem posúdiť, ale keď sa to rozpráva tak to nás teší Každý rok boli chyby. Či už viditeľné pre viac ľudí alebo také, ktoré som si všimol len ja. Najviac chýb bolo určite na nultom ročníku. Hneď na druhý deň som si zobral papier a zapísal si všetky pripomienky, ktoré som dostal aby som ich do ďalšieho roka nezabudol. Stále je čo vylepšiť, ale hlavné je odstraňovať nedostatky a vypočuť si názor druhých ľudí. Myslím si, že ľudia majú radi, že si z našich pretekov niečo odnesú na pamiatku. Tí, ktorí k nám chodia pravidelne, už majú viac vecí ako sú tričká, tašky, osušky... Pochvaľujú si aj výborný guláš, fazuľovicu, koláče alebo chleba s masťou.
Čo vás motivovalo zorganizovať bežecké preteky a prečo práve vo Vlachoch?
– Sám behám a rád niečo organizujem. Spojil som tol. S myšlienkou som išiel za starostom Ladislavom Guothom a on bol tomu veľmi naklonený. Preteky sa vydarili a v myšlienke naďalej pokračujeme. Prečo vo Vlachoch? Som rodák spod priehrady.

Trať má takmer sedem kilometrov. Ak nerátame beh do vrchu na Červenec, v rámci ligy sú to najkratšie preteky. Plánujete trať meniť alebo ste našli osvedčený formát?
– Trasa sa nám osvedčila. Zámer bolo spojiť viac druhov povrchov a profilov trate. Je pravda, že v rámci ligy sú to najkratšie preteky, ale výbeh na Havránok potrápi každého. Trasu 6900 m bežia všetci od dorastencov po veteránov. Možno sa v budúcnosti trasa pre mužov zmení, ale momentálne neviem, ako by sme to vymysleli s traťovými rekordom, keďže trasa by bola iná.
Pasáž, ktorá vedie cez Havránok, je nádherná. Ľudia hovoria, že je to pridaná hodnota pretekov. Nebol však problém tadiaľ potiahnuť trasu?
– Havránok má pod sebou Liptovské múzeum v Ružomberku. Každý rok sa im napíše list, kedy sa budú preteky organizovať. Zatiaľ s tým nebol problém.
Máte nejaký cieľ, napríklad čo sa týka počtu účastníkov alebo rekordu trate?
– Hlavným zámerom je vytrvalo pokračovať v organizovaní a pripraviť pekné preteky. Ak budú bežci pribúdať, je to pre nás dobré znamenie. Myslím si, že rekordy trate sa budú v ďalších ročníkoch vylepšovať.

Pod Liptovskou Marou to tento rok nebude len o jedných pretekoch. Už 23. júna prídu bežci do Vlachov znova. Kde sa zrodila myšlienka pretekov Vlachy vertical?
– Myšlienka urobiť bežecké preteky do schodov na múr hrádze Liptovskej Mary sa zrodila ešte pred už zabehnutými bežeckými pretekmi. Potom sme od toho upustili, ale tento rok sme sa to rozhodli zorganizovať. Potešilo nás, že preteky zaradili do československého pohára v Towerrunningu (Beh do schodov) 2018. Vlachy vertical bude druhým kolom seriálu. Môžeme očakávať tých najlepších schodolozcov, ktorí sa nestratili ani na pretekoch po celom svete. Týmto všetkých pozývam. Viac o pretekoch sa môžete dozvedieť na www.vlachyvertical.sk.
Nielen na Liptove, ale celkovo na Slovensku zaznamenávame veľký bežecký boom. Stane sa, že počas jedného víkendu je aj osem pretekov. Čím to podľa vás je?
– Beh už dlhodobo naberá na popularite. Ľudia si uvedomujú, že pohyb je pre nich veľmi zdravý. Pri behu hlavne netreba drahé športové vybavenie a ani chodiť ďaleko od domu. Je to jednoduchá a cenovo nenáročná športová aktivita. Pretekov je veľa. Už je problém nájsť termín, aby v okolí neboli aj iné preteky, ale s tým sa nedá nič robiť. Čomu dajú prednosť, je už len na ľuďoch.
Ako hodnotíte myšlienku Liptovskej bežeckej ligy (LBL)? Má tento seriál nejaké medzery, aby dokázal pritiahnuť k behu ešte viac ľudí?
– To, že LBL funguje a v kalendári, hodnotím len pozitívne. Veľmi nám pomohlo, keď zaradili preteky vo Vlachoch do ligy. Dostali sme cenné rady, rozhodcov a pomoc.
Myslím, že na popularite by LBL prospelo, keby mala vlastné jednotné štartové čísla, ktoré by sa používali na všetkých pretekoch v kalendári. Na fotkách by to bolo poznávacie znamenie. Pritiahnuť čo najviac mladých ľudí s nápadmi by bolo tiež veľké plus. Na posledných pretekoch vo Vlachoch som sa rozprával s jedným pánom z Banskej Bystrice, ktorý sa pravidelne zúčastňuje pretekov LBL. Povedal mi, že pre neho by bola najväčšia motivácia, keby sa body v rámci LBL prideľovali aj ľudom, ktorí nie sú z Liptova. To by možno bola cesta.
